Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имат ли бъдеще всенародните допитвания в България

Във Видин се събира подписка за национален референдум

Снимка: Радио ВИДИН

Павла Цветкова и Емил Иванов бяха в Инициативния комитет, сформиран преди националния референдум, който се проведе заедно с местните избори на 25 октомври. Националното допитване беше с формулировката: "Подкрепяте ли да може да се гла­сува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?". Инициативният комитет бе против електронното гласуване.

"Събирането на членовете не беше трудно, това бяха младежи изцяло от Видин. Това, което забелязахме при събирането на подписите е, че гражданите не бяха запознати- някои изобщо не знаеха за какво е този референдум. Други, които знаеха, че ще има, не знаеха нито ползите, нито вредите от електронното гласуване. Референдумът не мина поради ниска избирателна активност, което се очакваше, защото е такава, макар и малката практика в България, че на референдуми не се гласува. Това е един от методите, с които гражданите имат пряко участие във властта", каза Емил Иванов.

Младите хора казват, че са "за" провеждането на референдуми, защото така гражданите могат да кажат своето мнение. И че трябва да се изгради култура на изразяване на гражданско мнение.

"Да се гласува като цяло. Не само на референдуми, а българинът да излезе да гласува. Защото при тази ниска избирателна активност, ние не може да отчетем мнeнието на всички граждани. В момента гласуват 20% от хората и определят на останалите съдбата", призова Павла Цветкова.

Първият национален референдум в демократичната история на страната се проведе на 27 януари 2013 година. Въпросът, на който гражданите отговаряха с "Да" или "Не" беше: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". Запитването бе определено с гласуване от парламента. До насрочването на референдума се стигна след инициирана от БСП подписка за референдум по въпроса: "Да се развива ли атомната енергетика в България чрез проекта "Белене"?".

"Този референдум, за съжаление, беше невалиден, защото на него гласуваха по-малко български граждани, отколкото на последните парламентарни избори. Гласуваха 1 милион и 405 хиляди срещу 4 милиона 345 хиляди гласували на парламентарните. От всички гласували повече от половината- 850 000 - отговориха с "да" и с "не" отговориха 37 000. Според закона при активност от над 20% и ако над половината от тях са казали "да", темата се връща за обсъждане в парламента. Което и стана, имаше много бурни обсъждания на този въпрос. Тогава на власт знаете кои бяха, управляващите, които са и сега и те освен, че подмениха въпроса на БСП, направиха така, че провалиха този референдум, не се съобразиха с вота на българските граждани", каза Димитър Велков, заместник-председател на Областния съвет на БСП във Видин.

СнимкаПри подписката тогава за провеждане на референдум се събраха над 700 000 подписа. Какво е необходимо, за да може един референдум да се случи?

"Трябва да има повече яснота, трябва да има ясни правила, при които да се провеждат, защото това е най- демократичният начин за изразяване волята на българските граждани", допълни Димитър Велков. Той коментира последния референдум и събирането на подписка сега за свикването на нов:

"Може да кажем, че сегашният референдум, който мина на изборите, първо не му беше мястото да бъде проведен по този начин. Това обърка избирателите. Знаете какви бяха въпросите. Много от тях в момента се припокриват в референдума, който Слави Трифонов пусна. Както и първият референдум, и този беше опорочен, просто по самия начин на провеждането. Колкото до референдума на Слави, това е подозрително близко с това, което Плевнелиев имаше като тези."
 
В момента се провежда подписка за национален референдум. В страната има пунктове за събиране на подписи, във Видинска област- също. Един от тези пунктове е кантората на видинския адвокат Стефан Стефанов.

"На доброволен принцип всеки би могъл да подкрепи референдума. Той е от огромно значение за българските граждани. Иницииран е от Шоуто на Слави с неговия партньор- движение ДНЕС. Във Видин има над 100 доброволеца, които са се включили активно в събирането на подписи за референдума. В цялата област има над 48 пункта за събиране на подписи. До момента са се подписали над 5000 човека. Гражданите са запознати с въпросите, изключително активни са", каза адвокат Стефан Стефанов.

При събирането на подписи доброволците срещат трудности с високите изисквания - всеки да си напише името, адреса и ЕГН, точно и собственоръчно, това трябва да бъде качено и в електронен вариант, представено за проверка и внесено в парламента.

"Това са изисквания, които са въведени от политическите партии сякаш да не може да се направи това допитване до народа. В най- новата ни история след демократичните промени няма нито един проведен успешно референдум. Успешно означава да се е чуло допитването до суверена и реално да е реализиран. Хората трябва да се питат по значими въпроси", допълни Стефан Стефанов.

Предложените въпроси за провеждане на референдум са за мажоритарно гласуване, електронно гласуване, задължително гласуване, намаляване броя на депутатите, намаляване на държавната субсидия за политическите партии, директорите на областните дирекции на полицията и началниците на районните управления да се избират мажоритарно от хората.  

Снимка: www.dnes-bg.orgГражданско движение ДНЕС през 2010 година започна подписка "Срещу произвола на монополите". Тогава бяха събрани 700 000 подписа и Движението ги депозира на 22 декември 2010 година в Народното събрание. Подкрепеният от хиляди българи документ съдържа искания за подобряване качеството на обслужване на гражданите от страна на естествените монополи - електроснабдяване, водоснабдяване, топлофикация и газоснабдяване. Това беше първата голяма подписка в страната. След три години забрава, подписката все пак бе разгледана в парламента. Сега гражданско движение ДНЕС Е е партньор в събирането на подписите за провеждане на нов национален референдум.

"След като започна подписката на Инициативния комитет на Слави Трифонов, се очертават три групи граждани в област Видин. Едната са силно заинтересовани и силно вярващи, че този референдум ще се случи и е необходим, друга е със срещуположно мнение, че нищо няма да се случи и една колебаеща се група граждани, които казват "хайде да опитаме и този път". Аз твърдо вярвам, че този път вече ще се случат нещата", каза Веска Илиева, завеждащ приемната на Движение ДНЕС за Видин.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00