Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде ще почиват жителите на Северозапада?

Снимка: БТА

Лятото дойде и отново е време за отпуски и почивки. Оказва се, че изборът на идеалната дестинация за лятната семейна почивка е от съществено значение. Независимо дали предпочитате релаксираща морска почивка или приключенско изживяване на открито, има много възможности за избор. Потърсете дестинации, които предлагат дейности и удобства, подходящи за семейството и разбира се отговарят на вашия бюджет. Резервирането на лятната ваканция по-рано също може да ни спести пари и да гарантира, че ще получим най-добрите оферти. Много хотели и курорти предлагат отстъпки за ранни резервации или други специални оферти, така че си струва да проучим и сравним цените предварително. Освен това ранната резервация ни дава повече възможности за настаняване и транспорт и позволява да планираме останалата част от пътуването си по-лесно. Внимателната подготовка на багажа може да направи лятната ни ваканция още по-спокойна и по-приятна. Списък с всички основни неща, от които се нуждаем, включително дрехи, тоалетни принадлежности и всякакви необходими лекарства може също значително да ни улесни. Планирането на транспорта пък може да ни спести време и пари и да намали стреса. Всички тези условия на пръв поглед само ни натоварват, но се оказва, че направим ли правилния избор, то тогава и нашата лятна почивка ще бъде по-пълноценна и запомняща се. 

Има ли формула за идеалната лятна почивка и къде ще почиват жителите на Северозапада? Безспорно най-важният аспект на всяка лятна почивка е да се отпуснете, да се забавлявате, да прекарате време със семейството си и да създадете нови спомени. Не забравяйте, че е добре да си починете от рутината си и да си позволите да се насладите напълно на изживяването. Възползвайте се от удобствата и дейностите, предлагани във вашия хотел или курорт, като плувни басейни, спа центрове или спортни съоръжения. Разгледайте вашата дестинация и опитайте нови храни, дейности и културни преживявания. Преди всичко отделете време, за да се откъснете от работата и социалните медии и да се съсредоточите върху настоящия момент с любимите си хора. Като дадете приоритет на релаксацията и забавлението, вие ще се върнете от лятната си ваканция, чувствайки се освежени и заредени с енергия. 

Къде ще почиват това лято видинчани?

"Аз мисля да прекарам някъде в гората, защото е по-тихо и по възможност, ако нямат обхват телефоните, ще е още по-добре, защото никой няма да ме притеснява... В момента имам гости и просто плановете ми са в друга посока. Много е скъпо, в момента съм с детенце и виждам какви разходи имам... В чужбина е по-качествено и има всичко, а самата храна е по-вкусна. Отношението също е по-добро, защото трябва да те запазят като клиент, за да се върнеш отново тук и следващата година... Отпуската ми е в края на август и още не съм си направила плановете за почивка. Все още мисля къде, но ще бъде определено в България... Не съм ходила още никъде, на Вършец мисля да отида, ние със заболяванията ходим на Вършец" - коментираха видинчани.

Турция е предпочитана дестинация от много жители на Северозапада. Тя е известна със своите модерни и уредени курорти и курортни градчета. Кушадасъ, или Островът на птиците в превод, е едно отлично предложение за лятната ваканция. Катя Ценова от Видин преди дни се завърна от семейната си почивка в този курорт:

"Направиха ми силно впечатление хората - турците са много възпитани и грижовни и много, много работливи. Там всичко е по-различно - храна, обстановка, хора, обслужване. Цените са много по-ниски. Аз съм била за 8 нощувки, 9 дена - 1200 лева. И това е с туристическа агенция, която ми е подсигурила застраховка, път, храна, спане и всичко това за 1200 лева. За първи път отивам в Турция в петзвезден хотел и много съм доволна" - сподели Катя Ценова.

Кои са предпочитаните дестинации за почивка от жителите на Враца? Едно своеобразно ваканционно риалити предложи в "Посоките на делника" кореспондентът на БНР във Враца Ива Антонова.

"От миналата година предпочитам Северното Черноморие, преди ходих все на юг, но сега предпочитам Северното. Струва ми се, че е по-добре, защото не е толкова застроено и пренаселено. Бях малко в Бяла и малко във Варна. Голямо впечатление ни направи фактът, че през юни и в началото на юли хората бяха много малко, не знам защо. Когато си там, виждаш, че няма никакво замърсяване, водата е чиста и топла" - коментира Петър Пенев, който наскоро се е върнал от почивка на родното Черноморие.

Някои почиващи обмислят най-удобния и рентабилен начин да стигнат до желаната дестинация, независимо дали е с кола, влак, автобус или самолет, а резервирането на билети по-рано, гарантира и специални оферти за почиващите, като това им спестява пари. Какви дестинации предпочитат българите, избрали чужбина в разгара на лято 2023-та - за това разговаряхме със Светлана Ваташка от Обединение "Бъдеще за туризма". 

"Тази година аз почти нямам записвания за България, защото почивката у нас излиза точно толкова, колкото почивката в съседните нам дестинации, като Гърция, Турция, Тунис. Другата причина е, че когато се обърна към български хотелиери, те ми отговарят, че не работят с български туроператори. Това е така, тъй като масово клиентите не търсят фактура, а това е изгодно за хотелиерите." 

Какво казват хотелиерите по въпроса? Потърсихме Павлин Косев, председател на Варненската ресторантьорска и хотелиерска асоциация. 

"За първи път го чувам това нещо, какъв е проблемът не мога да разбера. Да, има хотелиери, които си работят с външни партньори, но това не е някакъв прецедент. В крайна сметки всеки може да си избира с кого да работи, на какъв пазар да работи и така. Това са нормални неща и всеки хотелиер има право да си пълни хотела с туристи и да работи с партньори, с които той прецени", посочи Павлин Косев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20