Грамотността не свършва с граматиката. Какво е да си грамотен в 21 век? Днес съвременната просвета е онлайн. Как да използваме и разбираме технологиите, как да търсим и управляваме информация, да изграждаме умения и знания?
"Направихме преди няколко месеца първия в България дигитален хакатон с млади хора. Зададохме два въпроса: какви са проблемите, на които се натъквате в онлайн средата и какви са вашите решения. Младежите се обединиха около четири типа проблеми: фалшивите новини, кибер атаките към техните профили, онлайн тормоз, въвличаването в неетично отразяване на инциденти. Освен проблемите, които са техни, идентифицирани, ние стъпваме и на статистика от наши изследвания, която сочи, че едно на всеки седем деца в България става жертва на подобен онлайн тормоз. 56 % от тийнджерите в България отразяват собствените си дигитални умения като основни. Средният процент в ЕС е 82. Около 57 % от тийнейджърите заявяват, че са активни в това да разпознават активни новини. От тази статистика следва тревожна констатация: 47 % от тийнейджърите в България казват, че онлайн се натъкват на нещата, които ги тревожат. Децата предложиха да създадем технологична платформа - мобилно приложение, апликация, в която на едно място ще бъдат заложени чрез игри и куизове, чрез анимирани видеа, чрез експлейнъри, всякакви понятия, чрез които младите хора да могат да учат докато играят. Младите хора, казаха ни го самите те, имат нужда да преживеят някои от нещата, чрез собствен опит да изграждат умения. Ще направим онлайн игра, в която ще влязат в обувките на хакер, за да се научат как да си пазят профила. Тази платформа не е готова, но се опитваме да привлечем тийнейджърите да осмислят, че макар и родени в дигитална среда, има умения, които трябва да доразвият. Да направим така че повече млади хора да бъдат активни, да споделят съдържание, да се обединяват по каузи и интереси".
Българското образование трябва да има роля в развитието на уменията на 21 век: тези по дигитално-медийната грамотност.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..