Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боледуват ли малките болници в Северозапада?

Снимка: Община Белоградчик


Проблемите в здравеопазването у нас не са от вчера. Коментарите и анализите на експертите за това как да се подобри системата и каква е "болестта" на родното ни здравеопазване са многобройни. За жалост всичко, което се случва в родното здравеопазване, касае всеки един от нас- потенциалните пациенти. За трудностите в дейността на малките болници говорим в "Посоките на делника" днес. Обръщаме поглед към МБАЛ Белоградчик. Първите сведения за болнично заведение в Белоградчик са преди Освобождението през 1876г. Лечебното заведение обслужва четири общини: Белоградчик, Димово, Ружинци и Чупрене. Болницата е със 100% общинско участие. Финансовото й състояние в момента е тежко, като това е от години. Нужни са спешни мерки, които да подобрят микроклимата в болницата, за да може тя да дава адекватно лечение на все по-застаряващото население на Белоградчишкия край. Това каза кметът на града Борис Николов пред Иванка Петрова.

Болницата в Белоградчик"Състоянието на общинската болница в Белоградчик е като състоянието на държавата. Тежко е финансовото й положение. Този въпрос- дълбоко социален, човешки, е нерешен до този момент от държавата. Не трябва само да цитираме различни текстове от Конституцията, според които ние трябва задължително да лекуваме нашето население. В България приказки и стратегии, 25 години раждаме бумащина, а резултати за съжаление- никакви! Общината ни е на едно от първите в страната места по дефицит и не може да се справи с този проблем в здравеопазването сама. Крайно време е държавата да реши дали ще лекуваме, или ще избиваме нашите болни"- подчерта Борис Николов.
 
МБАЛ "Св. Николай чудотворец" в Лом стои най-добре на здравния пазар, в сравнение с болниците във Видин, Монтана, Козлодуй и Берковица. Основните им проблеми са кадрови. За добрия пример разказа д-р Георги Савков, управител на болницата. Разговор на Владимир Недев.


Болницата в Лом"Проблемите на общинските болници са финансови и кадрови. Приходната част на общинските болници е главно от Националната здравно-осигурителна каса- пътеките, които здравните заведения са успели да сключат в рамковия договор, и евентуално дофинансиране от общините. При наличието на кризата, коя община е толкова добре финансово, че да помогне и на общинските болници? Ломската болница стои добре на здравния пазар- имаме една немалка печалба от 200 000 лв. Редовно се изплащат задълженията към персонала, доставчици на лекарства и медицински изделия, за поддръжката на медицинската апаратура. За 3 млн. лв. закупихме нова медицинска апаратура- скенер, ехограф ново поколение, лапароскопска техника и др. От 2 месеца водим преговори с ръководството на болница "Св. Екатерина" за изграждане на кардиологично отделение трето ниво с инвазивен сектор. Ежедневно от нашата болница се транспортират болни хора към Враца и София за диагностика и лечение на сърдечно- съдови заболявания. Изграждането на отделението по кардиология ще започне в най-близко време"
- похвали се д-р Георги Савков.
За добрата работа на медицинския перонал в Ломската болница потвърди и слушателка на Радио ВИДИН от Берковица. Тя разказа за добрите условия за болнично лечение и всеотдайните грижи на лекарите, и по-специално на екипа на отделението по гастроентерология.
Повече за проблемите и дейността на болниците в Белоградчик и Лом може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45