"Специално неравенството не е толкова статистика. Ако имате един човек от Видин, който има достатъчно умения да отиде да работи в Германия за три месеца срещу 5000 евро месечна заплата, то неговото положение би било доста по-неравно от всички останали, защото получава 30 000 брутен доход на година, докато там той е три пъти по-малък. Хората се оказват неравни, защото някои имат определени знания и умения, които се търсят в момента. А несправедливото неравенство е всяко онова общество, което е изградено на привилегии".
Как се мери крайната бедност, обясни експертът.
"От 1992 година крайната бедност в света се мери с прост показател: 1,90 долара дневно на човек. По този показател в България 1995 година между 5 и 6 % са бедни. 1997 година - между 36 и 37 % са бедните, а 2001 година са над 12 %. Днес пък са 0,79 % от населението. По този критерий бедните в България са по-малко, отколкото в САЩ през 2019 година. За 2020 година причината е в три фактора, първият от които ромският фактор. Т.е когато пътуванията стават невъзможни, икономиките се затварят, а парите, които работещите в чужбина внасят в България, спадат до 90 милиона през миналата година. Втората група, които обедняват, е някъде около 10 % от населението - пенсионерите, живеещи на минимални пенсии. Третата най-голяма група са хората, работещи сами за себе си. Това са реални, демографски причини и пазар на работната сила причини".
България е най-бедна не заради ЕС, а заради управлението ѝ през 1995-1997 година, поясни Красен Станчев.
"Причината е през 60те години на миналия век, заради това изоставаме винаги. Имате много силно изоставане веднага след Втората световна война. Втората причина е в прилагането на съветския модел, включително насилствената колективизация, води до това, че икономиката спира да работи. Затова България фалира през 1960 година, взимайки заеми от Московската банка в Лондон и Централната банка на Съветския съюз. Целият златен резерв, за да бъде изплатен дългът, е прехвърлен в Москва. След това има опит да се търси твърда валута, свързан с износ на оръжие и наркотици, да се правят големи проекти като Кремиковци, но икономиката фалира отново през 1976, а след това и през 1987. Това всичкото води до по-голяма обвързаност с по-неразумни и по-неконкуретни пазари като този на СССР. През 95-96 започва обратно възстановяване на централното планиране, което води до хиперинфлация и фундаментално обедняване, т.е всичко започва отначало. Другите страни оправят нещата в началото на 90те всички, ние го правим два пъти - един път в началото на 90те, а после няколко години по-късно".
Темповете на нарастване на доходите са прекалено високи, на мнение е народият представител във Великото народно събрание (1990-1991).
"Доходите растата доста по-бързо, отколкото расте икономиката. Доходът от заплати за последните 20 години се е увеличил 220 %. Най-малко са се увеличи доходите на тези, които работят за себе си".
Интервюто с Красен Станчев можете да чуете в звуковия файл.
Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината. То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..
Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..
Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..
Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово. През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..