Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв трябва да е кметът?!

Снимка: Радио Видин
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим какъв трябва да е кметът. Точно два месеца остават до местните избори през октомври. Вече се промъкват имена на добре познати, но и на нови кандидати за този пост. Със сигурност всеки един желаещ да стане кмет знае, че тази работа е свързана с трудности и отговорности. Ние пък се надяваме, този който бъде избран за кмет, да изпълнява задълженията си резултатно и отговорно.

Решихме да попитаме и специалистите - какъв трябва да е кметът и потърсихме социолога Първан Симеонов, директор на "Галъп интернешънъл":

"Най-вече хората държат на това, кметът да не е корумпиран. Трябва да има опит, да е независим, да има силно лично присъствие."


Каква трябва да е длъжностната характеристика на един кмет? И кои от тези, чиито имена се въртят в публичното пространство, могат да кандидатстват за тази длъжност?

Какво мислят по въпроса- какъв трябва да е кметът, трима дългогодишни кметове, които и тази година отново ще се впуснат в битката за местни управници?

Николай Иванов кара своя първи мандат като кмет на община Враца, има обаче изкарани два мандата като кмет на община Криводол. Пред Жоро Александров настоящият управник заяви:

"Кметът трябва да е един истински добър стопанин, да е добър мениджър, да умее да подбере екипа си, да взема смело решения- понякога и трудни, да е диалогичен. И да е готов да служи, защото кметът е слуга, а не господар."


Кметът на община Монтана Златко Живков гледа към петия си мандат и за него управникът трябва да е:

"Честен, свестен, местен и известен. Трябва да не е прекъсвал контакта си с хората и да познава много добре проблемите на населените места."


Към петия си мандат поглежда и кметът на видинската община Брегово Милчо Лалов:

"Да стои близко до хората, да проявява непрекъснат стремеж за подобряване условията на живот."


Какви качества трябва да притежава кметът? Попитахме и видинчани какво мислят по въпроса. Мненията събра Светлана Стоенелова.

"Да е коректен, почтен, отговорен, енергичен, съобразителен, общителен и да му пука за града... Да не е крадлив!!!"


Ако кандидатите за кметове не притежават тези качества, не е ли по-добре да се откажат навреме?! Защото в момента някои от тях правят само едно- обикалят партийните централи и търгуват подкрепа.

Още по темата за качествата на кмета чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00