Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Европарламентът настоява за защита на хората на изкуството

Снимка: БГНЕС

Хората на изкуството и културата са сред най-силно засегнатите от кризата с COVID-19. Пандемията ограничи силно културния живот в Европа и намали приходите в секторите на културата и творчеството с повече от 30% през 2020 г. Музиката и сценичните изкуства загубиха съответно 75% и 90% от приходите си. Това поставя под въпрос бъдещето на хората, които се занимават с изкуство.

По тази причина Европейският парламент прие специална резолюция, с която призовава за въвеждане на обща рамка за условията на труд и социална закрила на хората на изкуството, включително равноправен достъп до социално, здравно и пенсионно осигуряване, както и обща дефиниция за ЕС на хора на изкуството. Докладчикът на Парламента по темата е Моника Семедо, евродепутат от Люксембург:

"Културата е основен икономически фактор за ЕС, представляващ 4,4% от БВП на ЕС и осигуряващ заетост на 7,6 милиона души. Но културата не се отнася само до икономически термини. Тя има значително социално въздействие, като допринася за утвърждаването на демократичните, устойчиви, свободни и приобщаващи общества и отразява и укрепва нашето европейско разнообразие, ценности, история, свободи и начин на живот. С този доклад ние, като Европейският парламент, призоваваме Комисията и държавите-членки да действат. Искаме достъп до помощи за безработица, здравни грижи и пенсии. И настоятелно призоваваме държавите-членки и Комисията да предприемат конкретни мерки за справяне с нестабилните доходи, неплатената работа и несигурността на работното място, както и да гарантират минимален стандарт на доходи за артисти и специалисти от сферата на културата. В този доклад настояваме артистите в ЕС да са по-добре защитени срещу политическа репресия и всички форми на дискриминация, тъй като свободата на художественото изразяване е основна ценност на ЕС и трябва да продължи да бъде гарантирана. По този начин се обръщаме към всички художници, автори, изпълнители и професионалнисти от сферата на културата: имате подкрепата на Европейския парламент, така че, моля, продължете да ни забавлявате, удивлявате и вдъхновявате."

В подготовката на документа е участвал българският евродепутат Асим Адемов, член на комисията по култура и образование в Европейския парламент:

"Пандемията изключително много затрудни работещите в областта на културата и творчеството– затвориха се концертни зали, отмениха се фестивали, изложби, представления. Това създаде една несигурност за бъдещите перспективи на желаещите да работят в тази сфера, а това ние не трябва да допускаме. Хората на изкуството са изключително важни за нашите общества, защото те спомагат за укрепване на европейското многообразие, чрез тях изграждаме нашата ценностна система и знаем историята си, те влияят на начина ни на живот. Само си представете, колеги, ако по време на локдауните, когато бяхме затворени по домовете си, как щяхме да си прекарваме времето, ако нямаше филми, ако нямаше музика, ако нямаше всичко това, създадено от хората на изкуството. Но в същото време много от тези хора на изкуството останаха без постоянни доходи, а някои и без никакви доходи. Много е важно хората на изкуството да имат достъп до социални обезщетения и адекватна социална закрила: безработица, пенсии, здравеопазване. Подкрепям категорично призива в доклада на комисията Комисията и държавите членки да включат културата в националните планове за възстановяване и устойчивост и да заделят поне 2% от бюджетния пакет на Механизма за възстановяване и устойчивост. Държавите членки са длъжни да подпомогнат този сектор, който се възстановява най-бавно от пандемията, и да направят така, че нито един творец, нито един работник в сферата на културата, да не бъде изоставен."

Андрей Слабаков също е член на Комисията по култура и образование. Той обаче е гласувал "въздържал се", защото не е съгласен с част от предложения текст на резолюцията:

"Неведнъж съм казвал, че пандемията удари най-тежко именно сектора на културата. Кината, театрите, концертните зали и всички останали затвориха първи и отвориха последни. Стотици хиляди артисти и работещи в сектора останаха без работа и помощ дойде само откъслечно. Затова и бях много доволен от факта, че започнахме този доклад по собствена инициатива. Все пак досега мисля, че не се говори достатъчно за проблемите в културата. Благодаря на докладчика г-жа Семедо и на моите колеги в сянка за работата. Заедно успяхме да отразим голяма част от проблемите, които съпътстват културата и изкуството. Много се радвам, че се обърна специално внимание на авторските права, слава Богу. Да бъдат признати и да бъдат опазвани според мен е признак на това, че се грижим добре за артистите. Те бяха допълнителен източник по това време. За мое огромно съжаление обаче, в доклада се промъкнаха определени леви политики, които нямат място в културата и изкуството. Отказвам да подкрепя текст, колкото и той да е добър, щом дава предимство само на определени групи, които са базирани на раса, пол и сексуална ориентация. Изкуството е изкуство, извинявайте, за него е важно само творческото начало. Да не забравяме, колеги, кои са политическите режими, които са диктували тези неща в началото и се съобразяваха само с тях. И ето защо внесох алтернативен текст, който е балансиран в полза на всички в културата и изкуството, без разпределение в пол и принадлежност, без значение каква е тя."

Европейският парламент призовава и за създаването на конкретни програми за пътуване на млади творци в рамките на Европа. По време на пандемията много хора на изкуството се пренасочиха да работят онлайн. Това им помогна да намерят нова публика, но също така ги сблъска с доминантната позиция на стрийминг платформите. Често авторите на съдържание са принудени да приемат еднократно плащане за авторските права без право на допълнителни приходи всеки път, когато тяхната творба се възпроизвежда. Европейският парламент иска Комисията и страните членки да обърнат внимание на този проблем и да осигурят достъп на хората на изкуството до схеми за колективно договаряне на правата. Това би довело до по-справедливо разпределение на приходите от изкуството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13