Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическите формации са изхабени и не могат да предложат нищо ново

Светлин Тачев: Най-реалистичният, но и много идеалистичен вариант е програмно правителство

Коалиция за правителство е мисия невъзможна

Светлин Тачев
Снимка: Личен архив

Ниската избирателна активност е симптом, който показва, че хората са уморени от този маратон, започнал от 4 април миналата година- четири поредни избора, които водят до умора и апатия у хората. Това е червена лампа за политическите формации, които трябва да са наясно, че влезем ли в спирала от предсрочни избори, със сигурност това ще доведе до още по-ниска избирателна активност. От цялата работа губи не просто българският народ, губи самата политическа система в България. Това каза в "Посоките на делника" политологът от "Галъп интернешънъл болкан" Светлин Тачев.

Според него съставянето на правителство в рамките на 48-ото Народно събрание е трудно осъществимо.

"Намираме се в мисията невъзможна да се състави правителство, защото математически има различни формули за съставяне, но чисто практически това изглежда много трудно от гледна точка на факта, че никой с никого не иска да прави коалиция и то в момент, когато сме на прага на зимните месеци, които винаги са много трудни особено в кризите, в които се намираме. Една допълнителна политическа криза, която да ни вкара в серия от предсрочни избори и в най-трудните месеци да нямаме редовен кабинет плюс редовно Народно събрание, все пак сме парламентарна демокрация, наистина ще срине още повече доверието в тези институции, които са и без това с ниско доверие."

В предизборната кампания политиците не говореха как ще решат най-належащите проблеми, каза още Светлин Тачев.

"Нямаше дебат, а сблъсък кой какво не е направил, заливане с думи кой какво не е свършил. Това беше доста голяма грешка за всички политически формации и показва едно много голямо нещо- че самите те са изхабени. От една страна хората са уморени от избори, а от другата страна- политически формации, които не могат да предложат нищо ново и иновативно."

Хората се нуждаят от спокойствие и затова е нужно да бъде съставен кабинет, обясни политологът.

"Проблемът е, че от възможностите да се състави кабинет, най-реалистичният, но и много идеалистичен, който напрактика е много трудно да се направи, е да се търси някаква формула за програмен кабинет, който да просъществува няколко месеца. Някакъв националноотговорен кабинет, който да прекара страната през трудните зимни месеци, които предстоят. Това от една страна ще успокои българските граждани, а от друга ще може да овладява кризите. Българите най-много се притесняват от цените, инфлацията, енергийната криза. За да минем по-леко през тежките зимни месеци, е необходимо действащо Народно събрание плюс редовен кабинет. През последните две години "свикнахме" да бъдем управлявани от служебни кабинети, което не е добре за българската демокрация. Липсата на законодателния орган Народното събрание рефлектира върху цялостното отношение към демокрацията в страната. Това може да доведе до там, че "да си счупим демокрацията".

Според Светлин Тачев "Продължаваме промяната" и "Демократична България" биха се съгласили да бъдат партньор в националноотговорно правителство, въпреки че вече категорично заявиха отказ да се коалират с ГЕРБ и ДПС.

"Трябва да имаме предвид обаче нещо много важно и това е, че "Продължаваме промяната" и "Демократична България" си дават много ясна сметка, че едно правителство с ГЕРБ може да ги доведе до там да последват съдбата на "Реформаторския блок" преди години, след това "Обединени патриоти"- който стане по-малкият коалиционен партньор на ГЕРБ, обикновено бива "изсмукан" от ГЕРБ, защото ГЕРБ няма проблем да бъдат коалиционни партньори с тях, но "Продължаваме промяната" и "Демократична България" имат проблем с това. Причината е много проста- това са формации, които бяха част от т.нар. опит за промяна, който започна с протестите през 2020 година, мина през избори, служебни кабинети, за да се стигне до там, че през ноември да се появи "Продължаваме промяната", която да консолидира протестния вот и да състави правителство. Т.е. сме изправени пред това формации, които са били от двете страни на барикадата, днес да трябва да търсят начини и диалог за съставяне на правителство. Това ми изглежда много трудно, защото ще рефлектира и върху електоралните нагласи."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28