Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще замени ли смартфонът рафтовете с книги в библиотеката

11
Снимка: Анжела Каменова

Дали ви се е случвало да прекарате часове сред книгите, докато изберете поредното заглавие, което да прочетете? А може би на седалката в автобуса преглеждате последния бестселър на нашумял съвременен автор? За да изберем книги, четем рецензии, доверяваме се на препоръки от приятели, а когато сме увлечени от буквите, търсим още, и още и нови заглавия.

Какво четем и как четем? Отговорите на този въпрос потърсихме в библиотеката.  

Оказа се, че има тенденции дори в четенето, предпочитанията се променят, но има автори, към които интересът е непрестанен. За това разказва Тодор Младенов, главен библиотекар в заемната за възрастни на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев"- Видин.

"Над 70 са читателите, които посещават само заемната на ден. Чете се много и различна литература. Учениците търсят неща, свързани предимно с техните учебни програми. Търсят се и различни развлекателни четива. Прави се тясна връзка между кино и литература. Читателите, обаче сами искат да дадат отговори на много свои въпроси чрез собствен прочит на дадено произведение. Възрастните читатели пък търсят определен автор и дадена тематика"-
разказа Тодор Младенов.

Променят се начините, по които получаваме информация от книгите, но е важно читателите от малки да бъдат привлечени, смята директорът на видинската библиотека Десислава Иванова.

"Привличаме малките читатели с разнообразни похвати. Едно дете от малко трябва да се приучи да чете. Стараем се при нас да няма неща, които да ги задължават или ограничават. Искаме на децата да им е интересно и забавно. Най-новата ни придобивка е една видеоигра, която е на историческа тематика и е близка до тази на Хари Потър. Тя позволява децата да бъдат част от историята"- каза за Радио ВИДИН Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".


СнимкаВ детския отдел, освен книги, има също игри, компютри, а може да се чете и от киндел. Какво е киндел обяснява Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.

"Киндел е електронна книга, която не дразни очите и е много практична. Тя е много лека, в малък формат е и имитира типичните страници на обикновената книга"- каза Адриана Цветкова.

"Предпочитам книжката, защото е по- удобна и има карикатури... Днес аз четох басни от Стоян Михайловски и по този начин тук се подготвям и за училище"
- разказаха малките читатели Ивайло и Васил.

В библиотеката, освен да разгърнем книга, можем и да отворим сайт. Променят ли се навиците ни за четене? Ще замени ли смартфонът рафтовете с книги в библиотеката? Отговорът потърсихме и сред читатели.

"В момента се интересувам от исторически романи. Харесвам Джон Гришам и Стайнбек. Чета и от компютъра, но ми се уморяват очите, а и усещането е друго, когато се докосваш до книгата... Предпочитам книгата като хартиен носител, защото ми доставя по- голямо удоволствие"- е мнението на Елза Стоянова и Искра Петрова, читатели в библиотеката.

"Важното е да четем. Всеки си има своите предпочитания и начин на четене"- казва Десислава Иванова, директор на Регионална библиотека "Михалаки  Георгиев".

"Новата визия на библиотеката е малко по-различна, затова се опитваме да има и нови технологии"- сподели Адриана Цветкова, завеждащ детския отдел в библиотеката.
 
"Технологиите навлизат. Светът се развива страшно бързо в това отношение, но мисля че не би се изместило традиционното четене. Друго е да усетиш миризмата на книгата, да почетеш"- казва и Тодор Младенов, главен библиотекар в отдел "Заемна за възрастни".

За финал на темата, да припомним нещо прочетено:

"Най-великото изобретение на човека е книгата и тя ще си остане такава, докато хората умеят да я ползват по предназначение." (Ал. Блок)

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47