Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 35 години: Актьорът Ивайло Симеонов отново на видинска сцена

Снимка: Фейсбук

След близо 35 години актьорът Ивайло Симеонов отново ще играе на видинска сцена. Поканен е от директора на Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" Николай Янев. Двамата са състуденти, а след това любовта към театъра ги среща на сцената във Видин.

Ивайло Симеонов е син на големия български актьор Богомил Симеонов и актрисата Пенка Мандаджиева. Завършва ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов“ и играе във Врачанския, Видинския и Монтанския драматичен театър. Във Видин е актьор три сезона от 1987 до 1990 година, след което се премества в Монтана.

"Щастие" е думата, с която актьорът описва чувството от завръщането си във Видинския театър: 

"Може да се каже щастие, определено, защото от театъра, от който идвам, така се получи, че в един момент решиха, че ние не сме им нужни. Тук не става въпрос за качества, какво се може, някакви личностни истории. Но единственият човек, който ми подаде ръка, е Ники Янев. С него започнахме тук, във Видинския театър преди близо 35 години. 1987 година завършихме заедно, аз - при проф. Михайлова, той - при проф. Гюрова и тук се събрахме една чудесна трупа. Всъщност аз дойдох заради Петко Петков. Първо той ме поиска, видя ми се много симпатичен човек. После разбрах, че е работил с баща ми. Той ме грабна в началото. Второто нещо, което ме грабна тогава, са самолетите. Тогава имаше самолети, те бяха по 22 лева и ние можехме да си го позволим..."

Първата роля, в която ще гледаме Ивайло Симеонов след завръщането му на видинска сцена е на Страхливия лъв в новата постановка "Дороти и вълшебният свят на Оз".

"Пиесата е страхотна за децата, даже и за възрастни хора. Искрено се надявам, че това нещо ще ги провокира, особено дечицата ще се завтекат към театъра, защото вътре има песни, има много интересни моменти... Аз играя Страхливия лъв, аз го правя малко като коте, както има една приказка, не съвсем, разбира се. Защото именно този страх провокира, докато той получи това, което трябва да бъде и което той просто не знае, че смелостта си е вътре в него. Много любопитна роля. Хубавото е това, че ако трябва да играеш вълк или лъв, не е точно това. За да е интересно, трябва да е малко по-различно. По същия начин един актьор трябва да бъде многопластов и когато има малка роля, ако тя е благодатна, да може максимално нюанси да вкара вътре, за да бъде интересно. Не може да бъдеш само герой, не може да бъдеш само лош, не можеш да бъдеш само усмихнат. Има такива комедии, които хем са комедии, хем не са. По този начин актьорът се изтърква, по този начин актьорът влиза в едно амплоа, което става ето така, равно. Има много мои колеги, които са на този хал и сами вече не могат да излязат от него..."

През 1995 година Ивайло Симеонов напуска монтанския театър и слиза от сцената за цели 20 години. Зад решението му стоят проблемите, които изпитват сценичните изкуства по това време. 

"Това е най-голямото нещастие на артистите до ден днешен. Не знам защо е такова отношението, продължава да е такова отношението. Никакъв реверанс на никакви политици от самото начало не правя. От 90-те години досега въобще културата е на никакво ниво."

Една от мечтите на Ивайло Симеонов е за спектакъл, в който да може да излезе на сцената с директора на Видинския театър Николай Янев и директора на Кукления театър в Монтана Иван Истатков. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Богата програма за панаира в Оряхово

Традиционният оряховски панаир и тази година ще зарадва жители и гости на града. От 13 до 24 август са планирани широка палитра от различни събития, отговарящи на интереса на всички възрастови групи. Предвидени са концерти, различни културни и спортни събития. Панаирните дни в Оряхово имат почти 100-годишна традиция, като през 2025 г. ще е 94-тото..

публикувано на 07.08.25 в 14:00

Стоян Захариев и Ники Станоев стават част от "Classic TELEGRAFA DJ Fest 2025"

"Classic TELEGRAFA DJ Fest 2025" ще се проведе за 16-и пореден път  във Видин. Броени дни остават до началото на музикалното събитие, което среща видинските диджеи ветерани с меломани от различни поколения - хора, живеещи в града, но и такива, пристигнали в средата на лятото от близо и далеч, нетърпеливи да станат част от партито.  Макар че..

публикувано на 07.08.25 в 13:51

Ще имат ли ефект новите мерки за електрическите тротинетки

Затягат контрола при използването на електрическите тротинетки. Застраховка "Гражданска отговорност" ще е задължителна за водачите, забранява се движението в тъмната част на денонощието за тези превозни средства. Тротинетките трябва и да са регистрирани. Това са част от приетите изменения в Закона за движението по пътищата. Мерките са рестриктивни,..

публикувано на 07.08.25 в 13:00

Фонтанът в центъра на Видин зеленяса и това лято

Често говорим за поддържането на градската среда, а темата за фонтаните във Видин всяко лято излиза на дневен ред. Един от най-старите фонтани в града - този, който се намира точно пред сградата на Общината, е в незадоволително състояние. Преди четири месеца от общинското ръководство увериха, че всички фонтани ще бъдат почистени и подложени на..

публикувано на 07.08.25 в 12:21

В "Музикална зона" на 07 август 2025 слушаме Том Гебел

Феновете го наричат " Доктор суинг ". Очарователен и с чувство за хумор, той винаги е способен да осигури на аудиторията допълнителна порция добро настроение. Харизматичен певец, с дълбок плътен глас и уникален стил, който съчетава мощта на биг бенда с елегантността на Easy Listening. Изпълнява както авторски песни, така и кавър версии. Негова музика е..

публикувано на 07.08.25 в 09:00

"Пеещи артисти" с "таен" концерт в Белоградчик

"Пеещи артисти" ще поставят утре вечер началото на пилотното издание на фестивала "Сцена на върховете", който до края на лятото ще се провежда заедно с "Опера на върховете" в Белоградчик. Публиката ще може да се наслади на изпълненията на едни от най-обичаните български звезди, участващи в проекта на продуцента Игор Марковски "Пеещи артисти". Сред..

публикувано на 06.08.25 в 15:08

Тече подготовката за традиционния Видински панаир

Отново е август и отново е време за панаир . От 22 до 30-и колоритната панаирна атмосфера ще завладее Видин. Общината, която е организатор на традиционния Видински панаир, вече обяви, че приема заявки за участие. Започна и подготовката на терена в бившето военно поделение до крепостта "Баба Вида", където събитието се провежда от 2013 година. Извършва..

публикувано на 06.08.25 в 14:25