Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Измества ли електронната търговия пазаруването във физически магазини

Снимка: Радио ВИДИН

През последните години онлайн търговията става все по-широко разпространена. По електронен път вече можем да закупим почти всичко, за което може да се сетим. Макар и да има тенденция за разширяване на електронната търговия не може да се каже, че тя измества пазаруването във физически магазини. По думите на Соня Спасова - директор на Европейския потребителски център, има потребители, които са останали разочаровани от онлайн пазаруването:

 "... Имаме потребители, които се обръщат към нас с обещанието, че никога повече няма да пазаруват онлайн, защото са срещнали проблем. Имаме и такива потребители, които споделят с нас, че от години си пазаруват основните стоки, с изключение на храна, онлайн и предпочитат да го правят, защото онлайн пазаруването им дава различни предимства. Според Българската Е-комерс асоциация има увеличение на хората, които пазаруват онлайн, да кажем в последните няколко години. Ако през 2020 г. те са били 30-31% от всички хора, които използват интернет, през 2022 г. те са били около 44% от интернет потребителите. Тоест хората в бранша, онлайн търговците и онлайн магазините установяват, че има такова увеличение..."

Таня Ангелова от Видин е собственик на онлайн магазини. Живее в Ню Йорк, САЩ, където според нея електронната търговия е много сериозно развита и предпочитана. Допълва, че тази тенденция неизменно ще дойде и в България:

"Понеже имам онлайн магазини реално купувам стока или поръчвам онлайн. В Щатите как е - масово, 90%, се пазарува онлайн. Хората пестят време, времето е пари... Започнах с дрехи и обувки, след което заради ковид - с всякаква стока за вкъщи... Ако влезеш в един голям магазин, да кажем в мол, виждаш много малко хора. И това ще стане същото и в България, ще бъде почти всичко онлайн... Аз забелязвам, вярвайте ми,  можеш да си купиш жива кокошка онлайн и да ти бъде докарана или друго по-голямо животно... Всичките ми познати масово пазаруват онлайн. Тези на моята възраст, аз съм на 48 г., и дрехите, и обувките, и електроуредите..."

В бъдеще електронната търговия е възможно да се разшири сериозно и у нас. Все пак, ако погледнем настоящата ситуация, пазаруването във физически магазини не изглежда да е сериозно засегнато от онлайн търговията. Според Борислав Борисов, мениджър в компанията, която изгражда ритейл парк (търговски парк) във Видин, възможностите на онлайн търговията са силно надценени. Даде за пример, че според проучвания делът на онлайн търговията у нас е около 10-15% от общата търговска дейност, като дори в най-развитите държави в Европа този дял е около 25%:

"Тенденцията в онлайн пазаруването, тя вече е установена. Възможностите на онлайн пазаруването в очите на повечето хора са силно надценени. Онлайн търговията дори при най-добра организация, тя не може да достигне повече от 15-20% от общата търговия на съответните стоки... Тоест, въобще който и сегмент да вземем, дали ще говорим за битова техника, дали ще говорим за мода, ако вземем целия сегмент в него, онлайн търговията не заема повече от 20%. В най-развитите европейски държави, примерно скандинавските, там са успели да стигнат до 25-30%. Но това е по-скоро изключение, отколкото тенденция... Реално онлайн търговията е силно зависима от мрежата за доставки, която не е чак толкова съвършена, за да може да покрие един голям обем във всеки един момент. От друга страна, след ковид се наблюдава силно завръщане към физическото пазаруване. Тъй като като процесът, наречен "шопинг терапия" е с много по-силно емоционална стойност в един магазин, отколкото вкъщи пред компютъра... "

Голяма част от търговците с физически магазини, използват онлайн магазините си за една допълнителна реклама, коментира още Борислав Борисов. Допълни, че ритейл паркът, който предстои да отвори врати във Видин до края на 2023 г. или началото на 2024 г. ще е е с обща търговска площ от около 12 000 кв. м. В него ще се настанят международни брандове и компании, които са нови за града, допълни още Борислав Борисов. 

Повечето видинчани, с които разговаряхме, са пазарували онлайн. Някои от тях обаче предпочитат физическите магазини:

 "Честно казано, ако реша да пазарувам някакъв продукт, на място го правя. Защото стават какви ли не недоразумения, лъжи, измами. Имам познати, които често пазаруват онлайн. Някои казват, че са доволни, впечатлени, но други като мен са останали разочаровани... Пазарувам онлайн, защото може да видиш, че са маркови дрехите... Рядко пазарувам онлайн, дрехи повечето. Защото там са по-хубави и по-качествени... Предпочитам на живо да пазарувам, по-лесно ми е. Случвало ми се е само веднъж да пазарувам онлайн и размерът не си отговаряше... Аз съм 50 на 50. Хубаво е да има онлайн магазини, защото примерно някои хора не могат да отидат до съответния магазин. Пазарувала съм онлайн, но наистина понякога се получават много грешки... Обичаме онлайн пазаруването, все пак сме жени. По-големи оферти, по-ниски цени, имаш възможност да се възползваш от купони, такива неща... Предпочитам да си пробвам всичко, да си пипна, да си видя. Смятам, че така е по-окей за мен..." 

Повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00