Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Крива бара: За да има успех местната власт, трябва да действа с твърда ръка

17
Снимка: Радио Видин

Обезлюдяването и кражбите са основният проблем на по-малките населени места в Северозапада. Такива грижи имат и живеещите постоянно около 500 души в монтанското село Крива бара, община БрусарциСелото е създадено в края на 18 век от преселници от Плевенско, които бягали от войните между Осман Пазвантоглу и Тръстеникоглу за надмощие в Плевенския край. Говори се за двама братя, които първи пристигнали в този край и били впечатлени от липсата на турци. За един сезон цялото им село се пренесло на този терен в близост на река Гаговишка, от която идва и името на селото - Крива бара.
Кмет е Владимир Владов. Той е млад, амбициозен и деен. Избран е на тази длъжност през 2019 година. Роден е в селото, където завършва основното си образование в местното училище, после учи в Брусарци, а висшето си образование завършва в Благоевград- специалност "Право". Той е убеден, че когато става въпрос за кражби и други криминални престъпления, трябва да се действа с по-твърда ръка:   

"Когато тероризираш друг човек, трябва да ти се отвърне със същото. Аз съм бил винаги "за" това. Защото за мен не е нормално да оставя майка си и баща си, или баба ми и дядо ми, и някой да дойде да ги плаши. Те са възрастни хора. Това ли са заслужили- цял живот са си давали здравето за тази страна и накрая да няма кой да ти помогне ей с толкова... И щом полицията и съдебната власт не могат да се оправят, ще се справим ние - народът... Така трябва. Твърда ръка трябва, когато става въпрос за кражби и някакво издевателство върху възрастни хора, върху имуществото и т.н. Преди време кражбите в селото бяха доста. Аз преди да стана кмет застъпих с охранителна фирма и спрях кражбите на около 70%. След като ме избраха за кмет, се събрахме с хората да обсъдим ситуацията. Тук имаме три - четири човека, които създават проблемите - те са си рецидивисти с големи досиета. Бивши крадци няма - те си крадат постоянно. Вкараха ги в затвора - 10 месеца и 25 дни им дадоха за 100 разбити къщи... Идваха тук журналисти, вдигна се голям медиен шум, спецакции, все едно прибират Пабло Ескобар. Дойде жандармерия, обградиха селото за трима човека, които съвсем спокойно местната полиция можеха да си ги заловят, имаше достатъчно доказателства да решат проблема...
Организирам местни патрули, не ги спирам, патрулирам и аз. Битовите кражби обаче винаги ще си ги има- докато има хора, ще има и кражби. Сега с ограничаването на уличното осветление заради кризата, имаме проблем. Имаме и наредба от Общината, защото е много скъп токът, режимът е от 19:30 до 22:00 и от 5:00 до 7:00 сутринта. Засега не се наблюдава увеличение на кражбите, защото от тези рецидивисти само един се е прибрал от затвора. Тук - там се пипне по нещо, но не са тези поголовни кражби от преди - нямаше къща, която да не е обирана. Имаше къщи по 7 пъти обирани... С режима на уличното осветление обаче съм засилил и патрулите в тъмната част на денонощието. Доволен съм и от местната полиция и ще противодействаме по всякакъв начин."

Думите му се подкрепят и от местните жители, които вече са изморени от притеснение и виждат спасението от проблемите в младия и деен кмет:

"Кражбите са основният проблем за селото. Какво означава да ти навлизат в личното пространство. Ти имаш история, а той взима тази история и я унищожава. И ти тогава за какво си живял... За 15 минути отивам до Брусарци, в магазина няма никой, взимам едно парче салам и се връщам - гаражът ми отворен. То дрелки, то електрожена- всичко взето... Тук много хора умират от това, дето им взимат работните инструменти - косачки, фрези. Това му е поминъкът на човека, той с това преживява. А са и много скъпи. Той вече не може да си ги купи, а това е стрес и притеснение... Отсреща къщата я бутнаха изцяло. И цигани, и българи участваха. Бутнаха до основи къщата на хората..."

Друг голям проблем за селото е обезлюдяването. По официални данни този процес започва от 1985 година. След 10 ноември 1989 г. селото продължава да се обезлюдява, като в него единствено се увеличава ромското население. В периода 1989 - 1990 г. в Крива бара вече няма работа, Ремонтният завод в Брусарци е спрян и повечето работоспособни жители го напускат, въпреки че то остава едно от големите села в общината.

"Преди 1980 година по разкази на по-възрастни хора тук са живеели повече от 3 000 души. До 2006-2007 година винаги сме били над 1400 души. По последни данни сме около 1100 човека. Реално в селото днес обаче живеят не повече от 500 души", обяснява кметът Владимир Владов.
 
Повече за това, как се справят с проблемите, породени от липсата на работа, бедността, пандемията и обезлюдяването в Крива бара, а така също как успяват да запазят местното училище и детската градина, и защо са селото е с най-много млади хора в общината, може да чуете в звуковия файл от интервюто с кмета Владимир Владов и анкетата с жители на селото.
   


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59

Политическа стабилност искат българските общини

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада.  Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман..

публикувано на 14.10.24 в 14:45

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54