Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Крива бара: За да има успех местната власт, трябва да действа с твърда ръка

17
Снимка: Радио Видин

Обезлюдяването и кражбите са основният проблем на по-малките населени места в Северозапада. Такива грижи имат и живеещите постоянно около 500 души в монтанското село Крива бара, община БрусарциСелото е създадено в края на 18 век от преселници от Плевенско, които бягали от войните между Осман Пазвантоглу и Тръстеникоглу за надмощие в Плевенския край. Говори се за двама братя, които първи пристигнали в този край и били впечатлени от липсата на турци. За един сезон цялото им село се пренесло на този терен в близост на река Гаговишка, от която идва и името на селото - Крива бара.
Кмет е Владимир Владов. Той е млад, амбициозен и деен. Избран е на тази длъжност през 2019 година. Роден е в селото, където завършва основното си образование в местното училище, после учи в Брусарци, а висшето си образование завършва в Благоевград- специалност "Право". Той е убеден, че когато става въпрос за кражби и други криминални престъпления, трябва да се действа с по-твърда ръка:   

"Когато тероризираш друг човек, трябва да ти се отвърне със същото. Аз съм бил винаги "за" това. Защото за мен не е нормално да оставя майка си и баща си, или баба ми и дядо ми, и някой да дойде да ги плаши. Те са възрастни хора. Това ли са заслужили- цял живот са си давали здравето за тази страна и накрая да няма кой да ти помогне ей с толкова... И щом полицията и съдебната власт не могат да се оправят, ще се справим ние - народът... Така трябва. Твърда ръка трябва, когато става въпрос за кражби и някакво издевателство върху възрастни хора, върху имуществото и т.н. Преди време кражбите в селото бяха доста. Аз преди да стана кмет застъпих с охранителна фирма и спрях кражбите на около 70%. След като ме избраха за кмет, се събрахме с хората да обсъдим ситуацията. Тук имаме три - четири човека, които създават проблемите - те са си рецидивисти с големи досиета. Бивши крадци няма - те си крадат постоянно. Вкараха ги в затвора - 10 месеца и 25 дни им дадоха за 100 разбити къщи... Идваха тук журналисти, вдигна се голям медиен шум, спецакции, все едно прибират Пабло Ескобар. Дойде жандармерия, обградиха селото за трима човека, които съвсем спокойно местната полиция можеха да си ги заловят, имаше достатъчно доказателства да решат проблема...
Организирам местни патрули, не ги спирам, патрулирам и аз. Битовите кражби обаче винаги ще си ги има- докато има хора, ще има и кражби. Сега с ограничаването на уличното осветление заради кризата, имаме проблем. Имаме и наредба от Общината, защото е много скъп токът, режимът е от 19:30 до 22:00 и от 5:00 до 7:00 сутринта. Засега не се наблюдава увеличение на кражбите, защото от тези рецидивисти само един се е прибрал от затвора. Тук - там се пипне по нещо, но не са тези поголовни кражби от преди - нямаше къща, която да не е обирана. Имаше къщи по 7 пъти обирани... С режима на уличното осветление обаче съм засилил и патрулите в тъмната част на денонощието. Доволен съм и от местната полиция и ще противодействаме по всякакъв начин."

Думите му се подкрепят и от местните жители, които вече са изморени от притеснение и виждат спасението от проблемите в младия и деен кмет:

"Кражбите са основният проблем за селото. Какво означава да ти навлизат в личното пространство. Ти имаш история, а той взима тази история и я унищожава. И ти тогава за какво си живял... За 15 минути отивам до Брусарци, в магазина няма никой, взимам едно парче салам и се връщам - гаражът ми отворен. То дрелки, то електрожена- всичко взето... Тук много хора умират от това, дето им взимат работните инструменти - косачки, фрези. Това му е поминъкът на човека, той с това преживява. А са и много скъпи. Той вече не може да си ги купи, а това е стрес и притеснение... Отсреща къщата я бутнаха изцяло. И цигани, и българи участваха. Бутнаха до основи къщата на хората..."

Друг голям проблем за селото е обезлюдяването. По официални данни този процес започва от 1985 година. След 10 ноември 1989 г. селото продължава да се обезлюдява, като в него единствено се увеличава ромското население. В периода 1989 - 1990 г. в Крива бара вече няма работа, Ремонтният завод в Брусарци е спрян и повечето работоспособни жители го напускат, въпреки че то остава едно от големите села в общината.

"Преди 1980 година по разкази на по-възрастни хора тук са живеели повече от 3 000 души. До 2006-2007 година винаги сме били над 1400 души. По последни данни сме около 1100 човека. Реално в селото днес обаче живеят не повече от 500 души", обяснява кметът Владимир Владов.
 
Повече за това, как се справят с проблемите, породени от липсата на работа, бедността, пандемията и обезлюдяването в Крива бара, а така също как успяват да запазят местното училище и детската градина, и защо са селото е с най-много млади хора в общината, може да чуете в звуковия файл от интервюто с кмета Владимир Владов и анкетата с жители на селото.
   


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00