Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоспис за възрастни хора- мечтата на новия кмет на Винарово

Гинко Петров замени училищната скамейка с кметския стол- пак ще работи за хората

Снимка: радио Видин
Село Винарово се управлява от нов кмет. На местните избори хората гласуваха доверие на Гинко Петров- филолог по образование и учител, сега се е нагърбил и с решаването на хорските проблеми. Усилията си ще съсредоточи върху улиците. Както сам казва:

"Не може в 21 век да има село само с една асфалтирана улица!" Ще работи усилено и за разкриването на хоспис за възрастни хора, който ще е от голяма полза за застаряващото население, а и ще отвори някое и друго работно място за по-младите.

Снимка"Ще търсим съдействие и за разкриването на повече работни места за младите хора. Имаме идея да разкрием хоспис за възрастни хора, който да реши проблемите на застаряващото население и нуждата от адекватни грижи"- обясни Гинко Петров. Идеята е хосписът да се помещава в затвореното вече училище. Търси се неправителствена организация, с която да си сътрудничат за осъществяването й.

Във второто по големина село в област Видин едва крепят детската градина, защото децата намаляват. Има и с какво да се похвалят- нямат кражби или поне не толкова масово, както в други села от Видинско. Доволни са и от здравното обслужване, а с лекарства се снабдяват от подвижна аптека.

Сградата на закритото училище в с. ВинаровоНовият кмет се надява да отпуснат средства, с които да ремонтира сградата на кметството. Такъв не е правен никога от построяването на зданието.

Село Винарово има интересна история за произхода на жителите си. Етнографите казват, че някои от езическите ритуали, които се практикуват, като баенето и наричанията, са от прабългарския им корен.

"Във всеки втори дом е имало баячка, има няколко жени и сега. Те са на възраст вече, но могат да подготвят млади момичета- свои внучки, за обредите"- казва Гинко Петров.
Славяни, прабългари и траки вероятно участват в генезиса им. Външният вид на хората- скулите и цвета на кожата, както и любовта на местните към конете, говорят за прабългарския им произход. Това потвърди и Благуна Николова, преподавател по история и бивш кмет на Винарово:

Снимка"Мургавината на кожата, скулите, веждите, обичта към конете- почти всяко семейство е имало коне, това говори за прабългарския ни произход. Имаме и стари обичаи- например "Перияник",  древен сватбен ритуал. Сватбеното хоро в събота е уникално. Произходът му се свързва с перата, използвани от прабългарите. Показвали сме го на събора в Копривщица, имаме златен медал."

Старото име на селото било Чунгуруз, по-късно става Винарово заради лозята и хубавото си вино.

Още за Винарово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29