Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Връв - най-северното селище в България и първото българско пристанище на Дунав

| обновено на 05.01.24 в 17:10

Днес в рубриката "Добро утро, кмете" ще посетим първото българско пристанище по течението на река Дунав- село Връв. То е и най-северното селище в България. Намира се на 12 км от общинския център Брегово и на 30 км от Видин. 

Реката тук е най-дълбока в непосредствена близост до българския бряг и корабоплаването става именно тук. В миналото имаше идея за  възстановяване на пристанището, на което в миналото са акостирали гръцки и други търговски кораби, товарили зърнени култури, както и пътнически параходи по линията Връв - Видин. Е, това не се случи и сега перспективите за подобна мярка вече не са актуални. 

Най-старите сведения за заселване около Връв датират от началото на Бронзовата епоха, около 3 век пр.н.е. Около 1-ви век, когато територията на днешна България е била част от Римската империя, в района на село Връв и град Брегово е бил разположен римски легион, защитаващ северозападната граница на империята от набезите на племената на север от река Дунав. За целта е била построена малка крепост (кастел) и селище (викус), известни като Дортикум, и местното тракийско население било романизирано...

Дортикум, който изпълнявал функцията и на важен митнически център за хора и стоки, минаващи по Дунава, а впоследствие и център за производство и търговия с керамични съдове, е бил многократно нападан и опустошаван от различни племена - даки, готи, хуни, славяни, авари. Бил е и многократно възстановяван и укрепван от римляните, но със западането на Западната Римска империя престава да съществува. През VIII - X век се появяват сведения за малко славяно-българско селище. 

Във Връв живеят т.нар. власи - население, което говори стар румънски диалект с редица български думи и изрази.  Българските власи са православни християни. 

Днес жителите на селото са на границата на изчезваенето- тук са останали предимно възрастни хора, които едва смогват да поддържат имотите си. 

Кметът на селото- Нина Удроева, е от новоизбраните кметове и има ясна представа за това, което се изисква за подобряване живота на хората тук: 

"Трудно може да се говори за развитие на малките населени места, при условие, че са толкова много обезлюдени. Заварвам една много лоша инфраструктура- ние нямаме нито една асфалтирана улица, отделно пък, те са и в ужасно състояние. Това ще бъде първото нещо, което ще опитам да оправя, когато времето позволи. После има едни дългосрочни планове да запазим сградите на училището и детската градина, защото имаме обещанието на Община Брегово, че ще започнат проект за изграждане на дом за възрастни хора тук. Засега се стараем с подръчни средства да се оправяме сами, но не е това начинът. Трябва да се ремонтира покривът. Ако това успеем да направим, както и да ремонтираме малко улиците, Връв ще придобие друга визия. Имаме и планове, свързани с чудесното разположение на селото, като първо населено място по течението на Дунав от българска страна. Реката е нашето богатство и затова имаме намерение да направим една алея край реката.

В селото имаме пощенски клон, който е пред закриване. Ще трябва да се преборим това да не се случи, защото ако и поща нямаме, незнам как ще се справят възрастните хора. Тук нямаме банкомат и единственият начин те да получат пенсиите си  е чрез този пощенски клан. А той работи по два часа два пъти седмично...

С транспорта също сме ограничени. Имаме един микробус до общинския център Брегово, който минава само два пъти седмично- сутрин в 8:30 тръгва и се връща в 12:30 часа...

Що се отнася до медицинската помощ, имаме няколко лични лекари, които обслужват селото, но кабинет тук има само един от тях- д-р Кирилова от Брегово. Кабинетът й е в бившата здравна служба, но и тя идва само веднъж мсечно. Здравното обслужване тук е повечето по телефона. Имаме и една подвижна аптека, която ни е много удобна, защото иначе хората трябва да ходят до Брегово или до Видин за един аналгин. Като нямаме транспорт, нямаме друг изход.     

Голям проблем имаме и с мобилните оператори. Ние тук сме между две граници и понеже сръбските и румънските оператори имат много силни антени, нашето покритие се губи. Обикновено ни свързват с румънски оператор и получаваме съобщение за добре дошли в Румъния. Ситуацията е трагична, защото често нямаме никакво покритие, а ни се налага да търсим бърза помощ, лекар, пожарна и т.н.

Селото има 191 жители по последните избирателни списъци. Средната им възраст е около 70 години. 80% от тях са социално слаби, като се имат предвид пенсиите им. А нашият основен доход тук иднва именно от пенсиите... 

Млади хора почти няма, защото няма работа. Имаме една земеделска фирма, в която работят трима души. И това е цялата икономика на село Връв..."

Един от интересните обекти във Връв е църквата "Свети Николай", в която е рисувал дебърският зограф Кръсто Янков. Той се установява да работи в Северозападна България, като рисува из Видин, Видинско и Кулско. 

Друг интересен обект е римският кастел Дортикум, намиращ се на 3 км от селото по посока Брегово и на 1,5 км от устието на река Тимок. Предполага се, че в него е била настанена Първа критска стрелкова кохорта. Тя е сформирана от жители на остров Крит и пристига на това място в началото на управлението на император Клавдий. Кохортата участва в състава на римския контингент във водените от император Траян през 101-102 и 105-106 г. Дакийски войни. Участва и в строежа на моста над река Дунав при днешните селища Връв и Турну Северин. При управлението на император Аврелиан-Диоклециан Дортикум влиза в състава на провинция Крайбрежна Дакия.

Най-голямото богатство обаче на Връв е река Дунав. В района на селото тя предлага не само отлични условия за риболов, но и за почивка. През горещите дни на лятото по средата й се появяват островчета. Плажът на село Връв макар и малък, привлича туристи, които искат да се усамотят сред природата. Тук те се наслаждават на страхотните гледки и тишината, така дефицитна в съвремието ни. 

Въпреки че селото постепенно запада, както и други населени места от Северозапада, заслужава си да бъде посетено.  Тук могат да се видят красиви, нетипични за останалата част от страната къщи, характерни само за влашкия край. Местните хора пък са гостоприемни и любезни. Село Връв си има и традиционен събор, който се провежда в края на третата седмица на месец юни.

Целите интервюта с кмета на село Връв, Нина Удроева, последния директор на селското училище Людмил Петров и местни жители- в звуковия файл. 

* Снимки- Генади Цоков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03