Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Времето е в Селановци и Селановци е във времето

14
Снимка: радио Видин

Селановци е най-голямото село в Северозападна България. Намира се на 7 км от община Оряхово и на 78 км от областния град Враца.

Плодородната черноземна почва и умереноконтиненталният климат, както и наличие на  подпочвена вода, определят и поминъка на населението - овощарство, лозарство и зеленчукопроизводство, зърнопроизводство и животновъдство.

Най-ценното в този район е земята и разбира се хората, защото какво е земя без хора.

Последното преброяване сочи, че в Селановци живеят около 3 400 души. Преобладаващото население е възрастното, но фактът, че в селото има училище и детска градина говори за това, че има и млади семейства с деца, които предпочитат да живеят тук. 

Образованието в Селановци е на особена почит - в началото е имало килийно училище, когато през 1872 г. учителят Георги Йончев е обучавал 58 момчета в едно отделение. Не случайно всяка година в селото се провежда уникалният за страната ни Национален конкурс за малки философи „Малкият принц“, като главен организатор е Основно училище „Никола Вапцаров”.

Учебното заведение е с традиции и със съвременен подход в образованието. В него учат 150 деца, преподавателите са 19, като повечето от тях са млади хора, казва директорът на училището Надя Ставрева

"Трайно се задържат децата като брой... Продължаваме да работим по Националната програма "Заедно в изкуствата и спорта", "Подкрепа за приобщаващо образование", одобрени сме за "Проект за теб". Имаме два нови проекта... Ние сме партньори на Асоциация "Родители"... 23-ма са първокласниците ни... Имаме психолог, логопед, трима ресурсни учители..." 



Селановци е село с над 80 км улична мрежа. През 2010 година 80% от улиците са били в лошо състояние, от тях само 9 км са били с асфалт, а днес по-голяма част са асфалтирани, но има още какво да се желае, смятат от Общината. 

Селановци има богата история. От 2006 година, на Петковден, наред с празника на селото, се провежда и Фестивал на народното творчество "Кукурузени усмивки". 

За културата и за нейното популяризиране се грижи Народно читалище "Самообразование 1894", казва секретарят Калинка Благоева:

"Имаме дългогодишна певческа група "Българка". Това са жени с ентусиазъм, събират се всяка седмица, научават нови песни. Имаме Танцов състав "Северняци", имаме Детски танцови състави "Искрица", "Хлапета", имаме детска певческа група в две възрастови групи... По-голяма част от носиите са изработени от читалището... При нас кипи живот... Сградата ни е открита през 1961 година."



Точно пред сградата на читалището в Селановци е поставена оригинална пейка, изобразяваща пиано с клавиши. На нея всеки, който е изморен може да поседне и ако има достатъчно въображение, може да чуе красива мелодия, защото пейката е специална и има своята история. В памет на Андрей Врачански е направена. Неговият син и внучката му са диригенти и пейката е поставена по тяхна инициатива. 



В село Селановци къщите са нови и красиви, дворовете - подредени. Площадът "Андрей Врачански"е голям, добре поддържан и олицетворява живота на местните и техните ценности. На него има няколко паметника, които символизират отношението  на селановчани към труда - затова има паметник на мотиката, на кукурузения кочан, който е свързан с фолклорния фестивал "Кукурузени усмивки". Има и монумент на жена, която брани своето дете. Този паметник е символ на българската майка, която пази децата си по време на войните. 

Жителите на Селановци в миналото са достигали 8000 души, днес те са 2500. Една част от хората тук работят в училището, в детската градина, в магазините, Общината. Много от тях са в АЕЦ "Козлодуй" и фирмите, които работят за централата. Срещам и млади на центъра на селото, които разхождат децата си, харесва им спокойствието тук и възможността да си почиват активно.

Питам хората как се живее в село Селановци:

"Спокойно и интересно се живее тук, развлечения за младите почти няма... Хората основно работят в централата... Връщат се хората, наблюдавам... Има три пенсионерски клуба, има постоянно вода и ток... Селото ни е прекрасно, с добри хора. Хората намират работа в чужбина... За 30 години от 8000 жители станахме 2000. Положението не е розово, липсва икономика и работни места, с добри заплати. Помагат децата, които живеят в чужбина... Имаше малки фабрики за щори, заготовки, птицекомбинат, ТКЗС... Земеделието се унищожи целенасочено... Селото ни е хубаво, но е трудно, защото няма работа..."

В селото се оплакват от постоянното палене на сметището за растителни отпадъци. От Общината посочиха, че то трябва да бъде изместено или да се закрие и да се раздадат съдове за растителните отпадъци. 


В село Селановци е добре развита социалната политика. Социална кухня доставя топла храна на 80 домакинства всеки ден. Работи се програми, към момента е решен проблемът за хората, които имат нужда от чужда помощ. 

Общината се грижи за самотно живеещи и трудно подвижни хора, които нямат асистент или помощник в дома, през зимата им се разрива сняг и се носи храна. Необходимо е да се работи в посока към застаряващото население. Затова има идея сградата на бившето училище да се превърне в дневен център или дом за възрастни хора.

Селановци е известно с канадската борба. Любен Иванов е треньорът на Спортен клуб "Селановци 2006". 

Традиционният селановски събор е бил някога на 27-и октомври, днес е около 14-и октомври. Тази година "Кукурузените усмивки" ще се провеждат два дни - на 13-и и 14-и октомври. 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05