Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са последствията от горските пожари

Снимка: Радио ВИДИН

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди хектара или 100 хиляди декара.

"Знаем за големите пожари в Славянка, където засегнаха най-ценните ни гори. Този район е изключително богат на редки ендемични видове. Ендемични, които ги има на сравнително малка площ само в страната или на Балканския полуостров... Преди 10-15 и повече години климатът в България беше различен, пожарната опасност беше значително по-ниска, отколкото е в момента. Метеорологичните станции отчитат средни показатели на климата като температура и влажност особено в Южна България много сходни с тези на Средиземноморието. Т.е. климатът в България става средиземноморски и съответно рисковете от пожари стават като в Средиземноморието. Знаем всички, че миналата година в Гърция, която е рекордьор миналата година по пожари в това число и най-големия пожар, който е регистриран в Европейския съюз близо 100 хиляди хектара или близо 1 милион декара в района Еврос по границата с България, огънят почти е стигнал до границата, този пожар отне живота на 20 души и причини много разрушения, изгорели къщи, села, селскостопански постройки , домашни и диви животни т.н.", каза Костадин Вълчев- старши експерт програма "Гори" на WWF- България. 

Средиземноморският климат е характерен със сухо и горещо лято. Цялата растителност има по- голям риск да се запали, огънят да се разпространява с по- висока скорост и да обхване по-големи площи, обясни експертът. 

Според статистика на опасностите над 90% от горските пожари в България са причинени от хората волно или неволно. Много често необезопасени селскостопански машини също могат да причинят горски пожари, както и изхвърлени незагасени фасове покрай пътищата.

С промяната на климата горите ще стават все по-важни, защото те ни осигуряват водата, задържат оттока и близо 90% от питейните води в България идват от гористи местности.

"В момента, доколкото ми е известно, поне 300 населени места в България са на режим за водата. Очакваме в бъдеще водата, идваща от горите, да стане даже по-скъпа от дървесината точно по тия причини, ако се сбъднат дългосрочните прогнози за промяна в климата. Така че горите са ни много важни не само, защото обичаме да се разхождаме в тях и за биоразнообразието, а и за неща, без които абсолютно не можем като питейната вода. Другата причина е повече енергия в атмосферата и в момента като и миналата година пак имаме доста високи почти рекордни температури на морската вода в Средиземно море, което може да създаде циклони и оттам обилни валежи, причиняващи щети. Както миналата година в община Царево", допълни Костадин Вълчев.

Една гора, за да стане и да изпълнява всичките си функции са ѝ необходими десетки, а понякога и стотици години, а изгаря за минути. 

Как може да се намали рискът от пожари в горите и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24