Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценно евангелие получи като дарение музеят във Видин

3
Снимка: Радио Видин

Ценно дарение получи Регионалният исторически музей във Видин. Фондовете на музея бяха допълнени с екземпляр на Свещено евангелие на Никола Парисиади, издадено във Виена през 1857 година. Старопечатното евангелие е дарено от проф. Лилия Илиева. По нейна воля рядкото издание беше предадено на уредника в отдел "История на България XV-XIX век" Диана Ценкова от видинския културен деец Славчо Стаменов. 

Самата Диана Ценкова определи като "празник за музея" получаването на дарението:

"Проф. Лилия Илиева изпраща това ценно дарение в полза на нашия отдел. В един от разговорите си тя казва, че тази книга е със съмнение за произхода й от Северозападния край и тя трябва да принадлежи именно тук. Така че за нас е празник, че тази ценна творба е именно тук. Тази книга крие в себе си много история, за която ние, като проучватели, ще се постараем да дадем гласност на видинската общественост... Може да се обърне внимание на самата корица - за това, че е била съхранена много добре. Много прилежно. Съответно тя крие в себе си някои бележки, които ние ще използваме, за да можем да представим повече информация пред обществеността".

Тепърва ще се събере експертна комисия от музея и ще оцени дарението. Но още първото разлистване на страниците на евангелието убедило Диана Ценкова, че става въпрос за изключително интересно издание на старобългарски език:

"Това, което се знае е, че това божествено Евангелие е старо издание от 1857 година - старобългарският е четим, в добро състояние, забелязва се цветовете, които са в тази книга - двата цвята. Това старопечатно издание наистина е много ценно. Има илюстрации, които ние тепърва ще ги разчитаме и ще можем да дадем повече гласност... Предполага се, че е била в църквата "Свети Николай Чудотворец" в село Кунино".

Освен изявен филолог и езиковед, проф. Лилия Илиева е и колекционер на ценни книги, а част от колекцията й било и Свещеното евангелие на Никола Парисиади, разказа дарителката. Решила да предостави изданието именно на музея във Видин, защото Парисиади са били видни видински търговци през 19 век: 

"В средата на 19 век някои просветени и образовани българи започват да гледат към Цариград - някои отиват в Цариград, там се развива известна издателска дейност. В Северозападна България - изобщо в Западна България, но особено в Северозапада, особено в град като Видин, българите гледат към Виена... Тази книга не е първата, разбира се, която е издадена във Виена, доста български книги са издавани по това време там, защото в България много късно и трудно се създават печатници. Печатницата, в която излиза тази книга, е арменска печатница - печатницата на т.нар. мехитаристи, това са много просветени арменци... Печатницата е разполагала с множество красиви кирилски шрифтове и виждаме, че това е едно много луксозно, много представително издание...".

Книгата се намира все пак в някои частни колекции, главно на колекционери от Северна България. Музеят в Монтана също притежава екземпляр от Свещено евангелие на Никола Парисиади. Книгата се продава и в чужбина като едно много ценно издание, обясни проф. Илиева. 

Старопечатното евангелие е най-ценното дарение по своя вид във фонда на отдел "История на България XV-XIX век", категорични са от Регионалния исторически музей във Видин.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30