Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ресторантьорите с нов апел за помощ- ще оцелее ли браншът?

Снимка: Радио Видин

Преди дни от Асоциацията на заведенията в България отново отправиха апел към българските политици за спешни мерки за спасяване на сектора. Над 80% е спадът в оборотите, който отчитат браншовите организации на заведенията след въвеждането на "зеления сертификат". Те смятат, че посещенията са се свили след ограничителните мерки, въведени със заповедта на здравния министър. Собствениците на ресторанти и заведения изчисляват, че спадът в посещенията е пропорционален на ваксинираните българи. При 20% ваксинация- 80% спад на оборота. Такава криза в сектора не е имало през последните повече от 30 години, се казва в съобщение, разпространено от Хотелиерската и ресторантьорска асоциация, Асоциацията на заведенията и Сдружението на заведенията. Собствениците подчертават още, че въпреки рестрикциите, мерки в подкрепа на засегнатите бизнеси и техните служители към момента няма. Какво се случва със сектора? Потърсихме за коментар Павел Петров, съпредседател на Българската асоциация на заведенията:

"Доста колеги затварят или ограничават дейност, в последната седмица. Все по- трудно става и с високите цени на тока не е рентабилно да се работи за съжаление. "Зеленият сертификат" беше вкаран грешно от правителството ... Апелът ни сега вече е отправен към хората, от които се очаква да съставят кабинет, съответно парламентарно представените партии. Купуваме на 588 лева ток, което няма как да е нормално в тази тежка ситуация. Ако купуваме ток на такива цени и имаме само 10 или 15% посещаемост в заведенията, ние няма как да се справим. Миналата година беше в пъти по- малко тока. Планът, който беше спуснат от министър Кацаров е издаден от 8 юли. Ако тогава беше въведен още "зеления сертификат" и да беше казано тогава, че примерно от 15 ноември ще може да се работи само със сертификат, може би щяхме да имаме по- високо ниво и на ваксинация и на издаване на сертификатите."- поясни Павел Петров и допълни, че положението в ресторантьорския бранш в Северозападна България и не само там, е трагично.

Какво казва браншът в Северозапада? Трябва ли да бъде последван примерът на Европа и проработи ли мярката с въвеждането на т. нар. "зелен сертификат"? Разговаряхме със Светослав Цветанов, собственик на заведение във Видин:

"Според мен щеше да проработи, ако го бяха въвели почти навсякъде, в това число и администрацията. Държавата като най- голям работодател първо трябваше пример според мен и администрацията да бъде накарана да работи със "зелен сертификат", но това не стана и отново само няколко бранша, а само с няколко бранша няма как да стане това ... Няма как да се въведе "пълен локдаун" или "зелен сертификат" само за няколко сектора и да се иска някакво подобряване на ситуацията."- видинският предприемач.
Петър Ванков е дългогодишен сервитьор от Видин, който след появата на ситуацията около коронавируса предприема сезонна работа- на родното Черноморие и на зимните ни курорти. Днес той е в очакване на сформиране на ново правителство, за да предприеме следващата стъпка в трудовата си кариера:

"Те направиха така, че да принудят хората да си затворят заведенията, без да дават тези помощи, които ги даваха миналата година. Във Видин съм си в момента и чакам да замина за Банско, само чакаме да видим какви мерки ще предприеме новото правителство. Това вече може би е някакво клише, но сами виждате какво се случва в големите вериги магазини и как хората се бутат един в друг и така нататък, и така нататък ... Това със заведенията не е някакъв начин за предпазване от вируса. Според мен това се прави умишлено, за да съсипят бизнеса. Аз не съм ваксиниран, но чакам да видя какво ще измисли новото правителство и заради това изчаквам. Евентуално може и ваксина, не е проблем това."- коментира Петър Ванков, сервитьор от Видин.

Попитахме видинчани одобряват ли въведената мярка за задължителен "зелен сертификат" при влизане в заведение и имат ли такъв?

"Липсва ни нормалния начин на живот, нормалното ежедневие- да не се притесняваме за нищо и да си взимаме нормалните заплати и да си работим нормално ... Не може от днес за утре да се вкара този "зелен сертификат" и ние да очакваме при 20% ваксинирани да има клиенти. Това означава, че само 20% от клиентите ще имат вариант да влязат ... Ясно е че не всеки може да има достъп до тестване всеки ден, а тези тестове за за по 48 часа. Доста трудно е да имаме очаквания дари от хора, които са тествани да бъдат клиенти в заведенията."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49