Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоумофисът - удобство или не съвсем

Снимка: unsplash



Пандемията от COVID-19 и дигиталната трансформация на работата, наложиха на голям брой хора да се приспособят към различни форми на дистанционно изпълнение на служебните си задължения. Да се разделят частично или за постоянно с работното си място и да преминат към работа от вкъщи или т. нар. "хоумофис". От Международната организация на труда и Световната здравна организация призоваха за въвеждане на мерки, които да защитават работещите от разстояние по време на работа. Ново резюме за здравословна и безопасна работа от разстояние, публикувано от двете организации, очертава ползите и рисковете за здравето от дистанционната работа. В него се описва и какво е добре да направим, за да се приспособим по-лесно към новата среда. 

Според психолога от Кирил Кунчев, работата от вкъщи безспорно влияе върху физиологичното, физическо и психическо здраве на работещите. Принудителното изваждане на хората от естествената им ежедневна среда, според него води до редица промени в цялостния им начин на живот.

"От една страна хората бяха повлияни от страха от заразяване и приеха изолацията като работеща защита. Дори в самото начало работата вкъщи имаше определено положителен ефект. Работещите от дома си го приеха без съпротиви, впоследствие обаче се появиха редица разнородни проблеми. Затварянето вкъщи засегна редица базови потребности на хората. Например потребностите от общуване, от пряк човешки контакт, от присъствие в по-голямата социална група - там, където човек се самоутвърждава и сравнява с другите. Там, където получава възможност да оценява и да бъде оценяван, да получава сигурност и подкрепа, да изпитва позитивни чувства и емпатия, да преживява идентификацията си заедно с групата. Всички тези изконни социални потребности бяха или частично удовлетворявани, или останаха напълно незадоволени. Това пък на свой ред повлия негативно върху самооценката и самочувствието на хората и отключи негативни, самоподценяващи мисли. На светло изплуваха и вътрешносемейните отношения. изведнъж актуална стана темата за домашното насилие. Затварянето между стените преобърна нормалния ритъм на живот." - каза за радио Видин психологът.

Когато човек се затвори в една неспецифична за него среда, той започва да реагира на тази среда и това обикновено е в негативна посока. Именно една от реакциите е депресията. Другият проблем последващ от това е неработоспособността, която може да бъде породена от самоизолацията.

За Радостина от Видин обаче хоумофисът не предизвиква депресия, негативизъм или каквато и да било вреда на здравето ѝ. Тя е майка е на 2 деца и от 2014 година работи само и единствено от вкъщи. 

"За мен е по-скоро удобно, защото гледам 2 деца и мога да се грижа за тях. Имам гъвкаво работно време и от тази гледна точка за мен е много удобно. Определено си има и негативи - първо е много натоварващо, защото пак имаш конкретните цели, които трябва да изпълниш... Никое нещо не е само хубаво. Това е по-скоро много индивидуално спрямо обстоятелствата на всеки към конкретния момент от живота му, защото то сега е "така", но утре не се знае от какво ще имаш нужда."- коментира Радостина Костова за радио Видин.

Единственото предизвикателство за работещата майка е съчетаването на работата с отглеждането на децата. Не веднъж на нея ѝ се налага да работи извънредно, за да успее да навакса загубеното, обслужвайки нуждите на децата си.  

Работата от вкъщи за едни може да е удоволствие, облекчение и улеснение, за други може да бъде истински кошмар, описано с една дума. Както казва Кирил Кунчев, човек не бива да се асоциализира прекалено много, за да не доведе това до нежелани състояния. Но в крайна сметка, ако му се наложи, както на Радостина, е препоръчително максимално да компенсира изгубените социални контакти в свободното си време и уикендите.  



*Целия материал по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05