Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Снимка: Радио ВИДИН

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ. Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г.; Социален план за климата: актуални развития и възможности за общините; Предварителни резултати от проучването за размерите на местните данъци и такси- предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на Комисия по стратегическо развитие.

"Четири години нарушени бюджетни процедури доведоха дотам, че проблемите в общините станаха като лавина, лавинообразни. И в крайна сметка сега, като излезе вече окончателното публикуване на бюджета, в зависимост от разписаните разпореждания, дано не забавят и постановлението за изпълнение на бюджета, ще удължи малко сроковете за приемането на общинските бюджети. Така че единият вариант е това, което ни е предложено и това, което е прието бързо да го приложим в действие и да можем да ускорим всички законови срокове за приемането на бюджет на общините, за да може да отпушим този процес. Иначе рискуваме май месец да имаме бюджети, нали говоря на общините, където успеят да ги направят, да ги направят и фактически то си отиде тази година половината", каза кметът на Мездра Иван Аспарухов.

До 30 юни трябва да подадем разработен и добре аргументиран Социален климатичен план, за да започне реална подкрепа за домакинствата в енергийна бедност. Очаква се този фонд да се създаде в началото на 2026 година. Възможностите за общините са големи, смята Иван Аспарухов:

"Той е с три компонента, единият компонент е сгради, другият компонент е транспортно обслужване и уязвими групи, нали по принцип. Коментирахме го сега. Ресурсът е огромен. Координиращият орган ще бъде към Министерски съвет, опериращи по транспорт ще бъде МЗХ. Някои ще пита какво общо има МЗХ с транспорт. Ами, две трети от общините в България са селски райони. Тука говорим за транспортно обслужване на населението."

Ресурсът е над два и половина милиарда евро. Социалният фонд за климата е създаден за периода от 2026 г. до 2032 г. Той осигурява финансови средства за държавите-членки в помощ на техните политики за справяне със социалните последици за уязвимите домакинства, уязвимите микропредприятия и уязвимите ползватели на транспорт.

"Знаем, че се работи. От 1 януари 2026 година държавата трябва да приеме такъв план. И това е нещо хубаво, защото по този план, мисля че по около 1 милиард лева на година са отделени за тези мерки, които ще бъдат пряко насочени към хората. Това е една програма, която наистина има пряк ефект. Тя е сравнима с програмата за саниране на жилищата", смята Анатоли Димитров- председателят на Общински съвет- Вършец.

Община Вършец ще направи всички възможно максимален брой хора и домакинства да участват и да могат да се възползват. По отношение на общинския бюджет очакванията на Анатоли Димитров са, че в месец април ще бъде съставен бюджетът, ще бъде входиран, ще се направи публично обсъждане и ще бъде приет възможно най-скоро, за да може общината да започне да функционира нормално.

"Няма очакване за по-големи бюджети. Доколкото съм запознат с бюджета, който беше приет на второ четене, просто разходните стандарти са съобразени с всички увеличения, които бяха направени", допълни председателят на Общинския съвет.

Община Белоградчик няма да получи изравнителната субсидия тази година от държавата. Формулата, по която се изчислява кой каква субсидия да получи е направена така, че ако си събрал повече от 120 процента данъци не ти се полага субсидия. Това съобщи кметът Боян Минков. 

"Държавата ни ощети, като не ни отпусна изравнителната субсидия, която ни се полага. И т.е. ние ще получим 800 хиляди лева по-малко от миналата година, което е крайно несправедливо и просто не мога да повярвам, че това се случва, но така или иначе факт е и трябва да се оправяме сами", каза кметът на Белоградчик Боян Минков.

Кметът на Белоградчик вярва, че ще се справят като увеличат приходите от местна дейност. 

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45