Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценно евангелие получи като дарение музеят във Видин

3
Снимка: Радио Видин

Ценно дарение получи Регионалният исторически музей във Видин. Фондовете на музея бяха допълнени с екземпляр на Свещено евангелие на Никола Парисиади, издадено във Виена през 1857 година. Старопечатното евангелие е дарено от проф. Лилия Илиева. По нейна воля рядкото издание беше предадено на уредника в отдел "История на България XV-XIX век" Диана Ценкова от видинския културен деец Славчо Стаменов. 

Самата Диана Ценкова определи като "празник за музея" получаването на дарението:

"Проф. Лилия Илиева изпраща това ценно дарение в полза на нашия отдел. В един от разговорите си тя казва, че тази книга е със съмнение за произхода й от Северозападния край и тя трябва да принадлежи именно тук. Така че за нас е празник, че тази ценна творба е именно тук. Тази книга крие в себе си много история, за която ние, като проучватели, ще се постараем да дадем гласност на видинската общественост... Може да се обърне внимание на самата корица - за това, че е била съхранена много добре. Много прилежно. Съответно тя крие в себе си някои бележки, които ние ще използваме, за да можем да представим повече информация пред обществеността".

Тепърва ще се събере експертна комисия от музея и ще оцени дарението. Но още първото разлистване на страниците на евангелието убедило Диана Ценкова, че става въпрос за изключително интересно издание на старобългарски език:

"Това, което се знае е, че това божествено Евангелие е старо издание от 1857 година - старобългарският е четим, в добро състояние, забелязва се цветовете, които са в тази книга - двата цвята. Това старопечатно издание наистина е много ценно. Има илюстрации, които ние тепърва ще ги разчитаме и ще можем да дадем повече гласност... Предполага се, че е била в църквата "Свети Николай Чудотворец" в село Кунино".

Освен изявен филолог и езиковед, проф. Лилия Илиева е и колекционер на ценни книги, а част от колекцията й било и Свещеното евангелие на Никола Парисиади, разказа дарителката. Решила да предостави изданието именно на музея във Видин, защото Парисиади са били видни видински търговци през 19 век: 

"В средата на 19 век някои просветени и образовани българи започват да гледат към Цариград - някои отиват в Цариград, там се развива известна издателска дейност. В Северозападна България - изобщо в Западна България, но особено в Северозапада, особено в град като Видин, българите гледат към Виена... Тази книга не е първата, разбира се, която е издадена във Виена, доста български книги са издавани по това време там, защото в България много късно и трудно се създават печатници. Печатницата, в която излиза тази книга, е арменска печатница - печатницата на т.нар. мехитаристи, това са много просветени арменци... Печатницата е разполагала с множество красиви кирилски шрифтове и виждаме, че това е едно много луксозно, много представително издание...".

Книгата се намира все пак в някои частни колекции, главно на колекционери от Северна България. Музеят в Монтана също притежава екземпляр от Свещено евангелие на Никола Парисиади. Книгата се продава и в чужбина като едно много ценно издание, обясни проф. Илиева. 

Старопечатното евангелие е най-ценното дарение по своя вид във фонда на отдел "История на България XV-XIX век", категорични са от Регионалния исторически музей във Видин.

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36