Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все повече българи предпочитат почивка в чужбина

Снимка: Архив, БНР

Пътуванията на българи в чужбина през март 2024 г. са 679.1 хиляди, или с 19.1% повече спрямо същия месец на миналата година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Броят на пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия нараства с 29.5%, за почивка и екскурзия - с 18.6%. Тези със служебна цел намаляват с 3.6%. Най-много са били пътуванията на български граждани към Турция, Гърция, Румъния, Сърбия, Република Северна Македония, Германия, Австрия, Франция, Италия и Обединеното кралство. Най-голям е делът на пътуванията за гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия - 53.2%, следват пътуванията за почивка и екскурзия - 29.4%, и със служебна цел - 17.4%. Какъв сезон очаква туризмът и ще се превърне ли страната ни в по-привлекателна дестинация? 

През март 2024 г. посещенията на чужди граждани в България са 756.5 хил., като се отчита ръст от 7.2% в сравнение със същия месец на предходната година. Увеличава се броят на всички наблюдавани видове пътувания - за почивка и екскурзия, по служба и с други цели. 33.3% (251.8 хил.) от всички посещения на чужденци в страната ни са били транзитни - на път към друга крайна дестинация. 375.7 хил. или 49.7% от посещенията в България са на чужди граждани от страни в Европейския съюз, най-вече от Румъния - 37.4%, и Гърция - 30.8%. Посещенията у нас на граждани на европейски държави извън ЕС са 310.4 хил., или 41.0% от всички визити на чужденци в България. 150.9 хил. или 48.6% от посещенията от тази група са от турски граждани. Потърсихме за коментар Пресиян Лозанов, туроператор, родом от Северозападна България, чиято компания предлага предимно изходящи дестинации.

"Определено все повече млади хора пътуват в чужбина и избират чужбина като дестинация за почивка. Това е абсолютно нормално, тъй като те изкарват и повече пари, по-трудоспособни са от хората в пенсионна възраст и заради това пътуват повече. Сред по-предпочитаните дестинации, по-бюджетни да кажем, са Египет, Тунис, Турция, Гърция, докато по-предпочитаните екзотични дестинации са Доминикана, Малдиви, Мексико, Сейшели. Причината за това родният туризъм да се задъхва и да изостава е грешен мениджмънт и политика, според мен. Не бих казал, че разликата в цените е проблем, въпрос на политика е" - обясни Пресиян Лозанов

Попитахме видинчани какви дестинации биха предпочели за почивката си това лято:

"В България, според мен прекаляват с цените на всичко. Ходихме в Египет преди два месеца и там в сравнение с България, цените са съвсем различни. Стандартът е много по-висок в комплексите, били сме и в България в такива комплекси и просто разликата е голяма... Отношението е също така много по-добро, не те гледат като портфейл с пари. Много по-човешки и по-толерантно се отнасят хората към теб... Има една приказка, според която трябва да опознаем България, за да я обикнем, така че аз съветвам вашите слушатели да обиколят първо България. Лично за мен България е по-добрата дестинация, отколкото светът, но всичко зависи и от финансовите възможности... От 23 години живея в Испания и почти половината ми живот е преминал в Испания, разлика има голяма. Сега нещата наистина изостават, в цяла Европа изостават, но в сравнение с тук е друг свят."

В обратна посока Националната статистика отчита, че най-много посещения в България през месец март са реализирали граждани на Турция, Румъния, Гърция, Украйна, Сърбия, Германия, Обединено кралство, Република Северна Македония, Италия и Полша. Най-много са пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия - 50.4%, следвани от тези за почивка и екскурзия - 35.5% и тези по служба - 14.1%. Ще се превърне ли страната ни в по-привлекателна дестинация това лято? Потърсихме за коментар Димитър Балтов, член на УС на Обединение "Бъдеще за туризма".

"В общи линии след рестарта, тоест след COVID-19, ръстът е постоянен, но в интерес на истината тук може би е, че в началото на миналия месец започнаха да се изравняват нещата. Досега беше наистина сериозен ръст, почти нямаше екскурзии и дестинации, по които да имахме проблем със запълването на местата. Сега започна да се наблюдава едно изравняване на интереса, тоест вече няма ръст. Това, което се наблюдава при нас е, че по-евтините екскурзии се търсят по-малко. Продължават да вървят все така добре далечните дестинации извън Европа. При европейските дестинации се наблюдава леко отдръпване на търсенето."

Липсата на работна ръка и тази година ще е един от основните проблеми пред родния туризъм. За това алармираха преди месец от сдружения и организации, свързани с бранша. 

"Работната ръка е проблем във всички браншове. Аз не знам бранш, в който да нямат проблем с работната ръка в България. Проблемът е много сериозен и се дължи до голяма степен и на това, че на младите хора не им се работи" - каза още Димитър Балтов, член на УС на Обединение "Бъдеще за туризма".

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45