Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почвата- ограничен, незаменим и невъзобновяем ресурс

Снимка: Радио ВИДИН


Всяка година на 5 декември отбелязваме Световния ден на почвите. Целта на този ден е да привлече внимание върху важността от опазване на почвите в добро състояние, както и да се насочват усилия за устойчивото управление на почвените ресурси. Денят се отбелязва от 2014 г. по инициатива на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) и Международния съюз по почвознание, за да се подчертае значението на почвата като важен компонент на природната система и жизненоважен елемент за благосъстоянието на хората. 

Грижата за земята, плодородието и опазването на почвения ресурс са в основата на работата на специалистите в Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров". За предизвикателствата пред обществото ни, свързани с опазването на този незаменим ресурс, говорим в "Земята, която ни храни" с директора на института проф. Ирена Атанасова: 

"В новата стратегия за почвите на ЕС се поставя акцент върху факта, че почвата не получава необходимото внимание и грижа както водата и въздуха... Няма как да се създаде почва в лаборатория... Около 70 % от почвите са подложени на деградационни процеси, деградацията се инициира както от климатичния фактор, така и от антропогенния натиск- засилената урбанизация и неустойчивото използване на почвените ресурси..." 

Почвената ерозия, почвеното замърсяване, загубата на почвен органичен въглерод, засоляването и свлачищата, са сред най-големите заплахи за почвите. Решенията са включени в подготвяния Закон за почвите, в който се дава дефиниция за почвено здраве, залагат се правила и земеделски практики за устойчиво управление на замърсените и увредени почви. 

33 са агроекологичните практики, насочени към намаляване емисиите на парникови газове и поглъщането на въглерода в селскостопанските почви. Те са задължителни за земеделците, които изпълняват регламента за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние. Това е ангажимент и на всички останали, защото не трябва да се допуска почвата  да деградира, посочва проф. Ирена Атанасова:

"Има агроекологични практики, които са насочени към запазване на почвения органичен въглерод, намаляване минерализацията на хумуса. Намаляването на почвения органичен въглерод е сред големите заплахи заради неустойчиви практики, поради интензивно обработване на почвата, едностранчивото торене е негативна практика, която трябва да бъде обърната чрез нови техники- включване на органични торове, на био въглен, зелено торене... При киселите почви се прилага варуване, а при засолените- гипсуване- практики, които косвено способстват за задържане на хумусния слой в почвата... 

Почвата е ограничен, незаменим и невъзобновим ресурс, но нито у нас, нито в Европа, почвите получават необходимото внимание. Необходимо е да се провеждат дискусии, да се запознават учениците от най-ранна детска възраст със значението на почвата и ролята й за смекчаване на климатичните промени. Почвите спомагат да се изпълняват екосистемните услуги, те участват и в цикъла на водата, задържат и поглъщат вода. Неслучайно мотото на Световния ден на почвите тази година е "Почвата и водата- източник на живот", коментира проф. Ирена Атанасова:

"Когато почвата е добре овлажнена, е по-малко податлива на ерозия, не е така застрашена от засушаване и горски пожари. Качеството на почвата да задържа вода е много важно... Почвата участва в основата на хранителната верига на човечеството и на надземното биологично разнообразие- това трябва да се осъзнае. Земеделците са едни от основните ползватели на почвата, но те трябва да не мислят само за високи добиви, а и за здравето на почвата...Те трябва най-устойчиво да управляват почвата, защото са най-засегнати и от климатичните промени- засушавания, градушки, наводнения... Това касае най-много тях и нас като потребители на тази продукция, която трябва да е и здравословна. Трябва да опазваме почвите, защото те са невъзобновим ресурс, който ще изхранва едно население, което към 2050 година се очаква да достигне 10 милиарда. Трябва да мислим за нашите деца и внуци..." 


Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04