Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куделин- шофьор до шофьора- някога, но не сега...

Снимка: Пламен Генчев
Село Куделин е част от община Брегово. Населението в днешни дни наброява около 340 души по официални данни на кметството. Хората са предимно възрастни. Малко са младите, които остават тук поради безработицата в общината. Живеят скромно, някои дори мизерно. За живота си разказват много, тежи им най-вече липсата на децата им, избягали в търсене на работа, и немотията.

"Малко сме в село, затриха се младите. Подредено ни е селото, но обезлюдява... Живеем трудно, жена ми е болна, аз- без работа. Да отидете вкъщи да видите, хляб нямаме, живея като скот. В кой век живеем, накъде отива тая държава?! Възражда ли се или се разпада като кори за баница, тъмна Индия... Кой както си е подредил, така и живее. Гледаме животинки, градинка, от пенсията за храна отделяме. Но самотата ни убива, децата ги няма. Малко хора сме, не се събираме никъде"- разказаха пред екип на Радио ВИДИН жителите на Куделин. Както навсякъде, едни са доволни от кмета, други- не.

СнимкаА иначе Куделин е селище със славна история. Някога се казвало Раковица- това пише в книгите на краеведите за някогашните имена на селища от XV-XVI век. Настоящото си име селото придобива през 1934 година. Разцветът е по времето на социализма, след което славата му постепенно замира. Кмет е Красимир Асенов, който управлява кметството четвърти мандат.

"По времето на социализма селото ни стоеше много добре. Във всяка къща е имало по един шофьор, автобус от Брегово извозваше хората всяка сутрин, това беше гордост за нас. Строяха се къщи, в разцвета си бяхме. И така до прехода. За щастие все още има работа, в Дома за хора с умствени увреждания, и така оцеляхме, както се казва. Сега обаче има нов, болезнен етап- деинституционализацията. Зад тази сложна дума се крие безработица. Ние сме пионерите в Бреговска община с въвеждането на изискванията на Европейския съюз- Защитените жилища. Вярно, че социалната сфера не произвежда брутен продукт, на за момента е спасение. В Дома работят над 100 души, но с този процес ще има освобождаване на работни места. Лошото е друго- демографските процеси- на година ни напускат по десет човека. След десет години ще са сто, след двадесет години какво става?"- недоумява кметът.

СнимкаВ Куделин живеят много достойни и трудолюбиви хора, но за съжаление гласът на малкия човек все по-рядко се чува.
Демографските процеси вървят с пълна сила. Данъчни преференции за бизнеса или други спешни икономически мерки ще доведат до съживяване на българското село, смята кметът Красимир Асенов:

"Какво пречи да се стимулира бизнеса- който дойде тук, да няма данъци. Как по времето на соц-а Тодор Живков с 22-ро постановление върна толкова народ насам, по 5000 лева на семейство. Много време мина оттогава, но какво пречи нещо подобно да се измисли"
- предлага Красимир Асенов.

Нужни са спешни мерки, които да задържат живота в селото, иначе след десет години всички ще съжаляват, че са позволили това да се случи- уверени са хората в Куделин.

Още за живота в бреговското село може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45