Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Снимка: Радио ВИДИН

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на Комисия по стратегическо развитие. Обясни, че темата за данъка е дискутирана отново, защото:

"Разглезихме населението. Значи един обикновен човек може днеска да изпуши три кутии цигари, една кутия цигари му е данъкът и такса смет за година. От 2011 година няма движение в този сектор."

Иван Аспарухов посочи, че една 70-литрова кофа с отпадъци струва 38 лева:

"Имаме двукратно извозване в селата. В градовете са почти ежедневно изхвърляме. Правете сметка четирикратно изхвърляне на личната ти кофа в населено място хикс, на семейство еди кое си. Четири пъти в месеца колко прави по 38 лева?"

Според кмета на Мездра идеята за плащане на килограм отпадък ще влоши обстановката и ще бъде непоносимо за плащане от гражданите.

Такса смет има три компонента- сметосъбиране и сметоизвозване, поддържане на чистотата на обществени територии и преработка, напомни кметът Иван Аспарухов и посочи, че със събраните приходи от гражданите трябва да се осигури качествена услуга.

Във Вършец гражданите вече ще плащат по-висока такса "битови отпадъци". Причината за увеличението са разходите на общината. Такса "битови отпадъци" не е променяна от 2019 година. За този период са се променили много от параметрите, които влияят за определяне на данъка.

"Със сигурност трябва да има законови промени и то има такива. Въпросът е, че те последните няколко години се отлагат. Т.е. не влизат в сила поради това, че трябва да се досинхронизира нормативната база. Със сигурност такса "битови отпадъци" към момента и начинът на нейното определяне не е коректен, защото се използва отново данъчната оценка на имотите. Т.е. получава се втори данък, че плаща всеки един, който притежава определен имот, което не е правилно. Битовите отпадъци трябва да следват логиката на това кой ги генерира и какво количество генерира", каза Анатоли Димитров- председател на Общински съвет- Вършец.

В момента се работи по въвеждане на нова методология от 1 януари 2026 година, която ще бъде по-справедлива, според Анатоли Димитров.

Община Вършец е осигурила кафяви контейнери, предназначени за биоразградими отпадъци. В тях гражданите трябва да изхвърлят само растителните отпадъци (клони, листа, трева и други). При правилно разделно събиране можем значително да намалим количеството на смесения битов отпадък, като по този начин допринасяме за по-чиста околна среда.

Промените в Закона за управление на отпадъците задължават Общините от 1 януари 2026 година да увеличат такса смет между 7 и 10 пъти. Това заяви кметът на Белоградчик Боян Минков:

"Реално нали така ще се получи, ако спазим тези указания. А указанията са да формираме нашата такса смет на база "замърсителят плаща". Т.е. не както досега беше- такса смет се определя на база на данъчната оценка на имота и тя е в рамките на 3-3,5 промила за физически лица и около 7 промила за юридически лица. Сега това, което те искат от нас да направим е да ползваме друга методология за формиране на тази такса смет. Те са три варианта, които ни се прилагат, но и трите варианта са неприложими за България. Защото те и трите варианта са свързани с това хората да имат морал и съвест."

Предлаганите промени ще доведат до незаконни сметища, защото хората няма да могат да си плащат такса смет, смята Боян Минков и предлага такса смет да продължи да се изчислява на база данъчна оценка, но вече на по-висок промил, защото тогава ще се получи нещо реално и възможно.

Такса "битови отпадъци" в община Кула е увеличена преди три години. Със средствата, които се събират през текущата година Общината се справя със задълженията, които има по събиране и извозване на отпадъците, каза кметът на Кула Владимир Владимиров:

"Събираемостта не е на сто процента, разбира се, различните години. Движи се около 75 процента средно годишно. С тези пари, които се събират покриваме нуждите за необходимите дейности, като единствено се дофинансира с други средства, собствени средства на Общината, почистване на нерегламентирани сметища, които в годината два-три пъти се налага да се почиства ти на едно почистване около 30 хиляди лева се харчат."

Общината е изчислила, че от 2026 година ще се увеличи сумата за такса смет 2-3 пъти.

"Най-вероятно, Кула е малка община, малко селище. Ще се напрегне администрацията и ще бъде на реално живеещи в къщите хора като се знае каква е необходимата сума ще се раздели и по този начин смятам да се определи такса "битови отпадъци" за 2026 година", заяви Владимир Владимиров.

Парадоксално населението намалява в общината, но тоновете отпадък вместо да намаляват се задържат. Трябва да се възпитава населението да разделя отпадъците на мястото на генериране, допълни кметът на Кула.

Такса "битови отпадъци" има леко увеличение в община Оряхово. Има обективни причини за това, обясни кметът Росен Добрев. Увеличението е от тази година.

"Това реално е справедливата цена, която местното население трябва да плати за тази чистота, която получава на своята територия", каза Росен Добрев.

Това е в случай на 100 процента събираемост, което никога не се достига като процент и при всички положения Общината дофинансира дейността от други местни приходи. Новата методика за определяне на такса смет досега беше отлагана през годините. Тя е по-справедлива, но влиза в конфликт с години изграждания местен манталитет на населението, който:

"За съжаление най-вероятно трудно ще отговори на изискванията на закона и ще ни постави в много трудна ситуация", допълни кметът на Оряхово.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06