Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчани и депутати от Северозапада за силата на обединението

Снимка: БГНЕС
В часа за политика в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, какво обедини ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт, и направи ли обединението силата.

България има ново правителство. В края на миналата седмица парламентът одобри преизбирането на Бойко Борисов за министър-председател. След дълги преговори, това правителство бе съставено с подкрепата на четири политически сили- ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Оценките за тази конфигурация са много противоположни- от мненията, че това е възможно най-добрата коалиция с оглед на състава на парламента, до пълното й отричане като напълно безпринципна и малко вероятно да бъде дълготрайна. Мненията на видинчани събра Пламен Коцев.

"Не сме убедени. Нямаме вяра, че нещо ще се промени. Това са си старите хора, ще се изпокарат за постовете...Много са се ояли и продължават да ядат. Всичките са били някога от една партия...Новото е по-прогресивно, но дали правителството ще изкара мандата, е рано да се каже..."


Новото правителство бе избрано със 136 гласа "за". Против гласуваха 97, един се въздържа. Преди дни депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков даде пресконференция във Видин и отговори на въпросите на Радио ВИДИН, зададени от Красимир Каменов.

"Изгради се т.нар. ос на баланса между Реформаторския блок и ГЕРБ в центъра, и Патриотичния фронт и АБВ. Коалиционно споразумение обаче е сключено само между Реформаторския блок и ГЕРБ, останалите две партии подкрепят програмата на правителството. Коалицията е дясноцентристка, но с подкрепа за нейната програма и от други политически сили. Смятам, че 137 души, които са готови да подкрепят една такава политика, са гаранция че тя ще успее", заяви Вили Лилков.  

За коментар по темата за силата на обединението потърсихме и мнението на Владимир Тошев от ГЕРБ.

"Обедини ни държавническото мислене, което е надпартийно. Даваме си сметка, че Северозапада се нуждае от директна подкрепа. Приоритетни са ни скоростният път София - Видин и ж.п. линията Видин - София".  

Кабинетът Борисов 2, Снимка: БГНЕСНовото правителство е петото на България само за две години, а мъчителните компромиси, чрез които бе договорено, в съчетание с тежките проблеми, които има да решава при сложната конфигурация в парламента, ще са истинско изпитание на волята за реформи. Неслучайно, един от най-честите въпроси още при учредяването на 43-тото Народно събрание беше кога ще са следващите предсрочни избори.

Пред сътрудника ни във Враца Жоро Александров, депутатът Красимир Богданов от Патриотичния фронт заяви, че това, което ги е накарало да подкрепят правителството е признаването на програмата им.

"Наистина успяхме да се преборим в управленската програма да влязат почти всички искания, които заложихме, като например нов изборен кодекс"
.

"В нас надделя един политически разум, направихме компромис в името но стабилността, на държавността. Дано изборът ни да е бил за добро", каза депутатът от АБВ Иван Иванов.

Правителство имаме, даже и първите заместник-министри вече са назначени, предстои назначаване на областни управители, ръководства на държавни фирми и т.н. И, за да обобщим- правителството е такова, каквото си го заслужиха избирателите.

Още по темата за силата на обединението чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14