Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Част от учениците се завърнаха присъствено в клас

Снимка: Радио Видин

От днес, 12 април, учениците се връщат в клас. Решението за частично възстановяване на присъствения учебен процес обяви министърът на образованието Красимир Вълчев:

"Всички ученици от 1 - 4 клас се връщат, плюс три от осемте класа от 5 до 12. Ще продължим графика, който прекъснахме на 22, ще започнем със 7, 8 и 10 клас."

Ученици смятат, че е добре да се върнат в училище, показа наша анкета:

"Да, радвам се. Ще разберем по- добре материала отколкото вкъщи. Може някой да ни обясни материала, ако не сме го разбрала... Според мен не е по-добър вариант, защото ние тъкмо се връщаме на училище две седмици, материалът ни става лесен, в смисъл научаваме го по-лесно, после ни връщат електронно и пак всичко не ни е ясно... Смятам, ще  по-добре. Ще научим нещо повече... По-добре е присъствено, тъй като ние ще научим повече отколкото онлайн... Липсват ми приятелите и госпожите. Вкъщи е по-трудно, някой път ми бъгва компютъра и не мога да разбера какво казва госпожата..."

В средно училище "Никола Й. Вапцаров" в село Дреновец, община Ружинци класовете са с по една паралелка. Според разпорежданията на образователния министър всички ученици ще могат да започнат присъствено обучение. 

"При нас преди излизането ни онлайн от 22 март ние бяхме от 1 до 12 клас присъствено, тъй като бяхме по една паралелка. Нямаме повече паралелки... При нас никакъв проблем нямахме с учебния процес, със спазването на мерките, тъй като са ни разделени децата по етажи, по етапи. И за нас е по-добре да сме присъствено", каза директорът Бойка Александрова.

Училището има закупени шатри със столове, беседка, кът за учене на открито, затова и половината от часовете могат да се провеждат и навън, ако времето позволява. 

Готовност за възобновяване на учебния процес има Професионална гимназия по търговия и ресторантьорство в град Враца. Присъствено започват два випуска в гимназиален етап- 8 и 10 клас.

"Имаме готовност да приемем тези класове... Ще присъстват и учениците от 11. и 12. клас, които имат учебна практика, както и учениците, които се обучават на индивидуални места в дуална форма на обучение, освен това започват изпити за самостоятелна форма на обучение. Всичко това е разрешено. Имаме готовност за график на училищен автобус, за дежурни учители...", каза директорът Румяна Петрова.

В училището учат ученици в 17 паралелки от 8 до 12 клас и се връщат в училище по график от този понеделник.

В средно училище "Христо Ботев" в град Козлодуй учат деца в повече от една паралелка на клас. Там също имат готовност за присъствен учебен процес по график. В училище се връщат децата от 1. до 4. клас и 7.,8. и 10. клас.

"Всичките ни випуски са по две паралелки, само трети клас са ни три.  Имаме готовност за дезинфекция на сградата. С училищен автобус пътуват учениците ни от 8. и 10. клас, тъй като той е за учениците от гимназиален етап... Създава се едно малко притеснение в учениците относно настройването им", каза директорът Верка Петкова.

Ще се отрази ли на успеха онлайн обучението може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11