Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът в Извор махала- сложен и невъзможен

Така определиха живота в малкото погранично селце Извор махала местни жители. Намира се в община Кула и е почти обезлюдено. От близо 1800 жители в добрите времена, днес тук са останали около 30 жители, чиято средна възраст е над 70 години.

Селото възниква с обособяването на отдалечена махала на голямото село Велики Извор, останало в Сърбия, което било основано в края на XVIII или началото на XIX век от преселници от тетевенското село Голям извор. За това преселение, сръбски телевизионен екип от съседния град Зайчар, дори направи документален филм. Първата къща в Извор махала е построена през 1829 година, а първите преселници били пра-прадедите на местни жители, които се занимавали с говедовъдство и с търговия през границата.


Това пише и в книгата си дългогодишният емигрант в Америка, Генчо Нанков, който се е постарал да проучи историята на родното си място. Освен него, от селото има емигранти още в Австралия, Германия и други страни от целия свят.


Кметският наместник Станислав Стойков управлява селото вече няколко мандата и добре  познава както добрите, така и лошите страни на живота в него.

"Ситуацията тук е като в село без хора- обезлюдено. Живее се трудно. 90 % от населението са пенсионери. Програми няма, имаме само един човек, който е назначен да помага към кметството.

Както казах, трудно се живее. Имаме едно автобусче до Кула, което ни го е осигурила Общината, само в сряда пътува. Хляб ни доставят, а за продукти всеки сам се организира..."


В условията на пандемия, в селото няма и не идва лекар, не идва и мобилна аптека, няма магазин за най-належащите хранителни и други стоки, автобусът до Кула пътува веднъж седмично, няма и вода.


"Дали държавата трябва да създаде някаква програма за съживяването и спасяването на пограничните райони? То вече сигурно ще бъде късно за тая държавна помощ", допълва кметският наместник.

"Все пак може нещо да се помисли за тези възрастни хора. Тук няма поминък и кой млад специалист ще дойде. И какво ще работи в селото, че да дойде? Нали трябва да има някакво препитание, трябва и някакъв начален капитал. Тук няма никакви условия за никакъв бизнес. Според мен няма кой да дойде...

То питейна вода няма в селото, пък за какво друго да говорим. При нас водата идва от кладенци. Който има кладенец- има вода, който няма кладенец- няма вода! Има две- три такива погранични села като Извор махала, които нямат вода и мисля, че никога няма да имат. За 15 или 30 човека никой няма да направи такава инвестиция! Излиза, че тук хората нямат същите права, както в другите населени места, щом нямат достъп до най-елементарните неща. Те са оставени на доизживяване..."

Напускаме Извор махала в слънчевия есенен ден. Тук като че ли само природата е на страната на местните жители. Остават обаче открити въпросите за качеството на живота, на фона на липсващите тук толкова много неща- питейна вода, магазин за най-належащи хранителни стоки, медицинска помощ, връзка с останалия свят, грижа за възрастните хора.

Как местните коментират тези проблеми и цялото интервю с кметския наместник Станислав Стойков - в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58