Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чрез Божията благодат да носим светлината на Преображението в света

Едно от най-славните евангелски събития от земния живот на Господ Иисус Христос e Преображение Господне. Затова този празник е установен още в първите векове на християнството и възпоменава явяването на Спасителя в божествена слава пред трима от учениците Си. В какво се е изразило това Преображение, ние научаваме от повествованието на литургийното евангелие от св. ап. Матей (17:1-9).

В него се казва, че лицето на Спасителя засияло като слънце, а дрехите Му станали "бели като светлина". Това се случило на планината Тавор, когато Христос се молел (Лука9:29). Там присъствали трима от Господните ученици: апостолите Петър, Иаков и Иоан,като представители на земния свят, а като представители на небесния се явили пророците Моисей и Илия, които разговаряли с Божия Син. Светъл облак ги засенил и се чул глас: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение; Него слушайте" (Мат. 17:5). Не трепват ли сърцата ни пред тази картина? Не се ли просветляват душите ни от тази небесна светлина?

Но защо е трябвало да стане това преобразяване на Спасителя? То е било необходимо не за Самия Него, а за светите апостоли, за да се утвърди вярата им в Него, че Той е обещания Месия, за Когото са писали Мойсей и пророците; че е наистина "сияние" и "образ на Божията ипостас" (Евр. 1:3), че е Божи Син, а не обикновен човек. Това събитие било предназначено още да предпази апостолите от униние и съмнение при Господните страдания и да укрепи вярата им. Наистина св. апостоли били винаги със своя Божествен Учител, постоянно слушали словото Му, но все още не могли да се освободят от иудейските мечтания, че Месията трябвало да е силен земен цар, който да ги освободи от римското робство и да основе могъщо еврейско царство. И тъй, Спасителят се преобразил, за да могат Неговите ученици, доколкото е възможно за тях, да видят божествената Му слава, а по-късно, когато Го видят разпнат на кръст, да разберат Неговите спасителни страдания и доброволна смърт. Но Преображението Господне е поука и за нас. То недвусмислено ни говори, че е потребно и ние самите да се преобразяваме, да станем по думите на св. ап. Павел "нова твар" в Христа (Гал. 6:15), да отхвърлим от себе си "ветхия човек", да се обновим духовно и да се облечем “в новия човек, създаден по Бога в правда и святост” (Еф.4:2).

Трябва и ние да подражаваме на св. ап. Петър като знаем, че за нас ще бъде добре само тогава, когато сме заедно със Спасителя и съзерцаваме Неговата божествена слава и светлина. Защото той е светлината на света и който Го последва, той не ще ходи в мрака, а ще има светлината на живота (Иоан 8:12). Затова, като празнуваме Преображението Господне, да възкликнем с едно сърце и с едни уста: "Да възсияе, по молитвите на Богородица, за нас грешните Твоята светлина, Светодавче, слава на Тебе", та и ние да преобразим сърцата си със светлина! Амин!

В рубриката "Съвременна Библия" – ще споделя искрени размишления за лицемерието. Вече векове наред, учени и неучени хора обвиняват Църквата в лицемерие. Лицемерие има навсякъде, но къде има спасение?

Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин..

публикувано на 23.05.24 в 17:00

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното..

публикувано на 23.05.24 в 16:50

Журналисти от Радио ВИДИН ще участват в литературно четене по програма "Христо Ботев"

Журналистите  от Радио ВИДИН  Виктория Топалска и Красимир Каменов ще участват в литературното четене в предаването "Артефир" по програма "Христо Ботев" на БНР. Авторското четене ще се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май.  Представянето на..

публикувано на 23.05.24 в 15:50

Какви вреди нанасят преградите по реките

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние , което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и..

публикувано на 23.05.24 в 15:12

Екоинспекцията в Монтана обяви конкурс за рисунка за Европейския ден на "Натура 2000"

Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, обяви конкурс за детска рисунка под наслов „Красотата на природата“. Поводът е   Европейския ден на „Натура 2000“, който се отбелязва на 21 май.   Целта е популяризиране на биологичното разнообразие в България, свързано с изграждането на Национална екологична мрежа НАТУРА 2000, включваща:..

публикувано на 23.05.24 в 15:01

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират.  Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския..

публикувано на 23.05.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Тестове на сирените за предупреждение разтревожиха жители на Видин

Тестове на сирените (сигналите) за ранно предупреждение и оповестяване на населението внесоха смут в някои граждани на Видин. Според Десислава Василева те не са били публично оповестени и това е породило известни притеснения както в нея, така и в други жители на Видин, които изразяват своето възмущение под нейна публикация в социалните..

публикувано на 23.05.24 в 10:16