Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почвата- ограничен, незаменим и невъзобновяем ресурс

Снимка: Радио ВИДИН


Всяка година на 5 декември отбелязваме Световния ден на почвите. Целта на този ден е да привлече внимание върху важността от опазване на почвите в добро състояние, както и да се насочват усилия за устойчивото управление на почвените ресурси. Денят се отбелязва от 2014 г. по инициатива на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) и Международния съюз по почвознание, за да се подчертае значението на почвата като важен компонент на природната система и жизненоважен елемент за благосъстоянието на хората. 

Грижата за земята, плодородието и опазването на почвения ресурс са в основата на работата на специалистите в Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров". За предизвикателствата пред обществото ни, свързани с опазването на този незаменим ресурс, говорим в "Земята, която ни храни" с директора на института проф. Ирена Атанасова: 

"В новата стратегия за почвите на ЕС се поставя акцент върху факта, че почвата не получава необходимото внимание и грижа както водата и въздуха... Няма как да се създаде почва в лаборатория... Около 70 % от почвите са подложени на деградационни процеси, деградацията се инициира както от климатичния фактор, така и от антропогенния натиск- засилената урбанизация и неустойчивото използване на почвените ресурси..." 

Почвената ерозия, почвеното замърсяване, загубата на почвен органичен въглерод, засоляването и свлачищата, са сред най-големите заплахи за почвите. Решенията са включени в подготвяния Закон за почвите, в който се дава дефиниция за почвено здраве, залагат се правила и земеделски практики за устойчиво управление на замърсените и увредени почви. 

33 са агроекологичните практики, насочени към намаляване емисиите на парникови газове и поглъщането на въглерода в селскостопанските почви. Те са задължителни за земеделците, които изпълняват регламента за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние. Това е ангажимент и на всички останали, защото не трябва да се допуска почвата  да деградира, посочва проф. Ирена Атанасова:

"Има агроекологични практики, които са насочени към запазване на почвения органичен въглерод, намаляване минерализацията на хумуса. Намаляването на почвения органичен въглерод е сред големите заплахи заради неустойчиви практики, поради интензивно обработване на почвата, едностранчивото торене е негативна практика, която трябва да бъде обърната чрез нови техники- включване на органични торове, на био въглен, зелено торене... При киселите почви се прилага варуване, а при засолените- гипсуване- практики, които косвено способстват за задържане на хумусния слой в почвата... 

Почвата е ограничен, незаменим и невъзобновим ресурс, но нито у нас, нито в Европа, почвите получават необходимото внимание. Необходимо е да се провеждат дискусии, да се запознават учениците от най-ранна детска възраст със значението на почвата и ролята й за смекчаване на климатичните промени. Почвите спомагат да се изпълняват екосистемните услуги, те участват и в цикъла на водата, задържат и поглъщат вода. Неслучайно мотото на Световния ден на почвите тази година е "Почвата и водата- източник на живот", коментира проф. Ирена Атанасова:

"Когато почвата е добре овлажнена, е по-малко податлива на ерозия, не е така застрашена от засушаване и горски пожари. Качеството на почвата да задържа вода е много важно... Почвата участва в основата на хранителната верига на човечеството и на надземното биологично разнообразие- това трябва да се осъзнае. Земеделците са едни от основните ползватели на почвата, но те трябва да не мислят само за високи добиви, а и за здравето на почвата...Те трябва най-устойчиво да управляват почвата, защото са най-засегнати и от климатичните промени- засушавания, градушки, наводнения... Това касае най-много тях и нас като потребители на тази продукция, която трябва да е и здравословна. Трябва да опазваме почвите, защото те са невъзобновим ресурс, който ще изхранва едно население, което към 2050 година се очаква да достигне 10 милиарда. Трябва да мислим за нашите деца и внуци..." 


Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30