Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Асенов: Гъмза- това е виното!

Снимка: Светослав Цветанов


В месеца на виното и любовта в "Земята, която ни храни" отново отваряме лозаро-винарската тема. 

Близо 2 милиона декара е обработваемата земя в област Видин. Лозята заемат 16 577 дка,  от тях през 2020 г. са обработени близо 11 200 хиляди дка. Съвсем естествено, най-много са отглежданите лозови насаждения в община Ново село- 6173 декара. 22 от тях са на Тони Асенов - Белячин. Лозар по душа- може би и защото баща му е бил преподавател по практика в някогашния Лозаровинарски техникум в Ново село, където останал като зет. 

"Лозарската година започва с Трифон Зарезан и завършва с обирането на реколтата... Има много операции през годината, които задължително трябва да се изпълняват, за да има хубава, здрава реколта и от плодовете да се приготви едно прекрасно вино, което да се пие с добро настроение и по добри поводи..." 

Тони е потомствен лозар, не се страхува от нито една от дейностите, свързани с отглеждането на лозята и направата на божествената напитка. Отглежда 22 декара, насадени с червени и бели сортове. Червените са каберне, мерло и гъмза:

"Това е сорта- гъмзата! Прочутата гъмза, която е прославила Ново село... Аз съм от тези, които никога не съм се отказвал от нея, любим сорт ми е, радвам се, че го отглеждам, виното, което произвеждам от него е прекрасно... Където и да отида на състезания, аз побеждавам с гъмза... Който произведе гъмза- това е виното!

Тони гледа и ркацители, реже лозето си сам, защото иска да чуе какво му казва всяка гижа... Много любов влага в работата си, затова и лозето му се отплаща добре- в добра година бере по тон и нещо грозде. В резитбата е сам, но обира гроздето с приятели- с тях прави и виното, на което могат да завидят и ценителите. И тук влага любов, защото е запомнил думите на негов "учител" в занаята:

"Вино и деца се правят с много любов. Няма ли любов- няма да се получат нещата, няма да е както трябва!" 

Лозарството обаче е занаят, който трябва да се изучава, затова и след дълги години на лутане, в новоселското училище са заложили и паралелка „Лозарство и винарство“.  До края на годината ще бъде оборудван кабинет, който на живо ще показва на възпитаниците различни детайли от селскостопанските машини, използвани в лозарството. Провеждат се разговори с местни земеделски стопани, които проявяват интерес към привличането на млади хора в този сектор, изискващ не само повече ръчен труд, но и специфични умения.

Паралелка по лозарство има и в училището в Арчар, така че, не е далеч времето, в което секторът ще бъде обгрижен от млади хора с умения и желание да работят. 

В някое от следващите предавания ще поговорим за това отразяват ли се климатичните промени на условията и начина на отглеждане на грозде у нас. 
  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10