Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът в Куцаровци- труден, но удовлетворяващ

13
Снимка: Радио Видин

Екипът на Радио Видин гостува на махала Куцаровци ная белоградчишкото село Салаш. Намира се на границата със Сърбия. През зимата тук живеят около 7 души, а през лятото пръснатите по градовете пенсионери и техните внучета се връщат, привлечени от спокойствието и красотата на природата. 

До населеното място се стига по тесен, осеян с дупки път. Това не е единственият проблем- тук няма не само нормален път, но и канализация, междуселски автобус, поща, медицински пунк, дори магазин. 

Защо се обезлюдяват населените места от този край, разказва кметският наместник на Салаш и Куцаровци, Румяна Алексиева:

"Преди години към Салаш е имало и други махали - махала Куцаровци, махала Странье. Там също са живели доста хора. Сега никой не живее, останали са само няколко вилички. Хората от тези махали са дошли в Салаш да живеят, а пък тези от Салаш, те са отишли в Монтана, София, Враца... Сега в махала Куцаровци имаме постоянно живеещи четири семейства през зимата. През лятото стават над 10 човека. Имаме и една баба, която си е самичка..."

Тази картина обаче коренно се променя в един ден от годината - на Петдесетница, когато тихата иначе през другото време махала оживява. Така е от години - кой където и да е, се връща в селото на своите предци, за да се съберат с роднините и отбележат празника. Знае се, че в околностите навремето е имало осем оброка. Единият от тях се намира в близост до Куцаровци и край него всяка година се прави събор. Свещеникът отслужва водосвет, поръсва кръста и присъстващите, освещава курбана, от който се раздава на всички за здраве. След веселието и раздумките - всеки занасял от гозбата у дома си. Традицията, свързана с празника е дългогодишна, а мястото на срещата е обозначено от оброчния кръст, поставен през 1933 г.  След продължително прекъсване през 2001 г., с помощта на местни жители, Кръстът е укрепен, а срещите - възобновени. Възстановена е и чешмата до специално направения за срещите навес. 

85-годишната Рада Илиева живее сама и през зимата, дори гледа котката на много по-младата си съседка, докато се прибере тук през пролетта.

"Родена съм тук, но после отидох в телефонния завод в Белоградчик, където съм работила 32 години. Върнах се тук, за да гледам родителите си, които бяха възрастни и болни. Пенсията не ми е голяма и животът тук е труден, но пък съм доволна, че ми карат ядене. Диви животни тук има много- има чакали, има вълци, има лисици, има всичко. Ей тук зад къщата ми чакалите се обаждат. Мен обаче не ме е страх. Какво си готвя ли? Ами картофи и други работи. Имам си всичко..."
"Млади хора тук няма, защото няма работа", коментират местните.

"Ние тук сме пенсионери и всеки от нас има по някаква съпровождаща болест. Ходим и търсим решение със собствен превоз. Тук едно време имаше и лекар, имаше  зъболекар, но това беше отдавна - преди 35- 40 години. Сега вече това е история. Когато се е налагало да викнем Бърза помощ, идвала е линейката, няма спор, но е трудно, трудно е... Всеки гледа някакви животинки- зайци, прасенца, кокошки. Аз имам и джинки- големи пакостници са, за тях ограда няма, но ги гледаме с жената за разнообразие... На село трябва да се работи, иначе присъствието ни тук не е оправдано. Ние имаме животни, но е малко трудно с храната. Зърното вече е скъпо, смеските също... Три кучета имаме.... Не че тук се краде, а защото мъжът ми е ловец.... Тук всеки си има по едно - две кучета. В района има много диви животни, има и доста змии, но пък до всяка порта има по една сопа... Навремето и тук имаше работа, имало е и поминък. Аз 42 години служа в системата на горите и тук съм се и пенсионирал. Тук имаше бригади по дърводобив, по залесяване също, в ТКЗС-то също имаше работа, животновъдството беше добре развито, имаше кравеферма и овцеферма. Народът преди беше по-весел, сега е доста угрижен. Но какво да се прави, дано се оправим занапред..."     

Татяна и съпругът й са едно от 4-те семейства, които постоянно живеят в Куцаровци. Срещаме се с нея в деня, когато приготвя буркани и сушеници от закланото наскоро прасе. Тук всеки разчита на това, което сам е отгледал.

"Бяха три прасета грамадни и сега дойде ред на това. От 2-3 дни само с това се занимавам. Във всяка стая печката е запалена и на нея нещо се приготвя. Тук пък сме си сложили една чорба от картофи, защото от месо вече ни се е отщяло... 12 агнета имаме, 16 овце, 70 кокошки, картофи садим... Къщата сме я запазили както е била от едно време. Куките на тавана за люлката са останали, големия миндер, който е 6 дълъг и 2.5 метра широк, кръглата маса и трикракото столче, а така също и оджака с фурната. Решихме тук всичко да е по-автентично. Децата идват с удоволствие тук. От малки са свикнали да спим всички на миндера. Четири внука имам, всички искат да са до баба... 

Какво още разказват за живота в това малко, но красиво населено място местните - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27