Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минималната работна заплата- отдавнашен спор между синдикати и работодатели

Снимка: Радио ВИДИН

Вдигане на минималната работна заплата /МРЗ/ на 710 лева е заложено от началото на април, заяви пред БНР вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Повишението зависи от парламента, който винаги може да промени параметрите.

"Това, което дълги години се е случвало, последните 15-20 години, това което се случва, е един постоянен танц, където синдикатите казват искаме по- висока минимална заплата, работодателите казват ние не искаме по- висока минимална заплата, защото това ще доведе до безработица и този танц последните 20 години видяхме докъде ни доведе. Трябва да има ясни принципни критерии, това, което и обсъждахме. Ние в коалиционното споразумение сме заложили за максималния осигурителен доход 2,3 средната работна заплата, т.е. когато се вдига средната работна заплата в индустрията, се вдига максималният осигурителен доход. По същия начин в Европа в момента се обсъжда директива минималната работна заплата да бъде 50% от средната. Т.е. пак когато се вдигат средните заплати да се вдигат и минималните. Така, как да кажа, този ежегоден панаир, ако искаме така да го наречем, ще изчезне и ще има абсолютна предвидимост какво се случва спрямо това как се развива икономиката и как се развиват средните нива на заплащане в икономиката", обясни Асен Василев.

Според видинчани увеличението на минималната заплата на 710 лева не е достатъчно за нормален живот:

"Трябва повече, както и пенсиите... Те хубаво увеличават, но като спрат за данъка, те си остават същите. Не е нормално... 710 лева не стигат на никого. Необходимо е да се увеличи, но с повече. Това са дребни промени, недостатъчни... И с удръжките дори стават много по- малко. Не е нищо на база инфлацията в страната... То инфлацията вече ги е изяла. Предполагам, че няма да стигнат за нищо. Над 800 трябва да е. Аз живея на село и там цените са безбожни... Колкото е навсякъде по света, защо да е по- различна... За нищо не стигат, всичко са дигнали- тока, водата, всичко. Най- малко 1000 лева да е... Има нужда да се увеличи, предполагам че поне до стандартите на Европейския съюз трябва да се увеличи. Аз за малко съм се прибрал и една от причините да напусна България е точно ниското заплащане. Аз съм в Англия от 5 години и не мисля да се връщам за постоянно, поне за момента. В момента там минималното заплащане е 8-9 паунда на час. Стига им да живеят добър живот, да спестяват, да ходят на почивки... При положение, че всички цени са се увеличили минималната заплата направо е нищо. 710 лева ние не можем да ги вземем чисто. Като ни спрат за осигуровки, данъци и какво ще вземе без стаж. Около 650 ти остават чисти и какво правиш с тях с 4 човека вкъщи..."

КНСБ подкрепя всички цели на изпълнителната власт за ръст на минималната заплата по начин, който да позволява нейният размер да бъде достатъчен за издръжката на един работещ и семейството му. Това е дългогодишно искане, което мотивират на всяко тримесечие чрез изследването "Заплата за издръжка". От КНСБ припомнят, че едва 30% от наетите по трудово и служебно правоотношение получават заплата, която да е равна или по-висока от размера на "Заплатата за издръжка". Това налага провеждането на спешна догонваща политика по доходите. Част от тази политика е и минималната заплата. Предвижданото увеличение е недостатъчно, за да се компенсира реално загубената покупателна способност на домакинствата.

"Има сблъсък между синдикалната и работодателската позиция. Нашите експертни разчети на макроикономическите показатели за страната, за цялата макроикономическа картина показват, че едно такова увеличение на минималната работна заплата за страната е възможно. Следва да отбележим, например, за 2021 година бяха изхарчени над 6 милиарда лева за ковид мерки като и през тази година се предвиждат над 2 милиарда лева от страна на държавата отново за ковид мерки. Като тук трябва да отбележим, че по- голямата част от тези средства, които са предвидени за справяне с кризата са насочени към бизнеса", каза Росица Макелова- научен секретар в Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.

През миналата година брутната "Заплата за издръжка" за всеки един от двама работещи родители с едно дете е нараснала със 117 лв. За работещ, който живее сам, тя се е увеличила със 130 лв. от началото на 2021 г. За последното тримесечие на миналата година необходимият доход за осигуряване на социално приемлив начин на живот за едно работещо лице е 1 479 лева, а при двама работещи в семейство с едно дете всеки един от тях трябва да взема не по-малко от 1 331 лева. Ако само единият от родителите работи, той трябва да осигурява заплата в размер не по-нисък от 2662 лв. Това показват последните данни от наблюдението на потребителските цени и необходимата заплата за издръжка към декември на КНСБ.

По проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 година Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ смята, че през последните години политическите партии, водени от политически популизъм и търсейки бърза и пряка политическа и електорална изгода, приеха решения и извършиха действия и бездействия, които разрушават пенсионно-осигурителния модел в България. Предложеният законопроект затвърждава това тяхно становище, защото предлага продължаване на политики и мерки, които не подкрепят, като: необоснованото в период на икономическа криза административно и необосновано от икономическите реалности увеличение на минималната работна заплата, вместо изработването на прозрачен механизъм за договаряне на размера на МРЗ по икономически дейности. 

Най- общо казано увеличението на МРЗ ще се отрази негативно на бизнеса, коментира изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов:

"Ще се повишат разходите за труд в момент, в който бизнесът е притиснат от повишени разходи за електроенергия, за повишени разходи за газ и намалени приходи вследствие на пандемията COVID-19. Това е поредният удар срещу жизнеспособността на бизнеса. Така че най- общият коментар е негативно."

По отношение на минималната работна заплата трябва да се измисли обективен механизъм, който да отчита икономическите реалности:

"Т.е. повишение на производителността, повишение на инфлацията и други икономически реалности, които имат пряко влияние върху размера на минималното възнаграждение за най- ниско квалифицирания труд." 

Всички позиции по темата може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45