Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са последствията от горските пожари

Снимка: Радио ВИДИН

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди хектара или 100 хиляди декара.

"Знаем за големите пожари в Славянка, където засегнаха най-ценните ни гори. Този район е изключително богат на редки ендемични видове. Ендемични, които ги има на сравнително малка площ само в страната или на Балканския полуостров... Преди 10-15 и повече години климатът в България беше различен, пожарната опасност беше значително по-ниска, отколкото е в момента. Метеорологичните станции отчитат средни показатели на климата като температура и влажност особено в Южна България много сходни с тези на Средиземноморието. Т.е. климатът в България става средиземноморски и съответно рисковете от пожари стават като в Средиземноморието. Знаем всички, че миналата година в Гърция, която е рекордьор миналата година по пожари в това число и най-големия пожар, който е регистриран в Европейския съюз близо 100 хиляди хектара или близо 1 милион декара в района Еврос по границата с България, огънят почти е стигнал до границата, този пожар отне живота на 20 души и причини много разрушения, изгорели къщи, села, селскостопански постройки , домашни и диви животни т.н.", каза Костадин Вълчев- старши експерт програма "Гори" на WWF- България. 

Средиземноморският климат е характерен със сухо и горещо лято. Цялата растителност има по- голям риск да се запали, огънят да се разпространява с по- висока скорост и да обхване по-големи площи, обясни експертът. 

Според статистика на опасностите над 90% от горските пожари в България са причинени от хората волно или неволно. Много често необезопасени селскостопански машини също могат да причинят горски пожари, както и изхвърлени незагасени фасове покрай пътищата.

С промяната на климата горите ще стават все по-важни, защото те ни осигуряват водата, задържат оттока и близо 90% от питейните води в България идват от гористи местности.

"В момента, доколкото ми е известно, поне 300 населени места в България са на режим за водата. Очакваме в бъдеще водата, идваща от горите, да стане даже по-скъпа от дървесината точно по тия причини, ако се сбъднат дългосрочните прогнози за промяна в климата. Така че горите са ни много важни не само, защото обичаме да се разхождаме в тях и за биоразнообразието, а и за неща, без които абсолютно не можем като питейната вода. Другата причина е повече енергия в атмосферата и в момента като и миналата година пак имаме доста високи почти рекордни температури на морската вода в Средиземно море, което може да създаде циклони и оттам обилни валежи, причиняващи щети. Както миналата година в община Царево", допълни Костадин Вълчев.

Една гора, за да стане и да изпълнява всичките си функции са ѝ необходими десетки, а понякога и стотици години, а изгаря за минути. 

Как може да се намали рискът от пожари в горите и още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27