Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов удар за туризма- как ситуацията в Украйна ще се отрази на бранша?

Снимка: Радио Видин

Българският туризъм е изправен пред реална опасност да загуби около половин милион туристи през тази година, заради войната в Украйна. От Министерството на туризма вече занижиха прогнозата си за броя на туристите у нас през лятото. Сред неблагоприятните фактори продължават да са пандемията, високите цени на енергията и военните действия на север от нас. Министърът на туризма Христо Проданов, предвиди, че около 350-400 хиляди организирани туристи от Русия няма да дойдат това лято в България. Ето защо министерството предвижда да пренасочи средствата, предвидени за реклама на пазарите в Украйна и Русия, към съседните ни държави Северна Македония, Румъния и Сърбия. В момента се обсъждат и начини за привличане на туристи от Германия и други страни, които да компенсират спадовете. Нуждае ли се българският туризъм от преориентация към други държави и как ситуацията в Украйна ще се отрази върху работата на сектора? 

Асоциацията на Българските Туроператори и Туристически агенти е една от най- старите организации в този бранш у нас с вече 25 годишна история. В нея членуват представители на различни туристически бизнеси. Потърсихме за коментар Димитрина Горанова, председател на УС на Асоциацията на Българските Туроператори и Туристически агенти:

"Със сигурност за поредна година работата ни ще е предизвикателна, трябва да сме гъвкави и да се адаптираме- нещо на което се научихме през последните две години. Ще търсим алтернативни пазари за привличане на туристи, но тук трябва да спомена, че е много важна ролята на държавата по отношение на това как тя ще насочи своята реклама. Смятам, че сега е моментът в който България трябва да излезе с едно много ясно послание към света, че тук ситуацията е спокойна, мирна и страната ни е една сигурна дестинация. Без това послание остава съмнението у много от нашите чуждестранни партньори, че ние се намираме прекалено близо до конфликтния район и в крайна сметка и не сме застраховани, че нещата не могат да се пренесат и у нас."- отбеляза Димитрина Горанова.

Според Пресиян Лозанов, туроператор от Северозапада, ситуацията в Украйна ще се отрази доста негативно върху работата на сектора:

"Като цяло върху сектора инкъминга към България определено в голямата си част е от Украйна и от Русия и се забелязва вече анулиране на програми, хотелски резервации и чартъри, което донякъде не е добре за туризма. Хора, които пътуват от България за други страни се страхуват, дали няма да им анулират програма, докато са там на място и няма да могат да се приберат. За момента няма такива притеснения, но масово хората се интересуват от това какво се случва. Какво ще стане, обаче никой не може да каже, защото това зависи от решението на тези две страни как ще продължи конфликта."

Туристическият бранш по Северното ни Черноморие разчита на руските и украински туристи, които са изключително важни, но ситуацията в момента не трябва да ни притеснява особено, каза за радио Видин Павлин Косев, председател на Варненската ресторантьорска и хотелиерска асоциация:

"Колкото възможности, толкова и причини можем да намерим как едно нещо не може да стане. Да, трудно е със сигурност, със сигурност трябва да вадим някакви нестандартни инструменти за да се справяме със ситуациите, но такъв е живота и ще оцелеят само тези, които успеят да се адаптират към новите условия и новата реалност. Неприятно е, за всички е трудно, но аз смятам, че не трябва да чертаем крахове и мрачно бъдеще. През последните две години се говори само за тежки трагедии, но де факто практиката показа, че чак такива тежки трагедии не е имало."- уточни Павлин Косев.

Ситуацията в Украйна ще се отрази пагубно върху работата на туристическия бранш у нас. Дори и западните пазари реагират изключително чувствително към събитията през последните седмици, обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Бежанците, които идват се настаняват по Черноморието и голяма част от западните туристи изобщо спряха резервациите към нас с оглед на това, че западните пазари са супер чувствителни, когато има някакъв риск, дори и той да е минимален. Един от големите туроператори в Англия отложи полети с два месеца, което е сигурен знак, че ситуацията няма да бъде розова."- обясни Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма" и допълни, че от бранша подготвят писмо до министъра на финансите Асен Василев с искане за реална помощ от държавата. 

В началото на седмицата стана ясно, че помощта за хотелиерите, настанили бежанци от войната в Украйна, регистрирани като търсещи убежище у нас, първоначално ще идва от бюджета на Министерството на туризма, а след това ще се търси възможност да се покрият тези средства по линия на европейската солидарност, т.е. с финанси от европейския бюджет. Това обясни за БНР министърът на туризма Христо Проданов. Идната седмица трябва да бъдат изплатени парите на хотелите с украински бежанци. Министърът на туризма посочи, че предвидената от ведомството помощ е в рамките на три месеца, а сумата зависи от това колко хора ще имат нужда от тази закрила.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56