В сезона на болестите всеки се пита има ли ръст на респираторните вируси у нас и как можем да се предпазим. Особено притеснени са родители на ученици и по-малки деца.
Според Силвия Ницова- старша сестра във видинската детска градина "Синчец", най-уязвими са децата в предучилищна възраст. От няколко седмици се усеща и отсъствието на децата в учебното заведение.
"След 20 септември започнаха да се появяват вирусни инфекции и остри инфекции на горните дихателни пътища. Има периоди, в които се засилва, особено сега вече се е засилил, обострен, Доста деца отсъстват от детското заведение... Засилен е сутрешният филтър, дезинфекцията също, това, което от нас се изисква- ние го правим. Стараем се болни деца въобще да не допускаме до детската градина, но въпреки всичко има ръст на заболяванията".
Според сестрата появата на такава грипна вълна в този сезон е нормална, но не мисли, че зад нея се крие нова вълна на COVID-19. По думите й децата с по-слаба имунна система са по-податливи на подобни вируси и нещото, което всеки родител трябва да направи при първи симпроми на заболяването, е да спре детето си от детска градина или училище. По този начин своевременно ще се тушира вирусът и няма да се стигне до по-сериозни последици.
"Когато родителите усетят, че има симптоми, например хрема или кашлица, най-добре е да го спрат, защото този вирус лесно се предава от едно дете на друго... Започва с кихане, с хрема, кашлица и температура при някои деца. Това са първите симптоми. Щом усетят такива симптоми, да започнат с най-обикновеното-чайове, инхалации, спрей за нос, витаминки- това са най-елементарните неща. Ако след това видят, че нещата не могат да се овладеят, тогава се пристъпва към по-сериозно лечение, което може да включва и антибиотик".
Силвия Ницова е категорично против самолечението и третирането на децата с медикаменти, които не са препоръчани от лекар. Тя не толерира и лечението с антибиотик на всяка цена с цел бързо и сигурно оздравяване и апелира всички родители да бъдат разумни по отношение здравето на децата си.
Чуйте повече в звуковия файл*
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..