След национално проучване на Синдикат "Образование" сред 5125 учители и заинтересовани лица през последните дни относно ефективността на предложените от Министерството на образованието и науката промени в наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците става ясно, че 85% от учителите смятат, че обемът на домашните работи, които се дават на учениците, не трябва да бъде регламентиран в наредба. Министерството на образованието и науката предложи регламентиране на броя на домашните заради сигнали и жалби на родители за претоварване на учениците вследствие на "нецелесъобразно задаване на домашните работи". С какво становище обаче излизат от Синдикат "Образование", научаваме от председателя синдиката във Враца Светла Димитрова:
"Синдикат "Образование" застава зад мнението на учителите и ще ви кажа защо. По принцип ние защитаваме позициите, мнението и компетентността на учителите. Ние сме на мнение, че учителите са достатъчно професионалисти и са достатъчно подготвени, и могат да преценят доколко и в какъв обем домашната работа може да се постави на ученика. Тук става въпрос за начален етап. Повечето учители са на мнение, че домашните работи в начален етап, особено по български и математика, трябва да остане, защото грамотността на децата зависи от началното училище. Останат ли не добре подготвени и неграмотни, тръгнат ли нагоре към среден курс и към гимназиалния етап, много трудно се изчиства тази неграмотност, затова трябва да си остане допълнителната работа с децата, защото тази промяна в наредбата, за която говорим, е изцяло продиктувана от някои родители и родителски организации, които смятат, че децата са достатъчно натоварени."
Непосилен ли е за изпълнение обемът на домашните задачи според учениците и какви промени трябва да се направят в образователната система според тях?
"Имаме много често домашни. Доста сложно ми се струва и госпожите не обясняват достатъчно добре в часовете, и ни оставят вкъщи да си учим с родителите... Дават ни доста домашни, но материалът е труден. В часовете на правим много. Може би да се улесни материалът, който взимаме и усвояваме... В нашето училище домашните не са чак толкова много. Материалът не е много лесен, но учителите ни го обясняват добре и аз моите си ги пиша много бързо, и си разбирам нещата засега. Има някои неща, които ме затрудняват и за които ми трябва помощ от родител, но засега мисля, че се справям добре", казват ученици от Видин.
От своя страна от Синдикат "Образование" остават зад категоричното становище на учителите, че многообразието в образователните институции в България е огромно и намесата в професионалния усет на учителя ще нанесе повече вреди отколкото ползи.
Чуйте повече по темата в прикачения звук.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..