Банатските българи са български преселници, които живеят в историческата област Банат. Когато тази област е била в рамките на Австро-Унгария, тези българи са били известни с названието "южноунгарски българи". Самите те се наричат помежду си "павликяни". В научните среди са познати като "банатски българи". Бърдарски геран е село в Северозападна България. То се намира в община Бяла Слатина, Област Враца.
© Снимка: РАДИО ВИДИН
"Жителите на село Бърдарски геран са католици и затова Рождество Христово се празнува предимно в църквата. От всички краища на страната и чужбина за празниците се прибират много от жителите на селото. Много са и младите хора, които за съжаление не живеят постоянно тук. Атмосферата е празнична и хората се събират по своите домове и се веселят." С кметицата на Бърдарски геран Светлана Караджова разговаряхме на втория ден на Рождество Христово.
Традиционните ястия в селото са с малко странни имена, но за сметка на това са изключително вкусни. Едно такова ястие са например галушките. Тачки, листа на сухо, паприкаш, крофли, пифкя, точно с тиква- това са едни от многото банатски ястия. Какво обаче поставят на трапезата си днес:
"Обичаят вече не е същият, както преди. При нас не се набляга толкова на постните ястия на Бъдни вечер, както при православните християни. Те присъстват на трапезата ни, но не са толкова задължителни. На празника обаче католиците отиват на литургия.
Малко преди полунощ се посещава храма, където е пресъздадена атмосфера, която е много близка до западноевропейското разбиране за празника Рождество Христово."
- допълни Светлана Караджова.Нещо много важно искаше да сподели с нас кметицата на Бърдарски геран. Сериозни промени във футбола бяха направени преди броени дни. Футболисти, ветерани и любители на футбола се събраха, за да изберат нов Управителен съвет на Футболен клуб "Христо Ботев"- Бърдарски геран. На 18 декември се проведе общо събрание на клуба, на което бяха избрани нов Управителен съвет и спортно-техническо ръководство. Всички са убедени, че тези промени ще дадат едно положително начало на този спорт в малкото белослатинско село.
Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.
На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..
Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет. Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..