Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От приемен родител към осиновяване- крачка напред или ходене по мъките

Снимка: БГНЕС

Възможен ли е този акт или пречките за неговото осъществяване са много. Поводът за днешната тема е конкретен случай от българския Северозапад. Галя Цекина от Белоградчик е приемен родител и вече осиновител. Данаил вече има свое семейство и живее в Медковец с родителите си. Той е на осем години и е щастлив с новите си майка и татко. Щастлива е и неговата нова майка- Галя Цекина. Една история с щастлив край.

"Преди пет години взех едно детенце като приемен родител и връзката ни стана много, много силна. Когато, обаче разбрахме, че детето е дадено за осиновяване от семейство от чужда държава ми стана много болно. Успяхме да се преборим и сега детето е вече при нас.

Имах чувството, че светът за мен свършва, когато разбрах, че детето ще бъде осиновено в друга държава.

Галя ЦекинаСега, когато ви разказвам тази история, отново изживявам всичко. Благодаря на Бог, че всичко свърши добре"- разказа развълнуваната майка.

Много от семействата, взели да гледат дете, са дълбоко огорчени, че хората ги смятат за печалбари. Най-болезнено е, като ти кажат: "Снимайте детето, идва осиновяване". Наистина деликатна тема, а спрямо нея има доста предразсъдъци, страхове, незнание. Така е всеки път, когато се докоснат пари и личен живот. Потърсихме за коментар представител на Асоциацията за приемна грижа за област Видин.

"Процедурата наистина е малко тромава, но пък и не може така лесно да се даде дете на някого. Разликата при гледането на биологично дете и приемно дете е огромна. Задължително трябва да се премине през обучение на приемните родители преди да се премине към осиновяване"- каза за радио Видин Цветелина Милославова.

"Една от най- добрите мерки за закрила на детето е осиновяването. Когато едно дете престои една година и повече в приемно семейство, те вече могат да кандидатстват като кандидат- осиновители. Имаме много случаи на територията на нашия регион. Процедурата не е толкова тромава, но би могло да се даде възможност да се промени наредбата така, че приемните родители в срок от шест месеца да могат и да осиновяват"-
каза Венци Пасков, директор на Регионална служба "Социално подпомагане"- Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25