Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическите формации са изхабени и не могат да предложат нищо ново

Светлин Тачев: Най-реалистичният, но и много идеалистичен вариант е програмно правителство

Коалиция за правителство е мисия невъзможна

Светлин Тачев
Снимка: Личен архив

Ниската избирателна активност е симптом, който показва, че хората са уморени от този маратон, започнал от 4 април миналата година- четири поредни избора, които водят до умора и апатия у хората. Това е червена лампа за политическите формации, които трябва да са наясно, че влезем ли в спирала от предсрочни избори, със сигурност това ще доведе до още по-ниска избирателна активност. От цялата работа губи не просто българският народ, губи самата политическа система в България. Това каза в "Посоките на делника" политологът от "Галъп интернешънъл болкан" Светлин Тачев.

Според него съставянето на правителство в рамките на 48-ото Народно събрание е трудно осъществимо.

"Намираме се в мисията невъзможна да се състави правителство, защото математически има различни формули за съставяне, но чисто практически това изглежда много трудно от гледна точка на факта, че никой с никого не иска да прави коалиция и то в момент, когато сме на прага на зимните месеци, които винаги са много трудни особено в кризите, в които се намираме. Една допълнителна политическа криза, която да ни вкара в серия от предсрочни избори и в най-трудните месеци да нямаме редовен кабинет плюс редовно Народно събрание, все пак сме парламентарна демокрация, наистина ще срине още повече доверието в тези институции, които са и без това с ниско доверие."

В предизборната кампания политиците не говореха как ще решат най-належащите проблеми, каза още Светлин Тачев.

"Нямаше дебат, а сблъсък кой какво не е направил, заливане с думи кой какво не е свършил. Това беше доста голяма грешка за всички политически формации и показва едно много голямо нещо- че самите те са изхабени. От една страна хората са уморени от избори, а от другата страна- политически формации, които не могат да предложат нищо ново и иновативно."

Хората се нуждаят от спокойствие и затова е нужно да бъде съставен кабинет, обясни политологът.

"Проблемът е, че от възможностите да се състави кабинет, най-реалистичният, но и много идеалистичен, който напрактика е много трудно да се направи, е да се търси някаква формула за програмен кабинет, който да просъществува няколко месеца. Някакъв националноотговорен кабинет, който да прекара страната през трудните зимни месеци, които предстоят. Това от една страна ще успокои българските граждани, а от друга ще може да овладява кризите. Българите най-много се притесняват от цените, инфлацията, енергийната криза. За да минем по-леко през тежките зимни месеци, е необходимо действащо Народно събрание плюс редовен кабинет. През последните две години "свикнахме" да бъдем управлявани от служебни кабинети, което не е добре за българската демокрация. Липсата на законодателния орган Народното събрание рефлектира върху цялостното отношение към демокрацията в страната. Това може да доведе до там, че "да си счупим демокрацията".

Според Светлин Тачев "Продължаваме промяната" и "Демократична България" биха се съгласили да бъдат партньор в националноотговорно правителство, въпреки че вече категорично заявиха отказ да се коалират с ГЕРБ и ДПС.

"Трябва да имаме предвид обаче нещо много важно и това е, че "Продължаваме промяната" и "Демократична България" си дават много ясна сметка, че едно правителство с ГЕРБ може да ги доведе до там да последват съдбата на "Реформаторския блок" преди години, след това "Обединени патриоти"- който стане по-малкият коалиционен партньор на ГЕРБ, обикновено бива "изсмукан" от ГЕРБ, защото ГЕРБ няма проблем да бъдат коалиционни партньори с тях, но "Продължаваме промяната" и "Демократична България" имат проблем с това. Причината е много проста- това са формации, които бяха част от т.нар. опит за промяна, който започна с протестите през 2020 година, мина през избори, служебни кабинети, за да се стигне до там, че през ноември да се появи "Продължаваме промяната", която да консолидира протестния вот и да състави правителство. Т.е. сме изправени пред това формации, които са били от двете страни на барикадата, днес да трябва да търсят начини и диалог за съставяне на правителство. Това ми изглежда много трудно, защото ще рефлектира и върху електоралните нагласи."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00

Ще продължи ли бизнесът да залага на чуждестранни работници?

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква те да са 40 000. Това съобщи преди дни Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници, в..

публикувано на 09.07.25 в 10:45

Внимание! Рекорден брой пожари

Рекорден брой пожари са гасили пожарникарите в цялата страна през изминалото денонощие, алармират от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Само за 24 часа огнеборците са реагирали на 281 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 231 пожара . Част от тях са били в област Видин. Огнеборците са гасили пожари с материални..

публикувано на 08.07.25 в 13:05

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45