Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Набира ли обороти туризмът в началото на лятото?

Снимка: Радио Видин

Туризмът е един от секторите на икономиката ни, на които пандемията повлия в голяма степен, но след първоначалния шок на дневен ред вече е планиран растеж в новите условия. Последните данни на Министерството на туризма и НСИ очертават няколко тенденции, които носят позитивни сигнали за бранша, ако той успее да се адаптира ефективно. В началото на лятото най- голямото предизвикателство пред туризма остават глобалните кризи- военните действия в Украйна, негативните ефекти от пандемията, нарушените вериги на доставки и произхождащата от това инфлация. В тази обстановка от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) обсъдиха възможностите за подкрепа на туристическия сектор. В резултат на предприетите мерки, през първото тримесечие на годината, туризмът достигна равнище от 80% спрямо периода преди пандемията, показват данните. Отчита се ръст на български и чуждестранни туристи с около 40 на сто, а ръстът само на чуждестранни туристи е около два и половина пъти спрямо миналата година. Прогнозите бяха, че българите ще осъществят поне 2 млн. пътувания за летния сезон с отсядане в място за настаняване в  България, а вероятно и повече. По думите на Светлана Ваташка, представител на най-голямата професионална организация в този отрасъл у нас- обединение "Бъдеще за туризма", секторът постепенно започва да се възстановява:

"Политическата несигурност се отразява естествено и на самия бранш. Тъкмо свикнахме с един министър на туризма, за съжаление ще трябва и той да свикне с нас, защото за съжаление министрите са политически фигури, а не са свързани с бранша. Като цяло туризмът върви и въпреки правителството и въпреки политическите сътресения в момента. Към изходящия туризъм има голям интерес, има голям интерес и към българското Черноморие, за съжаление и в чужбина и в страната туризмът като цяло страда от липса на кадри."

В "новата нормалност" се налага да преоткриваме много неща, включително и собствената си страна. Интересът към по-нестандартни дестинации нараства, тъй като пандемията оказа асиметрично въздействие върху развитието на туризма. по този начин градските дестинации в големите областни центрове пострадаха повече поради строгите ограничения, свързани с организирането на конференции, изложби и културни дейности. В същото време селските и планински райони, както и курортите са предпочитани поради нарастващото търсене на по- безопасен и индивидуален туризъм. След непрекъснатите процеси по отваряне и затваряне на хотелите и ресторантите, заради пандемията и забраните за пътувания, започнаха ли постепенно българите да ценят повече родните ни курорти- това попитахме Светлана Ваташка от обединение "Бъдеще за туризма": 

"Много ми се иска да кажа, че е така, но за съжаление не е така. Много хотелиери отказват да работят с български туроператори. Хората искат да пътуват, дават пари, но искат да знаят и че срещу тези пари ще получат качество. За съжаление не навсякъде в България получават това качество. Вината е комплексна и аз не упреквам хотелиерите."- подчерта Светлана Ваташка.

Туризмът е един от приоритетните отрасли в дейността на Община Видин. Как стартира летния сезон тази година- разговаряхме с Цецка Цокова, експерт туризъм към Община Видин.

"С надежда и с радост мога да кажа, че определено има възходяща градация по отношение на туристическия сезон тази година. От миналата година започна съживяването, но тази година определено вече се забелязва този интерес, който винаги е съществувал към дестинация Видин. Всички граждани и гости забелязват, че акостират круизни кораби. По заявка към пристанище Видин тази година би трябвало да акостират над 300 кораба с туристи от Западна Европа. Лошото състояние на пътната инфраструктура и опашките от товарни камиони край Дунав мост 2 са доста голям проблем за интереса на туристите към региона като цяло."- допълни още Цецка Цокова.

Потърсихме представители на частния сектор в сферата на туризма. Ина Тонина е екскурзовод, родом от Чупрене и собственик на туроператорска компания, която предлага предимно дестинации в чужбина. Намираме я с група български туристи на екскурзия в Испания. 

"Има наплив и невероятно събуждане. Има българи, които пътуват към морето и това го усещат колегите, има и такива, които пътуват и навън. Това е тенденция не само у нас, а навсякъде. В момента съм в Испания, пълни са курортите. Просто не може да се разминеш, задъхват се и няма персонал. Търсят се шофьори, търси се обслужващ персонал в хотели и в ресторанти. Единственото, което в момента слага спирачка на фона на всичките събития, които се  случват, е не толкова войната, колкото проблемите с авиацията. Много проблеми има по летищата с отменени полети. Това е, което евентуално би могло да сложи прът в колелото."- уточни Ина Тонина.

Попитахме видинчани къде ще почиват това лято?

"Предпочитам тук, по- спокойно и по- приятно ми е ... Ние сме страна с много хубава природа, ние сме земния рай, както пее един певец, но ако продължават да се карата и да се гнетят ще разбият и тази наша българска традиция ... В България ще почивам, има много места, които да се видят, приятно е ... Това, което аз виждам е, че туризмът се възстановява, има голям интерес като цяло за България."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05