Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реформата във ВиК сектора- предизвикателство пред общините

Снимка: Радио ВИДИН


Оперативна програма "Околна среда" беше одобрена от правителството. В частта си за водите Европейската комисия настоява програмата да остане фокусирана върху населените места с повече от 10 000 жители. Само при излишък на финансов ресурс може да се инвестира във ВиК проекти на селища с население между 2 000 и 10 000 жители. В същото време ВиК операторите могат да бъдат включени в усвояването на средствата като бенефициенти, като за водния сектор се препоръчва още да се изгради национален център за управление на водите в реално време.

През първия етап от Програмата, за сектора "водоснабдяване" ще бъдат финансирани само проекти в областите, в които има едно ВиК дружество. В останалите административни области трябва да се извършат процеси на реформи и да се обединят дружествата.

Реформата във ВиК-сектора в област Враца вече е факт, това твърди директорът на местното дружество "Водоснабдяване и канализация" Ангел Престойски. Той допълни, че Враца е сред първите области в България, осъществили промяната. До края на годината трябва да бъде завършен най-големият проект, финансиран с европейски пари по оперативна програма "Околна среда", сектор "Води"- а именно проектът за интегриран план за воден цикъл. Подобни разработки вече има в градовете Козлодуй и Бяла Слатина. С Ангел Престойски разговаря Жоро Александров.

"Активите, чрез които се извършва обслужването на населението изцяло стават публична общинска и публична държавна собственост. Това означава че тези активи вече не могат да се залагат, прехвърлят или продават. Обособи се територия на асоциация по ВиК, която изцяло да покрива територията на област Враца" - каза директорът на дружеството.

Иванка Петрова провери каква е ситуацията в Белоградчик.
"На територията на Община Белоградчик няма да е необходимо допълнително окрупняване на ВиК операторите, тъй като операторът, който действа за всички 11 общини на територията на област Видин е един и същ. На този етап е рано да се говори с какво точно ще се включи община Белоградчик, тъй като очакваме да бъдат публикувани съответните мерки, когато окончателно стартира оперативната програма" - сподели Николай Димитров, главен експерт "Регионално развитие, планиране и устойчиво развитие" към Община Белоградчик.

Каква е ролята на кмета при подаването на документи за кандидатстване по оперативните програми. Борис Николов, кмет на община Белоградчик не е съгласен с някои от условията.

"Кметът на община никога не може да постигне справедливост при управлението на тези фондове. Необходимо е да бъде обявен официално итженеринг, да бъдат договаряни изпълнителите коректно и съвестно. За съжаление този процес в България не е справедлив" - каза Борис Николов.

Реформата във ВиК-сектора ще бъде едно предизвикателство пред много български общини, предвид състоянието на канализационните системи в тях. Така смята д-р Владимир Владимиров, кмет на Община Кула. С него се срещна Христела Александрова.

"Общините на практика ще бъдат финансирани с много по-малък ресурс от предвидения 1 млрд и 700 млн лева. Всички знаем, че водоснабдителните ни системи са вече на доста години и техния експлоатационен срок е изтекъл. Те непременно трябва да бъдат подменени" - каза д-р Владимиров.

Още от мненията- в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20