Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма ще помага на домакинствата за фотоволтаични системи

Снимка: Радио ВИДИН

Домакинствата у нас ще могат да получат пари по Националния план за възстановяване и устойчивост за изграждането на фотоволтаични системи за производство на ток за лично потребление, както и за системи за затопляне на вода чрез слънчева светлина. Това стана ясно от писмен отговор на служебния министър на енергетиката Росен Христов на въпрос на депутати от ГЕРБ-СДС. За изграждането на фотоволтаични системи до 10 kW, които може да бъдат комбинирани със системи за съхранение на енергия, максималният размер на безвъзмездното финансиране на домакинство се предвижда да е в размер до 15 хиляди лева. В Плана за възстановяване и устойчивост е предвидена "Програма за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни и многофамилни сгради". По нея се предвижда финансиране на мерки за използване на енергия от възобновяеми източници от домакинствата, посочва министър Росен Христов. Определеният общ бюджет по програмата е 240 милиона лева, като от тях 140 млн. лв. е безвъзмездното финансиране с пари от Европейския съюз, а 100 млн. лв. е националното публично и частно съфинансиране. 

Допустимите крайни получатели по програмата са всички български граждани или чужденци със статут на постоянно пребиваващи в България, обитаващи собствена къща или собствен апартамент в многофамилна сграда. Очаква се процедурата за подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели по тази схема да бъде обявена до края на годината. Министерството на енергетиката е изготвило пакет от документи за процедура чрез подбор на предложения за инвестиции на домакинства в енергия от възобновяеми източници. В тези документи подробно ще бъдат описани условията за кандидатстване и условията за получаване на безвъзмездна финансова помощ, обясни още министър Росен Христов. Предстои процедурата за предоставяне на средства да бъде съгласувана с министъра на финансите за съответствие с правилата за предоставяне на държавни помощи. След това документите ще бъдат пуснати за обществено обсъждане. 

Какви са предимствата на енергията от фотоволтаици? Потърсихме за коментар Слави Рангелов, изпълнителен директор за България на най-големия производител на соларни панели в света:

"Това, че абонатът ще има соларни панели, батерия, инвертор, цялостна система, не означава, че той трябва да се откачи и да каже "сбогом" на електроразпределителното дружество. Тази система е предназначена да помогне, но в определени моменти, когато има по-слабо слънцегреене, например през зимата и по-голяма консумация, енергията, която се генерира и която се съхранява в батериите няма да е достатъчна. Подобна инвестиция ще бъде много от полза, предвид растящите цени на електроенергията и не всички къщи са на самата тарифа, която е за битови потребители и могат да ползват нощем ниската тарифа."

Каква е необходимата профилактика на едно фотоволтаично съоръжение- това попитахме още Слави Рангелов:

"За по-големите системи, професионални инвеститори искат да се прави профилактика веднъж или два пъти на годишна база. Това е заснемане с термокамера, да се види дали има хотспот, горещи точки, дали има микропукнатини. За по-малките това не се практикува, тъй като самото оборудване е скъпо, прави се с дрон с термокамера и по-скоро за малките, битови абонати това не се практикува."

Попитахме видинчани ще облекчи ли домакинствата новата програма и биха ли се възползвали от подобна възможност:

"Смятам, че ще успее програмата, зависи кой колко парички има. Като започнат да ходят по домовете, ще се преценява дали ще може, или няма да може... Не мога да взема отношение, защото не съм запозната ... Такива са тенденциите и предполагам, че така ще бъде. Би било добре и в цяла Европа е така. Не се влага нищо, само в началото. Ако се отпускат някакви средства, това е добре, защото ще е по-икономично и по-чисто."

По "Програмата за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни и многофамилни сгради" ще се финансира поставянето на фотоволтаици, като може да кандидатства всяко едно домакинство, стига да има техническата възможност за изграждане на съответната инсталация. Към момента, обаче няма повече яснота, обясни Васил Зарков, мениджър проекти за развитие в Българо-австрийска консултантска компания.

"Нещата не са се променили съществено от лятото. Все още в публичното пространство не е обявен проект на насоки за кандидатстване, за да можем да го разгледаме в детайли и да дадем повече информация. Проектът е наличен в Плана за възстановяване и устойчивост, така че при всички положения ще го има. Освен от фотоволтаични системи домакинствата не само от Северозапада, а и от другите региони на страната ще могат да се възползват и от една друга мярка, която е за слънчеви системи за битова гореща вода, където финансирането е по-малко, но пък за сметка на това се покрива на 100% от програмата."

Фотоволтаичните системи са сравнително нова практика у нас. Какъв е интересът на домакинствата към подобна инвестиция?

"Смятам, че интересът ще бъде изключително голям, защото в крайна сметка към днешна дата ние виждаме какво се случва с основните енергоносители, с изключение на електрическата енергия, която е субсидирана от държавата. Това е една алтернатива, която при всички положения за мен лично си заслужава и насърчавам домакинствата да се възползват от подобна инициатива"- допълни още Васил Зарков.

Мерките, които се предвижда да бъдат финансирани са две. На първо място е възможно изграждането на слънчеви системи за битова гореща вода. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за едно домакинство, при условие, че кандидатства всяко едно домакинство индивидуално, е до 100%, т.е. напълно безплатно, като финансовият размер на тези 100% не може да надвишава сумата от 1960 лева. На второ място е изграждане на фотоволтаични системи с мощност до 10 киловата. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ тук обаче не е 100%, а 70%, като тези 70% не може да надвишават сумата от 15 000 лева. Тук също домакинството може да се възползва от 100% безвъзмездна финансова помощ, като единственото условие е, че ако през предходния отоплителен сезон, домакинството е получавало помощи за отопление през зимата, за него стойността на инвестицията ще бъде 100% безплатно. Енергията от фотоволтаичните централи може да бъде използвана само и единствено за нуждите на домакинството. Програмата е предвидила възможността в рамките на 15 000 лева да бъдат закупени акумулатори, които генерират произведената през деня енергия. Парите, предвидени по този проект са близо 200 милиона лева и ще са за около 9500 домакинства. От тях минимум 4000 трябва да са такива, получавали енергийни помощи през предходния отоплителен сезон. Домакинствата ще отговарят за избор на изпълнител- за инсталация за битова гореща вода или за фотоволтаична инсталация. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57