Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се избират ли мажоритарно всички депутати?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това дали ще се избират мажоритарно всички депутати.

През изминалата седмица Лютви Местан обяви, че ДПС ще предложи редакция на въпросите за референдума, като ще настоява българските граждани да бъдат попитани дали са съгласни всички 240 народни представители, а не само част от тях, да бъдат избирани мажоритарно, както предложи по-рано президентът Росен Плевнелиев. Може ли обаче това предложение да се осъществи? И дали, ако наистина се избират мажоритарно 240-те депутати, това няма да изкриви политическото представителство?

"Не мога да отговоря на въпроса какво означава кандидат да се избира мажоритарно. Първи пример- разделяме територията на българската държава на 240 едномандатни мажоритарни района и провеждаме избори. Английската система, въведена на територията на България. Гигантска реформа. Това не може да стане през следващите 10 години. Въвеждаме смесена избирателна система. Това е съвсем различно. Има и трети вариант. Няма нищо по-мажоритарно от преференциалния вот", каза на пресконференция във Видин евродепутатът от Реформаторския блок Светослав Малинов.

По темата попитахме и народния представител от БСП Филип Попов:

"Чист мажоритарен вот има във Франция. Лошото е, че при едни мажоритарни избори голяма част от българите ще останат непредставени, именно тези, които са гласували за загубилия кандидат. Няма да има баланс в Народното събрание. Мисля, че чистата мажоритарна система не е по-добра от пропорционалната."


Много се надяваме, ако все пак тази идея- всички депутати да се избират мажоритарно, мине, да не се получи: ние какво гласувахме, пък то какво излезе. А хората, хората от едно малко балканско селце в Северозападна България, какво мислят за изборите и за референдума?

"Това за референдума все още не го разбираме. Има време до изборите... Ще гласувам, да, а за партиите какво да говорим, то ние нямаме политически партии...Тези политици, все обещават..."

Още по темата за мажоритарния избор на 240-е депутати чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45