Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

26 са украинците със статут на временна закрила в област Видин

Снимка: Архив: Радио ВИДИН

На пети март преди година Видин посрещна първата група бежанци от войната в Украйна, предимно жени и деца. Към 24 февруари, година след като Русия започна военните действия в Украйна, на територията на област Видин украинските граждани с предоставена временна закрила от Държавна агенция за бежанците към Министерски съвет са 26-ма.  Повечето от тях живеят в частни жилища. По данни на Областната администрация в периода март – май 2022 година около 100 – 120 бежанци от войната в Украйна са намерили подслон в различни места за настаняване и частни домове във Видинско.

В началото на бежанската вълна, по-голямата част от украинските граждани, насочени към област Видин, са настанени приоритетно в местни хотели. Някои от търсещите закрила са настанени и в ученическото общежитие в областния град. Самостоятелно пристигащи украински граждани са били подслонени от свои роднини или приятели.

"Украинските граждани с временна закрила са получили помощ от държавата, съгласно приетите програми от органите на централната власт. На местно ниво, Областна администрация Видин, Община Видин и Секретариатът на Областния съвет на БЧК във Видин активно работеха с бежанците на индивидуален принцип, с цел максимално удовлетворяване на потребностите им от първа необходимост. Много доброволци също бяха съпричастни към кампаниите за набиране на стоки и продукти", съобщиха от Областната управа след запитване от Радио ВИДИН за помощта, която е оказана.

Допълват, че не разполагат с официална информация за брой украински деца, които посещават детски градини или училища, но след пристигането на украинските бежанци е проведена разяснителна кампания за осигурените възможности.

Даяна Касадели е потомствена българка от Одеса. С трите си деца е сред първите, които потърсиха убежище във Видин. 


"За тази една година аз работя. Децата учат в училище. Всичко е добре, спокойно е. Това е най-доброто за нас. Има всички условия за мен, за децата."

Даяна работи в офиса на кабелен оператор във Видин. С децата са настанени в общинско жилище. Очаква да се види с роднините си в Украйна, но не знае кога войната ще свърши и ще може да се срещне с тях. За нея най-важното сега е, че са живи и здрави, но понякога с дни не може да ги чуе, защото там няма връзка. 

Мартин Дончев е сред хората, които посрещат първите бежанци от войната в Украйна. Работодател е на Даяна.

"Радвам се, че съм имал възможност да окажа помощ на бежанците от Украйна, още повече, че в мнозинството си бяха бесарабски българи. Наблюдавах през тази една година тези, които останаха тук, как се аклиматизират към българската действителност. За работата, за която питате, беше идея на заместник- кмета Борислава Борисова, която ми предложи да наема четири бесарабски българки, в случая по една програма. След това от "Бюрото по труда" ми оказаха пълно съдействие за наемането, но всъщност остана само една жена  с три деца, която може би повече от половин година работи. Програмата изтече и сега си е на редовен трудов договор."

Според Мартин Дончев държавната програма за подкрепа на украинците, които потърсиха временна закрила у нас, е била достатъчна и дори на моменти доста щедра, доколкото се отнася за настаняване, но няма дългосрочна политика, която да ги приобщава.


"Ако говорим за дългосрочната политика на държавата, аз наистина не я виждам. Ако ние наистина имаме нужда от работна ръка, а ние определено имаме нужда, дори и в нашия край, който е един от най- изостаналите, мисля, че когато идват високо квалифицирани кадри, които са близки по култура, по религия, както са украинските бежанци, мисля, че бихме могли до положим доста повече усилия да ги интегрираме на пазара на труда, а най-простото е да ги учим на български език. Много българи, които са били в чужбина, знаят, че първото нещо, когато отиват в западна страна е, че там им дават пари за курсове. Записват децата на езикови курсове, най-малко децата, да не говорим за хората, които биха искали да работят, пак има езикова бариера."

Според Мартин Дончев държавата би трябвало да подпомогне изучаването на български език от чужденците, които са потърсили закрила у нас.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30