Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли последствия от забавените плащания по проектите на ОП "Околна среда"

Ще зацикли ли работата по водния цикъл в Северозапада

От МОСВ се надяват до края на месеца плащанията да бъдат възобновени

Враца
Снимка: Жоро Александров

Въпреки спирането на плащанията по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) на Европейския съюз (ЕС), работата по интегрирания проект на водния цикъл във Враца продължава. Това е най-големият подобен проект в сектор "Води" на ОПОС. Работата по него започна в края на 2012 година и трябва да завърши през януари 2016 г. Подмяната на около 70 километра водопровод и канализация, изграждането на пречиствателна станция и рехабилитация на стоманобетонния водопровод от язовир "Среченска бара" струват повече от 138 милиона лева. Каква е ситуацията с днешна дата- обобщава кметът на Враца Николай Иванов пред сътрудника ни Жоро Александров:

"Знаете, че програмата е спряна. Първоначално ръководството на оперативната програма и Европейската комисия си бяха дали срок от 3 месеца за преглед на дейностите по нея. Тази проверка обаче продължи много по-дълго.

Междувременно Министерство на финансите спря да изплаща от държавния бюджет верифицирани разходи по програмата, така че в момента финансирането е спряло тотално. Въпрос на възможности на всяка община е как да продължи да финансира дейностите.

Очаква се всеки момент да излезе решение на Европейската комисия по тази оперативна програма. Ние нямаме информация какви разговори се водят в съответната институция…"


Снимка: Жоро АлександровНа този етап е ясно, че е внесен докладът за направените корекции след забележките на управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда". Кметът на Враца заяви, че:

"В много общини вече е спряло изпълнението на тази програма, но при нас още не е."

Община Враца има сили да издържи в това положение още около месец. Ако не се реши въпросът с финансирането, водният цикъл може да спре в началото на август, прогнозира още градоначалникът Николай Иванов:

"Срокът зависи от това кога ще бъдат подготвени за плащане следващите сертификати и кога ще бъдат проверени. Но според мен, ако въпросът не се реши своевременно и не започне захранването със средства на оперативната програма, можем да издържим още около месец… Макар че вече има надежди, започна преглед на документи за верифициране (не само от община Враца), което ни дава надежди, че нещата ще се нормализират."

От Министерството на околната среда и водите отчитат подобряване на дейностите по Оперативна програма "Околна среда" и се надяват в най-кратки срокове плащанията и действията по програмата да бъдат възобновени.

Заради забавените пари, работата по водния цикъл в Монтана има реална опасност да спре и градът да остане разкопан. Проектът там е свършен едва на половина, а крайният срок за изпълнение е септември. Проектът по водния цикъл на Монтана стартира през лятото на миналата година и е за близо 54 милиона лева. От три месеца обаче плащанията на държавата към фирмата-изпълнител са спрени.

"Известен срок тези плащания се поеха от държавния бюджет, като се надяваха, че тези пари ще бъдат преведени от Европейската комисия, но това не се случи и затова държавният бюджет спря да плаща", каза Румен Ангелов- ръководител на проекта пред сътрудника ни Биляна Борисова.

В момента изкопните работи и полагането на новите тръби за ВиК и канализация са спрени. Работи се само по възстановяване на вече разкопаните улици, но и това може да спре до дни.

"При продължаващо нефинансиране, те просто няма как да издържат финансово, защото участват и в други водни цикли, къде също имат проблеми с финансирането, което означава, че техните резерви са крайни", допълни Румен Ангелов.

Първа копка на водния цикъл в Монтана, снимка: Радио ВИДИН АрхивЖителите на Монтана, също са притеснени, че градът може да остане разкопан:

"Лошо е, ако останат в това състояние, защото и коли... всичко се разбива... Въобще не виждам надежда, поне в близките 3-4 години не виждам да се оправи този град."

От Министерството на околната среда и водите отчитат сериозен напредък и подобряване на системите за управление и контрол по програмата и се надяват до края на месеца плащанията да бъдат възобновени. Досега неизплатените средства към общините по "Околна среда" са в размер на 465 милиона лева.  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45