Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще остане ли 9% ДДС за заведенията?

3
Снимка: Радио Видин

Данък добавена стойност (ДДС) за заведенията да остане 9% и през следващата година, настояват представители на бранша. Според тях ставката за ресторантьори и фитнеси трябва да остане същата, защото това бяха най-засегнатите браншове от пандемията. От пролетта е ползвана тази мярка без ограничение. Искането е с удължаването на параметрите на бюджета и тя да продължи и след 31 декември 2022 година. Според икономисти не повече от 200 милиона лева ще струва удължението на мярката, а фискалната тежест е нищожна, въпреки че имаме бюджетен дефицит. Може да се предотврати и ръст на безработицата. Пониженото ДДС е нетен плюс за бюджета и поддържа заетостта. Какви са проблемите пред ресторантьорския бранш? Разходите за ресторантьорите са скочили 3 пъти, а заплатите са двойни. В същото време председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов обясни, че има 30% спад на оборота в сравнение с 2019 г. Ако ДДС-то се върне на 20%, трябва значително да се вдигнат цените, защото разходите са три пъти повече, а токът- 2,5 пъти спрямо 2019 г. Може да бъде удължена мярката чрез преходни и заключителни разпоредби, обясни още Ричард Алибегов:

"Тази мярка беше въведена през 2020 година, като антикризисна мярка за справяне с финансовите последици от COVID-19. Истината е, че през последните две години, откакто се въведе тази мярка- от юли 2020-а година ние осем месеца бяхме затворени, тоест нямаше как да ползваме тази мярка. След това бяхме силно ограничени в капацитет, в работно време, в сертификати, в липса на потребление, така че ние реално тази мярка не сме я ползвали по смисъла, по който беше нейната идея. Финансовите последици от COVID-19 в никакъв случай не са утихнали, а възстановяването на сектора ще отнеме доста дълго време." 

Има ли промяна в минималния осигурителен праг на работещите в ресторантьорския бранш- това попитахме Ричард Алибегов.

"През юни 2020 година, когато беше намалена нашата ставка на 9%, ние по наше предложение и то беше прието от Министерството на труда и социалната политика и изменено, минималният осигурителен праг в бранша стана 800 лева, още 2020 година. Тогава минималният осигурителен праг в страната беше 610 лева. Както виждаме синдикатите и работодателите още не могат да стигнат 800 лева. Само от разликата в осигуровките е над 70 милиона лева повече, внесени в бюджета. Има икономисти, които казват, че имало загуба в бюджета от тези 9%- няма абсолютно никаква загуба за държавата"- увери Ричард Алибегов.

Какво казват ресторантьори в Северозападна България? По време на пандемията разговаряхме с Борислав Георгиев, собственик на заведение в Лом. Какво се случва с бизнеса му днес и доволен ли е от прилагането на мярката за 9% ДДС? 

"По принцип заведението си работи, а ДДС от 9% е много хубаво нещо, защото дори и с тези 11% помагат страшно много, а инфлацията в момента е безбожна. Ако трябва да направим цените такива, каквито трябва да бъдат, това означава, че ще изгубим повечето си клиенти. Хората вече нямат пари и това е самата истина. Аз лично гледам поне в моето заведение да не повишавам цените или поне има минимални промени от нивата преди пандемията ... Ако всичко приключи, тогава няма да има значение колко е ДДС-то. Идеята на тази мярка е именно да се подпомагат определени бизнеси"- обясни Борислав Георгиев.

Разговаряхме и с Малвина Аристотелова, собственик на питейно заведение в центъра на Видин:

"Трудно се справяме и общо взето само преживяваме, а не успяваме да изплуваме. Все се надяваме, че ще дойдат по-добри времена, но все нещо изниква различно. Смятам, че ако бъде удължена тази мярка ще успее да задържи положението, в което се намираме и поне тези, които оцеляват наистина да оцелеят и да не фалират. При 20% наистина е кофти- 20%, отделно данък печалба и осигуровки, които се увеличават и ще се увеличават, така че няма как постоянно да даваш, а в крайна сметка почти нищо не остава."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45