Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се стигне ли до ново затваряне на ресторанти и заведения?

Снимка: Радио Видин

Преди дни представители на ресторантьорския бранш се обявиха против оставането на д-р Стойчо Кацаров на поста министър на здравеопазването. Според тях с представения Национален план за справяне с пандемията, браншът се използва като зле прикрит опит за въвеждане на задължителна ваксинация, се казва в позиция на Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията. Планът за справяне с пандемията е "безумен", а с него се предвижда като първа по ред мярка затваряне на заведенията - кафенета, ресторанти и нощни заведения. При положение, че 12 седмици след като в България отвориха нощните заведения /първи в Европа/, заболеваемостта не само не се повиши, а спадна над 20 пъти, което показва, че проблемът не е в заведенията, се казва още в позицията. Как коментират ситуацията от бранша? В "недомисления" план, според ресторантьорите се предвижда ново затваряне на заведенията като първа стъпка при следваща вълна. Недоумение буди и изискването в допълнителните му обяснения, където се говори, че ще могат да работят заведения само със 100% ваксиниран персонал и със 100% ваксинирани клиенти. Какви са настроенията в бранша? Потърсихме за коментар Павел Петров, съпредседател на УС на Българската асоциация на заведенията.

"В момента нямаме никаква ясното, ако тръгне нещо да се затваря какви икономически и социални мерки ще бъдат предприети. Още по- малко не сме съгласни със затваряне на нашия бизнес. Има вече ваксини и всеки може да се ваксинира. Не е нужно да се прекъсва икономическия живот на страната. Нямаме нужда отново да се затваря икономиката и обществото ... Ние сме първите, които затварят- първо нощните заведения, след което и дневните, стотици хиляди хора отиват на бюрата по труда, започват да стоят затворени, след което се преориентират и ние ставаме един неконкурентно способен бранш."

Предвидени ли са вече ответни действия от страна на БАЗ в случай, че реално се пристъпи към поредното затваряне на заведения и ресторанти, заради нова вълна на пандемията?

"Българската асоциация на заведенията има Управителен съвет, има и областни структури, с които трябва да се взимат тези решения. След това се съгласуват тези решения с нашите партньори от Сдружение на заведенията в България, от Българската стопанска камара и Асоциацията на индустриалния капитал. Всички тези неща ще се вземат предвид, ще се съгласуват и ще направим всичко възможно, за да ограничим фалита на предприемачите." - допълни Павел Петров, съпредседател на УС на Българската асоциация на заведенията.

Борислав Георгиев е собственик на заведение в Лом. Според него в никакъв случай не трябва да се задължават работещите в бранша да се ваксинират. Това е личен акт и ако се наложи заведенията отново трябва да бъдат затворени, смята предприемачът от Лом:

"В стачки няма де се включвам. Предполага се, че щом трябва да се затворят, ще се затворят. Надявам се да не се налага ... Не мога да карам насила персонала ми да се ваксинира. Всеки един от тях има свой собствен избор."

Какво е мнението на Петър Ванков- сервитьор от Видин, който този летен сезон работи на българското Черноморие в Несебър:

"Има много работа, коментираме тук с колеги и има много работа навсякъде ... Ние вече толкова много сме изтръпнали в бранша, особено, че вече нищо не може да ни учуди. Толкова пъти ни затваряха вече. Очаква се наистина и ние всички го очакваме, навсякъде се говори за това. Молим се само да ни оставят и август месец, а след това да правят каквото искат."

Как видинчани коментираха темата? Според някои от тях трябва да се съобразяваме с препоръките на Националния план и заведенията трябва да бъдат затворени, а друга част не са съгласни това да се случи:

"Не е нормално. Те бяха потърпевши през цялото време, а реално не са най- големите заразни огнища. Хранителните магазини и големите вериги не ги затвориха, а реално там хората са много повече и много по- недисциплинирани ... С тези цифри, които изнасят в България не останаха хора. Народът започна да мре само от това- психически тормоз. Крайно време е трябва да се надигне тоя народ, иначе това на нищо не прилича."- са част от мненията на видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45