Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Велев, АИКБ: Икономизиране на политиката, а не политизиране на икономиката

Снимка: БГНЕС

След изборите на 2 октомври би било добре да се формира управление, което да преведе страната през задаващите се кризи. Необходим е и работещ парламент, който да придвижи напред редица реформи, за които има обществено съгласие. Това каза за Радио Видин Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. В "Посоките на делника" потърсихме мнението на бизнеса какви са очакванията от новата законодателна и изпълнителнителна власт.

"Ние от много време предупреждаваме, че в страната трябва да постигнем конкурентни цени на електроенергията, за да може българската индустрия не само да запази, а и да разшири своето присъствие в Европа и света, защото има такива възможности в хода на преразпределение и скъсяване на веригите на доставки. Ние имаме всички други конкурентни предимства и едни цени на енергоресурсите, които са като на останалите наши конкуренти в ЕС, биха спомогнали през задаващата се криза българската икономика да мине с по-малки загуби, с по-малки спадове или даже без спадове. Ние имаме сравнителни предимства от гледна точка на себестойност на микса на цената на електроенергията и е необходимо запазане и подобряване на тази схема за нормализиране на цените, ние не ги наричаме помощи, тези компенсации, които се правят са всъщност нормализиране на цените на електроенергията. Те са изкривени в резултат на дефектиралия пазар на цени на едро на електроенергия в резултат на сбъркания модел на пазара. Това вече се вижда от все повече страни, включително и от Европейската комисия. Ако говорим по-общо, ние бихме желали икономизиране на политиката, а не обратното- политизиране на икономиката. България, в общностите, в които участва- ЕС, НАТО, да представи и защитава националния интерес, да го отстоява, а не просто да изпълнява взети от други решения, които невинаги са в съзвучие с националния интерес. Очакваме да се препотвърди като национален приоритет членството ни в ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие), в Шенген, членството ни в Еврозоната и да бъде подготвен разумен бюджет за 2023 година, който да е в съответствие с тези национални приоритети."

Популизмът във воденето на националната политика е вреден, категоричен е Велев.

"Популизмът води до нереалистични обещания по време на кампанията. Популизмът счупи редица системи. Една от тях е пенсионната- неразличаването на социалното осигуряване и социалното подпомагане. Други счупени сектори са превозите, инфраструктурното строителство... Всичко това трябва да се лекува, да се санира. Върховенството на правото и сигурността на собствеността, за жалост, също не напреднахме в тези теми, по които имаше консенсус."

Бизнесът очаква адекватни решения от политиците, които да са национално отговорни и да помогнат на работодателите да съхранят своите производства и работни места, коментира още председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

"Важно за нас е да стане ясно, че икономическото развитие е източник на по-висок стандарт, а за него е необходима добра бизнес среда, насърчаване на инвестициите и осигуряване и развитие на човешките ресурси- и като образование, но и като трудова миграция. Ние всяка година губим на пазара на труда по демографски причини от порядъка на 50 000 души. Ако искаме да се развиваме и да расте българската икономика и възможностите на бюджета, трябва да прибегнем до облекчаване на режима на трудова имиграция и привеждането му към добрите образци в ЕС, за да има пари за сектори като култура, образование..."

Васил Велев заяви, че не е оптимист за нормализирането на ситуацията в сраната след изборите.

"От заявеното в хода на предизборната кампания не може да черпим безгрижно оптимизъм, да очакваме да се случат нещата от само себе си. Надяваме се все пак политиците да бъдат на висотата на отговорностите, които времето изисква от тях, и да се формира управление, което да се ползва с по-широка подкрепа, за да може да преведе страната през тези наслагващи се кризи. В условия на остро противопоставяне и конфронтация няма да издържи едно управление, крепящо се на минимално мнозинство."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00