Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преизчисляването на пенсиите- утеха или разочарование

Снимка: Георги Нейков, БНР

В Международния ден за изкореняване на бедността, говорим за това, какво увеличение получиха пенсионерите от 1 октомври, когато пенсиите за трудова дейност бяха преизчислени.  Според разчетите на Националния осигурителен институт в резултат на извършеното преизчисляване увеличение получават повече от 892 000 пенсии и добавки, което засяга над 45% от пенсионерите. Преизчисляването постига в голяма степен своята основна цел, а именно да се компенсира "изоставането" при осъвременяването на най-отдавна отпуснатите пенсии.


Най-много са пенсиите с увеличен размер, които са отпуснати с начална дата преди 2008 г. (65,1%), през 2008 г. (70,2%), през 2009 г. (54,4%), при спадащ процент през следващите години.


Разбраха ли всички какво се случи и как бяха преизчислени тези пенсии? За да разберем правилата за  преизчисляването и кои имат право на това увеличение, потърсихме за коментар Светлана Флорова, началник отдел "Пенсии" към НОИ във Видин:

"... На преизчисление от 1 октомври подлежат само отпуснатите до 31 декември 2021 година пенсии за трудова дейност. Не подлежат на преизчисление пенсиите, които са отпуснати след 31 декември 2021 година, както и пенсиите, които не са свързани с трудова дейност. Става въпрос за социалната пенсия за инвалидност, социалната пенсия за старост ...

Преизчислението от 1 -ви октомври се извърши служебно от НОИ, без гражданите да е необходимо да подават заявления... Трябва да подчертая, че всички пенсии за трудова дейност са преизчислени, но не всички пенсионери реално са получили увеличение на пенсиите си. Много голям процент от отпуснатите пенсии се изплащат в минимален размер. Преизчислението на пенсията се извършва върху нейния действителен размер и ако той не надхвърли минималния размер, пенсионерите няма да усетят реално увеличение. Т.е., преизчисленият действителен размер е под минималния размер на пенсията. Това е една от причините част от пенсионерите да не получат увеличение от 1 октомври, въпреки че отговарят на условията за трудова дейност. Не получиха увеличение и тези пенсионери, чиито пенсии не бяха определени в действителен размер, т.е. в базата данни не е имало индивидуален коефициент. Това са хора, които не са пожелали да представят документ за осигурителен доход и те са останали без индивидуален коефициент. Просто са си останали като пенсии, определени без доход и са останали на минимален размер...


Най-голям е делът на увеличените пенсии на тези, които са отпуснати до 31 декември 2007 година. С това преизчисляване се цели наистина да се компенсира изоставането на най-отдавна отпуснатите пенсии. И пак казвам, че макар и отпуснати до 31 декември 2007 година, не всички пенсии са получили увеличение. Статистиката показва, че едва 63 % от отпуснатите пенсии до 31 декември 2007 година са получили увеличение- от общо 12 500 пенсии за област Видин, само 8 000 са получили това увеличение.


Общият брой на пенсионерите в област Видин е 30 195. Пенсионерите с пенсии за трудова дейност, които подлежат на преизчисление от 1 октомври, са 29 000 души. От тях 12 183 са получили увеличение на пенсиите си. Това са 41 % от хората...", уточни Светлана Флорова.

 
При изплащаните пенсии и добавки, отпуснати с начална дата преди 2008 г., увеличение има при 69% от плащанията (557 830 бр.), като този процент плавно намалява при пенсиите и добавките, отпуснати в следващите години.


Действителните размери на над 317 000 пенсии са увеличени, но тъй като са твърде ниски и са под минималния размер за съответния вид пенсия, те остават приравнени и продължават да се изплащат без промяна, в същия минимален размер и след преизчисляването. Този ефект до голяма степен се дължи на по-големия, изпреварващ ръст в последните години на гарантираните минимални размери на пенсиите спрямо пенсиите със среден и висок размер, поясняват експертите на НОИ.


Един милион пенсионери останаха с напразни надежди, коментира темата и Ася Гонева, съветник на президента на КНСБ за пенсионната реформа.  


"Това, което беше ясно от самото начало, поради което и КНСБ беше категорично против, е първо начинът, по който се проведе това т.нар. преизчисляване. Беше ясно от самото начало , че ще се похарчат доста пари, а няма да има увеличение на абсолютно всички. Резултатът е много простичък- над 1 млн. пенсионери не са получили нищо повече в размера на своите пенсии. Около 45 % по данни на колегите от НОИ са хората, които са получили увеличение. Средното, което обявиха като увеличение е около 8 или малко над 8 %. Разбира се, различни са конкретните суми за различните пенсии. Като правило се счита, че би трябвало да са получили увеличение пенсиите, които са отпуснати доста по-назад в годините, но и това не е една абсолютна истина. За съжаление не мога да кажа , че се следват принципи и правила в пенсионното осигуряване, защото това, което беше направено, не следва принципа, който е основополагащ в осигурителните отношения, а именно: принос- права..."  


акво предлага КНСБ за промяна в пенсионната система, как приемат жители на Северозапада увеличението на пенсиите им и още подробности за начина на изчисление на пенсиите - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45