Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Удължиха отново срока за регистрация на кладенци

Снимка: Радио ВИДИН

До днес, 28 ноември гражданите трябваше да регистрират кладенците в имотите си. Изискването е за регистрация на кладенците, изградени до 28 януари 2020 г., за които не са издадени разрешения за строеж, а също и такива за собствени нужди, за които не са подадени заявления за вписване до 27 ноември 2018 год. При установяване на незаконни съоръжения за водовземане от подземни води след тази дата те трябваше да бъдат ликвидирани за сметка на собственика. В края на миналата седмица депутатите удължиха срока за регистрация с 3 години

"Има хора, които  ги регистрират. Дори директно си пращат в "Басейнова дирекция"- Плевен писмата... Сложили сме обяви по търговската мрежа, който е заинтересован взима заявление, попълва... Ние нямаме, ако имаме ще го регистрираме. Да се плаща всеки месец как плащаме ние за водата си... Ние си имаме течаща вода на самотек отгоре от Балкана... ", казаха жители на селата Бързия и Благово пред Кирил Кирилов и Виктория Топалска.

Липсата на административен капацитет на басейновите дирекции в страната да обработят всички заявления и забавяне заради ковид пандемията, са сред мотивите за исканата нова промяна на срока за регистрация на кладенците, заяви народният представите от "Демократична България" Любен Иванов:

"Задължението за регистрацията на водовземните съоръжения е едно задължение, което България трябва да изпълни вследствие нормативната уредба на Европейската комисия. Не се създават никакви допълнителни задължения, никакви допълнителни права. Единствено се изменя срокът, за да може хората да успеят да регистрират кладенците си, а не да пропуснат и да подлежат на санкции."

Със 147 гласа "за", 3-ма "против" и 42-ма въздържали се парламентът отложи с 3 години регистрацията на кладенци, използвани за собствени нужди. Досегашният срок изтичаше на 28 ноември. От "Възраждане" оспориха необходимостта от регистрация. Тя е абсолютно безсмислена, ненужна и няма нищо общо нито с околната среда, нито с водите и тяхното управление. 

"Имаше три законопроекта, които касаеха регистрацията на кладенците. Единият от законопроектите беше внесен от "Възраждане" и той касаеше цялостно регистрацията- отпадане на регистрацията. Другите два законопроекта бяха внесени от БСП и ГЕРБ, като ГЕРБ предлагаха една година отлагане на регистрацията, а БСП предлагаха три години отлагане на регистрацията. В крайна сметка се прие вариантът, в който отлагането на регистрацията е за срок от три години- до 28 ноември 2025 година. Това е петото поредно отлагане на регистрацията от влизането на закона в сила през 2006 година. Разбира се, "Възраждане" подкрепи това, защото беше стъпка в правилната посока, но кардиналното решение това е да не се налага шесто отлагане на тази регистрация, е просто да се отмени необходимостта да бъдат регистрирани кладенците", коментира Николай Дренчев, народен представител, организационен секретар на ПП "Възраждане".

Законът е приеман по време на правителството с министър-председател Сергей Станишев през 2006 година след консултации със Световната банка и под натиск от нейна страна, казват от "Възраждане". 

"Очевидно става въпрос за проблеми с фиска. Т.е. в един момент, когато вече тези заеми, които в момента щедро ни се дават, някой трябва да ги изплаща, най-вероятно това ще бъде по всички възможни начини и един от тези начини е тези ползватели, които ползват по някакъв начин този ресурс съответно да изплащат такси. За нас това е категорично неприемливо", допълни Николай Дренчев.

Информация за регистрацията на водовземните съоръжения от гражданите е публикувана на интернет сайта на Басейнова дирекция "Дунавски район"- Плевен.

Отправихме въпроси до Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Басейнова дирекция "Дунавски район" за разговор по темата. От Дирекцията обясниха, че ще получим отговор тази седмица.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00