Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На работа в Новогодишната нощ

"Ден година храни" - тази максима важи с пълна сила за много хора, които ще бъдат на работните си места в Новогодишната нощ. Някои от родните музикални звезди искат космически хонорари за Нова година и не се задоволяват просто така с "жълти стотинки". За някои професии работата по празници е задължение, но за други - просто призвание. Светофарите със сигурност ще работят тази вечер, освен градския транспорт в някои от по- големите градове. Жоро Александров ни срещна със Силвия Огнянова от Враца, която ще посрещне 2016 та на работното си място като сервитьорка в любимото си заведение. "На никой не му е лесно, но когато си в този бранш отчиташ и добрите и лошите страни на нещата. Цялото ми семейство работи в този бранш и ние празнуваме заедно тук. Единственото, което ще ми липсва в Новогодишната нощ е детето ми." - сподели Силвия Огнянова.

Ако не разчитате на градския транспорт, но сте употребили алкохол по - добре е да не сядате зад волана на вашия автомобил в Новогодишната нощ. Щом се решили да се придвижите от една място на друго - просто повикайте такси. Колкото и да се ядосваме, че возят на по- високи тарифи, трябва да си признаем, че без тях не можем по празниците. Николай Цолов е водач на таксиметров автомобил и ни обеща, че със сигурност ще работи тази нощ. "Предпочитам да работя, защото подръжката на автомобилите е скъпа и постоянно трябват пари. В Новогодишната нощ ще работим на по- високи тарифи и това ме стимулира да работя, вместо да седя на масата с приятели." - каза Николай Цолов.

Настроението в празничната нощ често е свързано с повечко алкохол, което пък от своя страна провокира и повече адреналин в кръвта. Нерядко се налага да сме защитени от някого, за да можем спокойно да празнуваме. Такава е ролята на охранителите - хората на които разчитаме. Петър Петров се занимава с охранителна дейност дълги години и в момента е собственик на охранителна фирма във Видин. "За нашите служители няма облекчен режим по празниците. Всички колетги спазват стриктно графика си. Нерядко по време на свади ние заставаме по средата и сме потърпевши от подпийнали граждани, но такава ни е професията и няма място за оплакване." - сподели Петър Петров.

Дано на никого не се налага да прибягва до техните услуги, но служителите на Спешна помощ също са сред хората, които ще бъдат на работното си място в Новогодишната нощ. За отговорността, проблемите и фалшивите телефонни повиквания потърсихме д-р Станислав Поломски, директор на ЦСМП-Видин. "Предимно ни се обаждат за проблеми с преяждане и прекаляване с алкохол. За радост намалява броят на потърсилите помощ при боравене с пиротехнически изделия. Не е малък броя на фалшивите телефонни повиквания, което допълнително създава затруднения при работата на нашите служители." - каза д-р Поломски. Има една стара приказка, че радиото никога не спира да работи - така сме и ние. Последните часове от 2015- та година тази вечер ще можете да споделите с радио Видин и тандема Марина Димитрова - Силви Сливенов. Те ще бъдат във вашата компания с празничното издание на "Това сме ние". Повече можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20