Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Савина Попова: Живот като на сцена

4
Савина Попова с ученици от Детска музикална школа във Видин. Сред тях са Румяна Маждракова – оперна певица, Чавдар Маждраков – диригент, Людмила Бобанова – диригент, Лили Роберт Попова – диригент. 1951 г., ДА – Видин, фонд 1166
Снимка: ДА-Видин



На 26 септември се навършиха 90 години от рождението на Савина Попова- библиотекар, музикант, читалищен деец и участник във всички постановки на самодейната Видинска оперета. Родена е през 1932 година във Видин и именно тук разгръща от край до край потенциала си. 


"Тя е родена в семейство на потомствени любители музиканти. Цялата обстановка около нея и музикалните й дарования я тласкат към усъвършенстване на заложбите й. 6-годишна започва да свири на пиано, а на сцената излиза едва 8-годишна" - разказва за Радио Видин Светлана Кръстева, директор на Държавен архив-Видин.


Като ученичка в гимназията през 1948 година е сред основателите на Видинския хор "Боян Чонос" . През 1951 година увлечението й към музиката я кара да кандидатства в Държавната консерватория в София, но не я приемат поради произхода й- баща й до 1944 година е офицер в царската армия. Но това не пречи, с моралната и материалната подкрепа на родителите на съпруга й, които я насърчават в музикалното обучение, тя да се усъвършенства. Така Савина Попова записва ежеседмични курсове-уроци в София. Работи упорито, получава солидна музикална подготовка под ръководството на пианистите проф. Тамара Янкова и Лилия Златарова и при проф. Христо Бръмбаров- певец и педагог. 


Контактите й с доц. Лидия Кутева-педагог и автор на школите по пиано, помагат на Савина Попова да съчетае умело теорията с практиката. Пет години тя работи при нея като асистент в подготовката на материалите за издаването на школите и така усъвършенства и педагогическата си дейност като преподавател по пиано. Нейни ученици са Румяна Маждракова-оперна певица, Чавдар Маждраков-диригент, Людмила Бубанова-диригент, Лили Попова-диригент. Гордост за Савина Попова е племенникът й Кристиян, също неин ученик- музикант и пианист.


Музикалната публика във Видин си спомня и изпълненията на Савина Попова в постановките на самодейната опера.


"Тя изпълнява ролите на Софи в "Цигански барон", Силва в "Царицата на чардаша" , Марица в "Графиня Марица" и много други. Включва в репертоара си като солист премиерни концерти на окръжни, републикански и международни фестивали и едни от най-трудните сопранови арии. Изпълнява ариите на Елеонора от "Силата на съдбата", на Абигайл от "Набуко", на лейди Макбет и Тоска от едноименните опери" - добавя Светлана Кръстева.


Композиторът Иван Попов казва за Савина Попова: "Тя наистина е един всестранен талант, ако беше се насочила към оперната кариера, положително щеше да достигне върховете на нашето оперно изкуство."


През 1995 година Савина Попова лично дарява в Държавен архив-Видин ценен документален материал от творческата си дейност. Има и богат снимков материал от участия, национални и международни, в най-различни оперети и постановки, снимки от нейния личен и обществен живот. 


Умира на 31 август 2020 година. 



Повече може да чуете в звуковия файл*



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..

публикувано на 08.01.25 в 18:40

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20