Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки настояват за увеличение на помощите за деца с увеждания

Помощите не са променяни от шест години, а лечението и терапията на децата са поскъпнали двойно

Снимка: Анелия Расийска

Майки на деца с увреждания настояват за увеличение на месечните помощи с бюджета за настоящата година. Не са променени от шест години, а лечението и терапията са поскъпнали двойно. Призовават също за медицинска грижа за хронично болните деца, която да е качествена и навременна, както и реално приобщаване в масовите детски градини и училища. 

"Майка съм на детенце с увреждане и говоря от името на всичките 26 000 българчета с хронични заболявания и увреждания, които имат право на помощ, съгласно конкретен текст от Закона за семейните помощи за деца, а именно член 8 Д. В публикувания проектобюджет отново липсва чл. 8 Д. Ние, родителите на тези, за които се отнася, искаме да попитаме защо шеста година подред нашите деца с хронични заболявания и увреждания не фигурират в бюджета за актуализация. Чакаме да се работи по много въпроси, засягащи бъдещето на нашите деца - достъпността до образование, нуждата от повече квалифицирани и достъпни специалисти за нашите деца и чакаме вече години наред", казва Анелия Расийска

От 350 до 930 лева са помощите, които сега се отпускат за децата, в зависимост от степента на увреждане. Увеличението преди шест години е под натиска на медиите, но то не покрива потребностите на децата, категорични са родителите.

"Много хора живеем с по 350, 400, максимумът е 550 лева, тъй като децата имат право на асистент, който взема във вид на заплата част от помощта, която се полага. Тези 930 лева, които се обявява, че получава едно дете с ТЕЛК 100% и личен асистент, не са толкова. От 930 лева, които се полагат, 380 са за личния асистент като заплата, т.е. чистата сума, която се получава, е само 550 лева, безкрайно нищожна сума на фона на нуждите", обяснява Анелия Расийска.

Евдокия Велева е майка на 9-годишния Йоаким, който е с тежък имунен дефицит и речево разстройство. Обяснява, че най-големият проблем, с който се сблъсква е липсата на реална интеграция за децата със специални потребности в масовите училища.  

"Например моят син четвърта година отсъства по около 500 и повече часа на година, което означава, че аз го гледам непрекъснато вкъщи. Речевото разстройство продължава да прави дефицити и той изостава, т.е. това, което му предлага държавата е там на място - логопед, психолог, логопед, но не и специалист, който да може да се адаптира, да кажем, да се чуе със сина ми онлайн или да се чуе по телефона, или да измислят някаква форма, която да се приближи максимално. Министерствата пишат разни разпоредби и ги четат от дебелите книги, но ако дойдат един ден вкъщи или някъде, където има много по-тежки проблеми от моя, те ще видят, че това, което са написали, на практика не може да се случи. Затова молбата ми е, когато се правят работни групи, групи, които търпят много сериозен личен опит като нас, родителите на деца с усложнения, хронични заболявания, дефицити, да се допитват до нас, да участваме активно, за да можем да подобрим не само нашите семейства и нашите деца да вървят напред, а всички деца в България." 

Родители казват, че ако парите за деца с увреждания и хронични заболявания не бъдат увеличени с бюджета за настоящата година, няма как адекватно да посрещнат нуждите им. 

Чуйте звуковия файл!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00